Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής - καμπίνας 1500-2000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηξη για τον αδερφό jukup. Επειδή φαίνεται να το κατέχεις το πράγμα ποιός είναι ο αντιπρόσωπος της ENGL στην Αθήνα και από Αγγλία από που προτείνεις αγορές (προφανώς μιλάς για e-shop).

Πάντως και εγώ σκέφτομαι να τσιμπήσω τον ENGL Ε530 για rack.

ENGL και μέταλ πάνε μαζί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jukup, ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Προχθές πήγα στον Παναγόπουλο με σκοπό να ρωτήσω και να δοκιμάσω τον Powerball (εγκρίνεις αλήθεια?) και μου πε να πάω στον Λογοθέτη να τον δοκιμάσω, αυτόν όπως και όποιον άλλον γουστάρω, πράγμα που θα το κάνω άμεσα. Σ' αυτές τις κατηγορίες  όμως, η ένταση είναι λίγο πρόβλημα. Μου πρότεινες σαν λύση το ΤΗΤ HOTPLATE!!!! Δώσε μου λίγο τα φώτα σου, δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το πράγμα... ??? 

Επίσηςη ιδέα σου για τον blackmore και για ένα Dime Distortion πολύ μου άρεσε....

Για Randall πάνω σ' αυτό που ζητάω πως το βλέπετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα πας μεχρι το λογοθετη αξιζει να ακουσεις και τον engl fireball περα απο τον powerball  ;)

Τωρα που βγηκε και η 2η εκδοση του fireball υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει κ η τιμη

Εχει πολυ παραπανω gain απ οτι μπορεις να φανταστεις (εγω στο lead καναλι δεν το βαζω πανω απο 9:00 o'clock και ειναι υπεραρκετο)

Επισης σε σχεση με τον powerball μου φαινεται πιο ''organic'' η χροια του αλλα γουστα ειναι αυτα  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Randall πάνω σ' αυτό που ζητάω πως το βλέπετε?

 

Για 'μένα ασυζητητί τον RM100M. Μπορείς να παραμετροποιήσεις σε απίστευτο βαθμό τον ήχο σου και όχι γιατί παρέχει ένα σωρό κουμπάκια αλλά γιατί μπορείς να επιλέξεις τον προενισχυτή της επιλογής σου. Για να μην αναφέρω το γεγονός ότι κάποια από τα modules (του George Lynch ιδiαίτερα) έχουν σχεδιαστεί, μεταξύ άλλων, για να προσομοιάζουν άλλους ενισχυτές όπως τους Rectifiers της Mesa Boogie.

Φαντάσου το ως εξής. Μια ωραία μέρα ξυπνάς και αποφασίζεις ότι ο ήχος του ενισχυτή που έχεις (του ακριβού, πανάκριβου ενισχυτή) δεν σε ικανοποιεί. Τι προτιμάς, να ψάχνεις να βρείς καινούργιο ενισχυτή (ακριβό, πανάκριβο) ή να αγοράσεις ένα καινούργιο module (πολύ, πολύ φθηνότερο);

 

(ούτε πωλητής της Randall να ήμουν  :P)

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τιμές που έχουν τα module (200-300 ευρώ) δεν είναι και ότι καλύτερο για σπορ  ;D

 

Σίγουρα. Δεν είναι ένα ποσό που το δίνεις για πλάκα. Αλλά αν αναλογιστείς ότι με ένα τέτοιο ποσό μπορείς στην ουσία να ανανεώσεις τον ήχο σου σε τέτοιο βαθμό που είναι σαν να αγόρασες καινούργιο ενισχυτή, τότε μάλλον αξίζει. Στην ουσία είναι πιο οικονομικό μακροπρόθεσμα.

(Πόσο θα ήθελα το επώνυμό μου να ήταν Rockfeller. $$$$$$$$$$)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είμαι τελείως ENGL-ακιας, έχω έναν Special Edition EL34 για τα πολλά και έναν Thunder combo για τα λίγα. Θα έλεγα οτι ο Sovereign ειναι πολυ καλός αλλα δεν εχει τα γκαζια που ζητάς. Συνιστώ ENGL ανεπιφύλακτα γιατί θα σου καλείψει τις αναγκες σου για μέταλ και μερικά αλλα πράγματα όταν τα χρειάζεσαι. Οπότε δες για 2ο χερι τον INVADER (100 Watt) και το Savage. Και οι δύο κορυφαίοι. Δες επίσης και του Blackmore, γιατί έχει τρελό gain και πολλά πρίμα, και αμα βάλεις ενα ωράιο distortion (a la Dimebag MXR) έχεις τον ήχο σου με κάτω απο 2000 ελπίζω. Επειδή έχουν συνήθως και ενσωματωμένο noise gate θα σου κάνει το riffing με κοψίματα στύλ Pantera χωρίς σφυρίγματα. Και στην Αθήνα ο αντιπρόσωπος έχει πολύ καλές τιμές σε όλα και σε αφήνει να τους παίξεις όλους, και κάνει και δόσεις. Παρε την φανταστική κιθάρα σου μαζί σου και πηγαινε δες τι σου κάνει. Αλλιώς, κοιτα και για ENGL στην Αγγλία, όπου λόγω λίρας ειναι πιο φθηνά απο Γερμανία αυτή τη στιγμή!!!!

 

Όσο για ένταση, προτείνω ανεπιφύλακτα ενα THD HOTPLATE να βρείς την υγεία σου!!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα. Θα ήθελα να μάθω αν αυτό που αποφασισες σε γεμίζει γιατί και εγω γουστάρω τρελά τον ηχο του Dimebag  :)

Επειδή είπες πως είσαι ENGLάκιας...έχεις δοκιμάσει τον Sovereign?Θα ήθελα να μου πεις εντυπώσεις...γενικές.. ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου