Προς το περιεχόμενο

Ohm καμπίνες και ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια 50αρα λαμπάτη κεφαλή μαζί με την 1χ12 καμπίνα της που παίζει στα 8ohm.

 

Το πρόβλημα μου ειναι ότι θέλω να χρησιμοποιήσω και μια δεύτερη 2χ12 καμπίνα που έχω, αλλά η δεύτερη είναι στα 16ohm.

 

O Ενισχυτής βγάζει μόνο 4ohm και 8ohm σαν εξόδους, τι μπορώ να κάνω πέρα απ το να αλλάξω μεγάφωνα στην 2η καμπίνα?

 

Δεν έχω σκοπό να παίξω σε τρελές εντάσεις, το συγκεκριμένο στήσιμο είναι καθαρά για πειραματισμό στο σπίτι, σε "normal" εντάσεις για σπίτι...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμή που εχεις μονο αριθμό μεγαφώνων και όλα απο ό,τι καταλαβαινω ειναι 8ohm το καθενα, δε μπορεις να χρησιμοποιήσεις και τα 3.

 

μπορεις ομως να χρησιμοποιήσεις μονο την 2χ12 αν συνδεσεις τα μεγάφωνά της παράλληλα αντι σε σειρα όπως φαντάζομαι θα είναι τώρα. Μετά θα την βάλεις στα 4 ωμ του ενισχυτή σου.

 

φαντάζομαι δεν υπάρχει προβλημα σε παράλληλη συνδεσμολογία ε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα ohm είναι τα μεγάφωνα;

 

Δεν γράφει πάνω πόσα είναι το κάθε ένα, αλλά η εν λόγο καμπίνα είναι μέρος ενός Cornford Roadhouse combo 2x12, και τα μεγάφωνα συνδέονται μαζί στην ανάλογη 16ohm έξοδο του cornford. Μήπως σημαίνει κάτι αυτό για τα ohm των μεγαφώνων μεσα? ειναι τα g12 Vintage 30...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμή που εχεις μονο αριθμό μεγαφώνων και όλα απο ό,τι καταλαβαινω ειναι 8ohm το καθενα, δε μπορεις να χρησιμοποιήσεις και τα 3.

 

μπορεις ομως να χρησιμοποιήσεις μονο την 2χ12 αν συνδεσεις τα μεγάφωνά της παράλληλα αντι σε σειρα όπως φαντάζομαι θα είναι τώρα. Μετά θα την βάλεις στα 4 ωμ του ενισχυτή σου.

 

φαντάζομαι δεν υπάρχει προβλημα σε παράλληλη συνδεσμολογία ε?

 

Το ζητούμενο ήταν ενα στερεοφωνικό setup, εξου και οι 2 καμπίνες, δεν είναι οτι θέλω να αλλάξω καμπίνα γιατι δεν μου αρέσει η 1χ12 του ενίσχυση...

 

ΜΗΠΩΣ αν χρησιμοποιήσω το ενα μεγάφωνο απ την 2χ12? βγάλω δηλαδή το 2ο εκτος κυκλώματος...

 

Αν όντως και τα vintage 30 ειναι 8ohm το κάθε ένα, μπορώ να συνδέσω μόνο ενα, στην 2η 8ohm έξοδό του ενισχυτή, σωστά?

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν θες στερεοφωνικο σεταπ τοτε θες 2 ενισχυτες

 

τωρα για το ποσα ωμ ειναι, αφου λες οτι η 2χ12 εχει συνολικα 16 ωμ τοτε ο μονος τροπος ειναι να εχει μεσα 2 8αρια συνδεδεμενα σε σειρα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν θες στερεοφωνικο σεταπ τοτε θες 2 ενισχυτες

 

τωρα για το ποσα ωμ ειναι, αφου λες οτι η 2χ12 εχει συνολικα 16 ωμ τοτε ο μονος τροπος ειναι να εχει μεσα 2 8αρια συνδεδεμενα σε σειρα.

 

Ναι, ισχυει το πρωτο που λες... βασικα ισως θα επρεπε να χρησημοποιησω και τον cornford οπως εχει, και να βρω καποιο τροπο να μοιρασω το σημα οπως θελω...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβώς θα κανεις.

 

πάρε ένα πεταλάκι delay, chorus, οποιοδηποτε εχει στερεο εξοδους και βαλτο στο τελος της πεταλιερας σου, αμεσως πριν τους ενισχυτες.

 

η μια εξοδος του παει στον εναν και η αλλη στον αλλο ενισχυτη και είσαι κομπλε.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβώς θα κανεις.

+2!

Αν θες stereo χρησιμοποίησε και τους δύο ενισχυτές! Αλλά και να μην θες stereo και θες απλά όγκο πάλι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις και τους δύο.

 

Tip: Μέχρι να πάρεις κάποιο πετάλι με δύο εξόδους μπορείς αν κάποιος ενισχυτής έχει Hi Low εισόδους να βάλεις την κιθάρα σου σε μια από τις δύο εισόδους, όποια προτιμάς και από την άλλη να πάρεις το "σήμα" και να το στείλεις στον άλλο ενισχυτή!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου