Προς το περιεχόμενο

Ασανσέρ κλιπ...


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας από τους λίγους εκπρόσωπους του συγκεκριμένου στυλ μουσικής, οφείλω να το υποστηρίζω που και που εδώ μέσα. 8)  Το συγκεκριμένο κλιπ έχει μία ιδιαιτερότητα, έχει λόγια, σωστή προφορά που το κάνει αληθοφανές...και φωνάρα! :P

Σαν μέλος του cc.mixter.org έχω ανακαλύψει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ στο acappellas section που πολλές φορές προκαλούν τη φαντασία μου, αλλά υπερβαίνουν τις ικανότητές μου. Η συγκεκριμένη "άσκηση" είναι από τις πιο δύσκολες μουσικά (τουλάχιστον για μένα), γιατί υπάρχει έτοιμη σύνθεση (αλλά πρέπει να φανταστώ τα υπόλοιπα όργανα), συγκεκριμένο κλειδί και tempo και γενικά ένας "αόρατος" δεσμευτικός κανόνας που πρέπει να σεβαστείς...αλλά είναι πολύ ωραία άσκηση και τα συγκεκριμένα ακκόρντα από αυτά που μου αρέσουν. :D

Οι κιθάρες που ακούγονται είναι η Υamaha με τις πλαστικές χορδές και όλες οι υπόλοιπες η piezzo Telecaster μου. Πλήκτρα το τελευταίο μου κόλλημα το Lounge Lizard...τα υπόλοιπα λούπες.

WeAre.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) To κομμάτι είναι καταπληκτικό (αλλά βέβαια δεν το 'χεις γράψει εσύ). 8)

2) Στη συνοδεία είσαι καλός (στο μεγαλύτερο μέρος) με ορθή επιλογή οργάνων-ήχων-νοτών κυρίως στο πιανάκι. ;)

3) Στα σόλο είσαι μέτριος και κάτω, με άχρονο πιάνο (>1.58) και στη κιθάρα με τσαλαπατήματα, περίεργα σηκώματα αλλά και πιο γρήγορα του δέοντος περάσματα.

 

Ο αγράμματος. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Στα σόλο είσαι μέτριος και κάτω, με άχρονο πιάνο (>1.58) και στη κιθάρα με τσαλαπατήματα, περίεργα σηκώματα αλλά και πιο γρήγορα του δέοντος περάσματα.

Αν και ξέρω ότι δεν είναι το στυλ σου, θα σε ενδιέφερε να μου γράψεις ένα σόλο?...και δεν θα σε ξαναπώ αγράμματο ;D

Στο μυαλό που πάντως δεν είχα σόλο για τη κιθάρα, αλλά περισσότερο γέμισμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα τι σου δόθηκε έτοιμο. Η φωνή μόνο; Φωνή και αρμονία και έπρεπε να κάνεις την ενορχήστρωση; Ίνφο παρακαλώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα τι σου δόθηκε έτοιμο. Η φωνή μόνο; Φωνή και αρμονία και έπρεπε να κάνεις την ενορχήστρωση; Ίνφο παρακαλώ.

Φωνή. Δές εδώ...

http://ccmixter.org/view/media/pells

και πάμε να κάνουμε παρέα τις ασκήσεις σύνθεσης :D

 

και αρμονία

Ποιά αρμονία...μην ξεχνάς ότι ούτε μουσική ξέρω...ούτε πιάνο παίζω ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τοιαύτη περιπτώσει η εναρμόνιση που έχεις κάνει είναι πολύ καλή. Η μελωδία βέβαια "φωνάζει" για επεκτάσεις στα ακόρντα ενώ έχεις βάλει τα απολύτως απαραίτητα αλλά στο κάτω κάτω είναι θέμα αισθητικής. Έτσι όπως το έχεις παίξει είναι πιο pop.

 

Τα σόλα ήθελαν ολίγη παραπάνω προσοχή ή απλώς λιγότερες νότες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σόλα ήθελαν ολίγη παραπάνω προσοχή ή απλώς λιγότερες νότες.

Νταξ...θα τα ξαναγράψω....για το χατήρι και των 2 σας ;D Έτσι κι αλλιώς έχω αποφασίσει το χειμωνιάτικο Project μου να είναι ένας "δίσκος" 8) 8) από τα acappellas του mixter οπότε πολλά θα ξαναδουλευτούν :P

 

με άχρονο πιάνο

...γιατί δεν έχω πρόβλημα με το άχρονο γενικά? Τόσο πολύ ενοχλεί?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αχχχχχ... αυτά κάνεις και με λολένεις  ;D Τρελό, αισθαντικό αγόρι  ;)

 

Μην τους ακούς, σε ζηλεύουν που δεν μπορούν παίξουν με συναίσθημα οι... παλιοτεχνοκράτες  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το κρίνω συνολικά, και το αποτέλεσμα μου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους ακούς, σε ζηλεύουν που δεν μπορούν παίξουν με συναίσθημα οι... παλιοτεχνοκράτες  ;D ;D ;D

Μα γι αυτό κολλάω στο Νέστορα...αντί να παίζει συνέχει το Σούκι-Σούκι..να δοκιμάσει και ένα άλλο είδος και να βάλει τη δική του προσωπικότητα ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου