Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής - καμπίνας 1500-2000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες, νέος στο φορουμ, καλωσορίστε με... :P. Προ ημερών αγόρασα απο Αμερική μια Dean Dimebag razorback tribute (original made in the U.S.A). Καθαρά metal κιθάρα...Τώρα την ψάχνω για αγορά ενισχυτή της τάξεως των 1500 - 2000 ευρώ. Θέλω να προσεγγίσω έναν ήχο ανάλογο με αυτόν του Dimebag, με τα τσιριχτά leads, όπως και αυτόν του Zakk (στους  Black Label Society). Ο ενισχυτής θα παίζει κυρίως σπίτι, αλλά καλό θα ταν οι εντάσεις του να μπορούν να σταθούν διπλα από ένα σετ drums και να μπορεί να αποδόσει ικανοποιητικά για κανένα live. Δώστε καμία πρόταση για να ξέρω πάνω κάτω τι να δοκιμάσω όταν πάρω με την σειρά τα μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας...     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Αφού ψάχνεις τον συγκεκριμένο ήχο, στα συγκεκριμένα λεφτά, με την συγκεκριμένη κιθάρα η κεφαλή που θέλεις είναι η Krankenstein+ της Krank φυσικά, η signature κεφαλή του συγχωρεμένου.

Τώρα βέβαια αν θέλεις να αγοράσεις και μια καμπίνα και μαζί με ενισχυτή να δώσεις μέχρι 2000 ευρώ, μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να διαλέξεις έναν φθηνότερο ενισχυτή αφού αξιοπρεπής καμπίνα με λιγότερα από 400 ευρώ, πολύ δύσκολα θα βρείς.

Στην καμπίνα δώσε βάση πιο πολύ στα ηχεία που φωράει και όχι τόσο στην μάρκα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Krankenstein ήταν η αρχική μου επιλογή, αλλα διάβασα σε πολλά forums εξ' Αμερικής (από εκεί προέρχονται εξ' άλλου) οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.  Και από θέμα αξιοπιστίας και από θέμα ήχου υστερούν πολύ. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει όμως, άρα δεν τους απορρίπτω ούτε τους καταδικάζω, αλλά δεν το κρύβω οτι αυτά τα σχόλια με επηρρεάσαν λίγο αρνητικά ως προς την επιλογή τους. Λίγο πριν μας "φύγει" ο Dime, άρχισε να χρησιμοποιεί τους Krank, και μέχρι τότε χρησιμοποιούσε κυρίως  Randall. Τι λέτε γι' αυτήν την επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλή που είχε ο Dime αν δεν κάνω λάθος ήταν η Randall Warhead (ή κάπως έτσι) η οποία δεν κυκλοφορεί πλέον. Μεταχειρισμένη μπορεί να την βρείς αν είσαι τυχερός, σε τι τιμή τώρα ένας θεός ξέρει.

Αν επιμένεις για Randall (και καλά κάνεις) προτείνω ανεπιφύλακτα το απόλυτο κιθαριστικό εργαλείο κατά την δικιά μου ταπεινή γνώμη, τον Randall RM100 με module της επιλογής σου. Τσέκαρε το στο site της Randall για λεπτομέρειες. Από thomann στοιχίζει 1266 ευρώ και κάθε module στοιχίζει γύρω στα 250 ευρώ. Modules θα βρείς στον Διαμαντόπουλο στην Αθήνα. Να στο πώ διαφορετικά. Αν εμένα μου έλεγαν πάρε 2000 και πάρε όποιον ενισχυτή θές, τον RM100 θα έπαιρνα. Υπ'όψιν, δεν χρειάζεται να αγοράσεις και τα τρία modules που δέχεται ο RM100, πάρε ένα στην αρχή και μετά βλέπεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα (Pantera, Rebel meets Rebel και ενδεχομένως Damageplan) τα έγραψε με solid state Randall ενισχυτές.

Θεωρούσε πως οι λαμπάτοι δεν έβγαζαν αρκετό gain και ήταν πολύ «ζεστοί» για τα γούστα του. Οπότε, δες solid state Randall.

Ίσως να σου κάνει και ο signature του Gus. G.

 

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο signature του Gus και γενικά όλη η σειρά V2 και T2 ενώ είναι πολύ αξιόλογοι ενισχυτές (τους εμπιστεύονται άλλωστε ένα σωρό metal κιθαρίστες), έχουν ένα μικρό 'πρόβλημα'. Βγάζουν τόσα πολλά watt (280 στα 8Ohm) που μπορούν να σκοτώσουν μικρά ζώα σε απόσταση 100 μέτρων και να κάνουν την κυρά Μαρία στο δίπλα διαμέρισμα έναν αιμοδιψή δολοφόνο  ;D. Σίγουρα όχι τόσο πολιτισμένοι ενισχυτές, ειδικά αν είναι να παίξουν και σε σπίτι.

Μια άλλη καλή λύση (υβριδική και αυτή) είναι ο RH150G3Plus που έχει και πολύ καλή τιμή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ENGL είναι χωρίς αμφιβολία πολύ καλοί ενισχυτές. Τον συγκεκριμένο δεν τον έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Είναι όμως combo οπότε πάς σε άλλη κατηγορία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είμαι τελείως ENGL-ακιας, έχω έναν Special Edition EL34 για τα πολλά και έναν Thunder combo για τα λίγα. Θα έλεγα οτι ο Sovereign ειναι πολυ καλός αλλα δεν εχει τα γκαζια που ζητάς. Συνιστώ ENGL ανεπιφύλακτα γιατί θα σου καλείψει τις αναγκες σου για μέταλ και μερικά αλλα πράγματα όταν τα χρειάζεσαι. Οπότε δες για 2ο χερι τον INVADER (100 Watt) και το Savage. Και οι δύο κορυφαίοι. Δες επίσης και του Blackmore, γιατί έχει τρελό gain και πολλά πρίμα, και αμα βάλεις ενα ωράιο distortion (a la Dimebag MXR) έχεις τον ήχο σου με κάτω απο 2000 ελπίζω. Επειδή έχουν συνήθως και ενσωματωμένο noise gate θα σου κάνει το riffing με κοψίματα στύλ Pantera χωρίς σφυρίγματα. Και στην Αθήνα ο αντιπρόσωπος έχει πολύ καλές τιμές σε όλα και σε αφήνει να τους παίξεις όλους, και κάνει και δόσεις. Παρε την φανταστική κιθάρα σου μαζί σου και πηγαινε δες τι σου κάνει. Αλλιώς, κοιτα και για ENGL στην Αγγλία, όπου λόγω λίρας ειναι πιο φθηνά απο Γερμανία αυτή τη στιγμή!!!!

 

Όσο για ένταση, προτείνω ανεπιφύλακτα ενα THD HOTPLATE να βρείς την υγεία σου!!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα. Θα ήθελα να μάθω αν αυτό που αποφασισες σε γεμίζει γιατί και εγω γουστάρω τρελά τον ηχο του Dimebag  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μιλάμε για 1100 ευρώ,τσάμπα το δίνει ο φίλος στην αγγελία.

Το μοναδικό μείον είναι το βάρος του. 

Πηγαίνεις τον δοκιμάζεις και βλέπεις αν σου κάνει για το στύλ που θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου