Προς το περιεχόμενο

Ετοιμος για πρόβες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι και φίλες μου. Πήρα το θάρρος να ανοίξω ένα θέμα που μπορεί να είναι λίγο off topic -για drummers- αλλά θέλω τις γνώμες σας. Ειμαι ένας μουσικόφιλος και ερασιτέχνης -μα πολύ ερασιτέχνης- ντράμερ ετών 34!!! Ξεκίνησα πριν 2 χρόνια και κάτι μαθήματα στο όργανο που πάντα λάτρευα αλλά είτε οι συνθήκες είτε λίγο οι γονείς που κλώτσαγαν όσο έμενα σπίτι μαζί τους με έκαναν να το ξεκινήσω πολύ αργά... Ξεκίνησα λοιπόν πριν 2 χρόνια, σε ωδείο τον πρώτο χρόνο, και ιδιαίτερα σε στούντιο τον δεύτερο -που και συνεχίζω ακόμα- με αγάπη για αυτό που κάνω και χωρίς βλέψεις για να γίνω μάστερ ή σούπερ ντραμερ στα πρώτα -άντα μου!!! :D Δυστυχώς ο περιορισμένος ελεύθερος χρόνος λόγω δουλειάς δεν με προχώρησε πολύ μπροστά αλλά πιστεύω ότι και τον ρυθμό τον έχω αλλά κυρίως (χωρίς να έχω φοβερή τεχνική) πιστεύω ότι διάφορα τεμπάκια παίζω χωρίς να φεύγω από τον χρόνο 8) Με το παλικάρι που κάνουμε μάθημα και συνεχίζουμε αυτός με συνοδεύει με μπάσο (που είναι εξίσου καλός) και είναι και ένα άλλο παλικαράκι κιθαρίστας που τον γνώρισα στο στούντιο και παίζω που και που μαζί του. Βέβαια τα ακούσματά του είναι πιο ροκ-μέταλ από εμένα (που προτιμώ κυρίως τζαζ , μπλουζ αν και μου αρέσει και το πορ ροκ). Ρωτώ λοιπόν, να ψάξω κάπου στη γειτονιά μου να βρω κανένα παλικάρι να ξεκινήσουμε να παίζουμε πιο συστηματικά ? Γιατί ντρέπομαι κάπως ίσως και λόγω ηλικίας, να βρω άτομα να παίζουμε μαζί ερασιτεχνικά και χαλαρά. Συνήθως τα άτομα της ηλικίας μου είναι φτασμένοι μουσικοί ενώ τα πιτσιρίκια θα θέλουν συνομίληκους για γκουπάκι. Τι λέτε? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου,είναι απο τα λίγα πράγματα που ΔΕΝ μπορεί κανείς να στο στερήσει!Την ηλικία μην την σκέφτεσαι καν...όσο για τα άτομα μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε καμιά αγγελία ή και να βάλεις εσύ(για να βρεις και άτομα που είναι κοντά στα ακούσματα σου)!!!Ένα + της ηλικίας σου είναι οτι όταν θα βρεις κάποια άτομα το πιθανότερο είναι να το πάρουνε πιο σοβαρά και να πάτε πολύ καλύτερα απο όσο πιστέυεις...Καλή συνέχεια απο μένα και μην κολλάς πουθενά...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είναι αργά για να παίξεις μουσική.

 

Ποτέ δεν είναι αργά για να βρεις ανθρώπους να παίξετε μαζί μουσική.  :)

 

+1

 

Στο χώρο των αγγελιών (ή και στο φόρουμ αν "κοινωνικοποιηθείς") θα βρεις σίγουρα κάποιους στην ίδια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι εισαι απο Αθηνα ?αν εισαι θεσ/νικη κιθαρα βρηκες .ειμαι και εγω ερασιτεχνης  ,παιζω σε γκρουπακι stoner doom και τετοια αλλα αγαπω πολυ τη blues και δεν λεω οχι ποτε σε στουντιο/τζαμαρισμα καταστασεις .αν εισαι λοιπον εδω πανω στειλε ενα πμ να τα πουμε!

και μη σε νοιαζει η ηλικια ,εχω παιξει με παιδια απο 17 ετων εως και 40 και περασα εξισου καλα με ολους ακομα και αν δεν πηγε μακρια η φαση ,αποκτας εμπειριες και γνωσεις σε αυτο που αγαπας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι εισαι απο Αθηνα ?αν εισαι θεσ/νικη κιθαρα βρηκες .ειμαι και εγω ερασιτεχνης  ,παιζω σε γκρουπακι stoner doom και τετοια αλλα αγαπω πολυ τη blues και δεν λεω οχι ποτε σε στουντιο/τζαμαρισμα καταστασεις .αν εισαι λοιπον εδω πανω στειλε ενα πμ να τα πουμε!

και μη σε νοιαζει η ηλικια ,εχω παιξει με παιδια απο 17 ετων εως και 40 και περασα εξισου καλα με ολους ακομα και αν δεν πηγε μακρια η φαση ,αποκτας εμπειριες και γνωσεις σε αυτο που αγαπας!

 

 

Βασικά έμενα Αθήνα και εδώ και 3 μήνες έχω μετακομίσει Κορωπί. Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, θα ψαχτώ για να βρω άτομα να τζαμάρουμε μαζί  :) Σίγουρα ποτέ δεν είναι αργά για την μουσική αν και δεν ξέρεται πόσο έχω μετανιώσει που δεν είχα ξεκινήσει νωρίτερα... Πάντως κάλιο αργά παρά ποτέ που λέει και ο λαός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι εγω ειχα παρατησει εντελως τη κιθαρα για 15 χρονια απο τα 27 μεχρι τα 42 και τωρα ξαναξεκινησα σχεδον απο την αρχη,πριν απο μερικες μερες εκανα προβα με κατι πιτσιρικαδες γιους συναδελφων μου- καταπληκτικη εμπειρια...!!

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ οτι τρια πραγματα μπορει να σε ενωσουν με οποιονδηποτε αλλον ανθρωπο,οποιας εθνικοτητας και οποιας ηλικιας.  ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ , Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ , ΚΑΙ  Ο ΕΡΩΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ.

:)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου