Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για καλωδιο Mogami


Dragoneti3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω μια απορία σχετικά με ένα καλώδιο που έφτιαξα πρόσφατα και θέλω τα φωτά σας με όσους έχουν κάποιο παρόμοιο.

Πριν λίγες μέρες λοιπόν πήγα και αγόρασα 3μ καλώδιο mogami 2524 (που θεωρείται λένε από τις κλασσικές επιλογές) και 2 neutrik 1/4 βύσματα και κάθισα και τα κόλλησα (πρόσεξα και τις οδηγίες με την εσωτερική shield) το δοκίμασα και δουλεύει οκ.

 

Το θέμα είναι ότι ο ήχος του είναι πιο πρίμος και χωρίς αρκετά μπάσα σε σχέση με ένα αντιστοιχών προδιαγραφών spectraflex (και με ένα αντίστοιχο besbeco αλλά εντάξει αυτό είναι κατώτερο καλώδιο τυπικά) με το ίδιο capacitance (126 pf/m to spectraflex 130 το mogami) και μηκος.

 

Και η ερώτηση είναι, είναι νορμάλ για τα mogami αυτή η έλλειψη στα μπάσα ή κατι εχει γίνει λάθος?

 

Και μια ακόμα, ποια η γνώμη σας για τα eurocable που πουλάει ο νάκας? Εχω στην κατοχή μου 2 χ 1.5μ  και έλεγα να φτιάξω 3 - 4 patch καλώδια για ένα rack που θέλω. Από capacitance και αυτά στο 130 pf/m πάνε λέει ο κατασκευαστής.

 

Λένε τίποτα από ποιότητα η να μην?

 

 

 

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 2524 το σήμα μου ακούγεται αρκετά μεσαίο, έχω και ένα lava που είναι πιο πρίμο. Σε καμία περίπτωση όμως το mogami δεν θα το έλεγα shrill (υπερβολικά πρίμα, πολύ χαμηλά μπάσα). Αντίθετα ένα patch spectraflex που έχω, δίνει πιο πρίμο σήμα με χαμηλά μπάσα.

 

Από κολλήσεις ξέρεις; Είναι γυαλιστερές ή θαμπές; Αν είναι θαμπές σημαίνει ότι παραδούλεψες το καλάι κατά την κόλληση και αυτό μπορεί να έχει συνέπειες στον ήχο (αν και συνήθως κόβει πρίμα, μου έχει συμβεί όμως να έχω και χαμηλά μπάσα).

 

Επίσης έχεις πολύμετρο; Μέτρησες να σιγουρευτείς ότι όλα ΟΚ;

 

Για τα eurocable δεν ξέρω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ξανατσέκαρε τις κολλήσεις σου! Οι κολλήσεις παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο από την ποιότητα του καλωδίου και τα βύσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ερώτηση είναι, είναι νορμάλ για τα mogami αυτή η έλλειψη στα μπάσα ή κατι εχει γίνει λάθος?

 

 

Οχι δεν ειναι νορμαλ,ενα καλωδιο με χαμηλο capacitance δεν κοβει μπασα,απλα αφηνει ολο το συχνοτικο φασμα της κιθαρας σου να ακουστει ξεκαθαρα χωρις να κοβει τα πριμα που καλωδια με υψηλο capacitance κοβουν...η ενισχυση των.. "μπασων" που λες ειναι απλα "μπουκωμα" του σηματος και παρεμποδιση των υψηλων συχνοτητων (μπορει βεβαια καποιος να το επιδιωκει αυτο) ,προφανως εχεις κανει κατι λαθος με τις κολλησεις.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κολλήσεις ξέρεις; Είναι γυαλιστερές ή θαμπές; Αν είναι θαμπές σημαίνει ότι παραδούλεψες το καλάι κατά την κόλληση και αυτό μπορεί να έχει συνέπειες στον ήχο (αν και συνήθως κόβει πρίμα, μου έχει συμβεί όμως να έχω και χαμηλά μπάσα).

 

Sorry που επεμβαίνω... αυτό δεν το ήξερα και μάλλον βρήκα το γιατί δεν μου δουλεύουν τα καλά κάτι καλώδια που έφτιαξα. Είναι σαν να έχεις κουβέρτα πάνω από τον ενισχυτή. Χωρίς πρίμα και με πάααρα πολύ χαμηλή ένταση... και έχω φτιάξει 2 και τα έχω κολλήσει το κάθε ένα απο 2 φόρες πολύ προσεκτικά αλλά τζίφος...

 

κανένα tip για γυαλιστερές κολλήσεις? φταίει το καλάι το πιστόλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σωστή κόλληση είναι τέχνη!  ;D

 

Τώρα tip στα λόγια δεν υπάρχει, πρέπει να δεις κάποιον που κολλάει σωστά να καταλάβεις πως γίνεται. Το σίγουρο είναι ότι πάντα θες καθαρή μύτη στο κολλητήρι (όχι πιστόλι!) και την κατάλληλη στιγμή να γίνει η πρόσθεση κόλλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα tip για γυαλιστερές κολλήσεις? φταίει το καλάι το πιστόλι?

Και τα δύο μαζί με πρωτίστως την τεχνική.

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Pickup_building/w101-soldering.html

και στα ελληνικά

http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=5073.0;

 

Πρώτα από όλα ένα καλό κολλητήρι (διαφωνώ με αυτό που λέει ο Stewmac περι φθηνού - προτείνω Weller - καθότι προσωπικά έχω δει διαφορά) με καλά διατηρημένη μύτη και αγωγιμότητα και ένα καλό καλάϊ (προσωπικά χρησιμοποιώ της Alpha Cookson 62/36/2 από τον Φανό, μην το παρακάνετε με WBT, Cardas, Furutech και λοιπά, δεν αξίζει), tinning (γάνωμα) του καλωδίου, καλή μηχανική επαφή των ενώσεων, επαφή κολλητηριού για λίγα δευτερόλεπτα, απομάκρυνση. Καλό είναι να μην φυσάτε να κρυώσει.

Τα παιδιά που έχουν "γράψει πολλά χιλιόμετρα" κολλήσεων εδώ μέσα, θα μπορούν να τα πούν καλύτερα.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστόλι ναι το είπα γενικά στην αρχή που χρησιμοποίησα δεν βόλευε καθόλου. Μετά πήρα ένα κολλητήρι απο τα άλλα, αλλά δεν ζέσταινε με τίποτα.. μετά βρήκα ένα δυνατό κολλητήρι με μύτη, αφού το καθάρισα συνειδητοποίησα ότι η μύτη είναι αρκετά χοντρη.

 

παρόλα αυτά κατάφερα να κανω αρκετά καλές και καθαρές κολλήσεις (με την βοήθεια και του Μαστρο-Λιάκου, του πατέρα μου που είναι "μανούλα" σε κάτι τέτοια ;) ). Αλλά δεν θυμάμαι να γυάλιζαν. Και γιαυτό λεώ μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για γυαλιστερές κολλήσεις.

 

Σε μία κιθάρα που κόλλησα τα ηλεκτρικά της δεν αντιμετώπισα κάποιο τέτοιο θέμα με την γυαλάδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο μαζί με πρωτίστως την τεχνική.

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Pickup_building/w101-soldering.html

και στα ελληνικά

http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=5073.0;

 

Πρώτα από όλα ένα καλό κολλητήρι (διαφωνώ με αυτό που λέει ο Stewmac περι φθηνού - προτείνω Weller - καθότι προσωπικά έχω δει διαφορά) με καλά διατηρημένη μύτη και αγωγιμότητα και ένα καλό καλάϊ (προσωπικά χρησιμοποιώ της Alpha Cookson 62/36/2 από τον Φανό, μην το παρακάνετε με WBT, Cardas, Furutech και λοιπά, δεν αξίζει), tinning (γάνωμα) του καλωδίου, καλή μηχανική επαφή των ενώσεων, επαφή κολλητηριού για λίγα δευτερόλεπτα, απομάκρυνση. Καλό είναι να μην φυσάτε να κρυώσει.

Τα παιδιά που έχουν "γράψει πολλά χιλιόμετρα" κολλήσεων εδώ μέσα, θα μπορούν να τα πούν καλύτερα.

 

 

Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ!

Χαίρομαι που βοήθησα.

Υπάρχουν και βίντεο στο Youtube (σόρρυ αλλά δεν έχω πρόσβαση και δεν μπορώ να linkάρω) που δείχνουν πως επιτυγχάνεται η καλή κόλληση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου