Προς το περιεχόμενο

Small Clone vs Micro Chorus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά πήρα το Small Clone. Μεγάλο μείον η έλειψη blend knob που το κάνει καμμιά φορά too much (ειδικά για σόλο είναι υπερβολικά πολύ "παρόν") αλλά....

 

 

ΤΟ ΑΓΑΠΩ.

 

Τέλος :)

 

Α, κάθεται επίσης πολύ ωραία μετά το delay (που είναι η κλασική θέση που μ'αρέσει) αλλά και μετά το reverb :)

 

Δεν έπαιζε μπάτζετ για τίποτα παραπάνω και θα ήθελα να δοκιμάσω το Visual Sound (ή αυτό το θρυλικό TC electronic ή το MXR Stereo Chorus) αλλά πιστεύω ότι ίσως και να έπαιζε, πάλι το Small Clone θα έπαιρνα.

 

Επίσης ακολούθησα την συμβουλή του bloody_sunday και πήρα τη μεγάλη συσκευασία (χοαχοαχοαχοαχοαοχ) με το σκεπτικό ότι αυτό είχα δοκιμάσει και δεν άξιζε να το ρισκάρω για το neo clone.

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με γεια σου! :) Μάλλον επιβάλλεται το 1ο κομμάτι που θα παίξεις με αυτό να είναι το Come As You Are, ως μάλλον το γνωστότερο κομμάτι στο οποίο χρησιμοποιήθηκε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια σου! :) Μάλλον επιβάλλεται το 1ο κομμάτι που θα παίξεις με αυτό να είναι το Come As You Are, ως μάλλον το γνωστότερο κομμάτι στο οποίο χρησιμοποιήθηκε...

 

bloody_sunday ΟΧΙ!

 

Είδα τόσα ντέμο στο Youtube (παίζει να είδα όσα υπήρχαν) με το small clone και ΟΛΑ έπαιζαν 2-3 φορές το come as you are σε 2-3 διαφορετικά setting... μ επιασε πονοκέφαλος και ναυτία ένα βράδυ και δε θέλω ούτε να το ξανακούσω, παραλίγο να αναπτύξω και σύνδρομο καταδίωξης χαχαχααχαχαχ :)

 

Σ ευχαριστώ για την υπομονή και τις συμβουλές σου με τα πετάλια :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατάλαβα... ;D Kανένα πρόβλημα!! Παίξε κομμάτια από Siamese Dream τουλάχιστον... (αν και εκεί νομίζω πως πρωταγωνιστεί άλλο chorus, αλλά χωρίς αυτό να λέει και κάτι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατάλαβα... ;D Kανένα πρόβλημα!! Παίξε κομμάτια από Siamese Dream τουλάχιστον... (αν και εκεί νομίζω πως πρωταγωνιστεί άλλο chorus, αλλά χωρίς αυτό να λέει και κάτι).

 

Ακούω το δίσκο τώρα προς τιμήν σου :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aηδίες...  :P :P

 

Aν εννοείς το Nevermind, και εγώ το ακούω τώρα σε remastered version, και αναρωτιέμαι αν ακουγόταν όντως τόσο καθαρό και τότε. Ίσως μάλιστα είναι υπερβολικά καθαρό και hi-fi. Οι κιθάρες μάλλον μου φαίνονται περισσότερο panned, λίγο πιο 3D, και τα φωνητικά ειδικά είναι πολύ γυαλισμένα, και ορισμένες φορές ακούγονται κάπως μυστηριωδώς ξεκάρφωτα από το mix. Πρέπει να ψάξω για σύγκριση ένα βινύλιο original κοπής, όπως τον καιρό που το πρωτοάκουσα (τις πρώτες μέρες που είχε βγει).

 

Σόρι για το οφτόπικ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aηδίες...  :P :P

 

Aν εννοείς το Nevermind, και εγώ το ακούω τώρα σε remastered version, και αναρωτιέμαι αν ακουγόταν όντως τόσο καθαρό και τότε. Ίσως μάλιστα είναι υπερβολικά καθαρό και hi-fi. Οι κιθάρες μάλλον μου φαίνονται περισσότερο panned, λίγο πιο 3D, και τα φωνητικά ειδικά είναι πολύ γυαλισμένα, και ορισμένες φορές ακούγονται κάπως μυστηριωδώς ξεκάρφωτα από το mix. Πρέπει να ψάξω για σύγκριση ένα βινύλιο original κοπής, όπως τον καιρό που το πρωτοάκουσα (τις πρώτες μέρες που είχε βγει).

 

Σόρι για το οφτόπικ...

 

 

μπα δε νομίζω ότι ήταν τόσο καθαρό όσο το ριμαστερ (έχει τρελά documentaries για παραγωγή, θα χει πάρει το μάτι σου το Nirvana - Nevermind - Classic Albums - Part χ/5 στο youtube) δεν ήμουν ποτέ big on nirvana αλλά έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, διαβαζα και το γράμμα του παραγωγού του in Utero Steve Albini

 

http://vanyaland.com/2013/09/25/read-steve-albinis-incredible-letter-to-nirvana/

 

To Siamese των Smashing Pumpkins εννοούσα πως ακούω :)

 

Από chorus album (χαχαχαχαχ) μ αρεσει πολύ το Clutching at Straws των Marillion :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν πρόλαβα να απαντήσω πριν αποφασίσεις και εγώ το SC EHX θα σου πρότεινα!

Το έχω από το 2002 σε μεγάλο κουτάκι και απλά θες να παίζεις όλη την ώρα το come as you are  :P Aπολαυστικό και ΑΠΛΟ και βγάζει και τρελαμάρες αν το τερματίσεις...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SC EHX

 

δαγκωτο για αλτερνατιβοψυχεδελειες!

 

το χρησιμοποιω εδω και ενα 6μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

απλο και με χαρακτηρα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό πεταλάκι. Το έχω εδώ και 4,5 χρόνια. Μάλιστα ήταν το τελευταίο στο μαγαζί (το'χε σταντ μπαϊ) και είχε μια γρατζουνιά μεταξύ του μοβ και του μαύρου και μου έκοψε 25ευρώ (εννοείτε οτι το πήρα κατευθείαν/ήταν πολύ ακριβό τότε)  Εγώ όμως ψηνόμουν για το poly chorus (λόγο Nirvana) μιας και έχει περισσότερα (αυτό είχαν οι Nirvana  σε σειρά με το small clone chorus) http://www.ehx.com/assets/blog/ehx-tone-tips-3-polychorus-set.jpg

http://www.kurtsequipment.com/pictures/pedals.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου