Προς το περιεχόμενο

Gibson ES-335, (1970-72).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο μου έφερε για ρυθμίσεις ένας παλιός φίλος μια Gibson ES-335. Τη κιθάρα αυτή είχα να τη δω από το 1989. Πρόκειται για ένα πολύ καλό κομμάτι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Εκ πρώτης όψεως φάινεται απείραχτη εκτός από 2 πολύ μικρές τρυπούλες πίσω απ' τον bridge μαγνήτη. Προφανώς κάποιος ανόητος είχει εγκαταστήσει guitar synth. Μόλις το είδα τρελάθηκα, του είπα ''είσαι σοβαρός'';. Μου απάντησε ότι έτσι την πήρε. Η κιθάρα έχει χαμηλό action, τα τάστα φαίνονται να έχουν ''ψωμί'' ακόμα. Προφανώς η κιθάρα έχει μείνει εντός θήκης, μακριά από ενεργό παίξιμο για χρόνια. Το S.N. είναι 101301 με Made in USA από κάτω που σύμφωνα με τις πενιχρές γνώσεις μου είναι από 1970-72. Στο εσωτερικό της η στάμπα λέει ότι είναι κατασκευασμένη στο εργοστάσιο Kalamazoo Michigan. Aπό αύριο θ' αρχίσω περαιτέρω ψαξίματα, αλλαγή χορδών, ρυθμίσεις κλπ και θα δώσω λοιπές πληροφορίες για μαγνήτες, playability και ότι άλλο δω. Πάντως και έτσι μετά από λίγα λεπτά επεξεργασίας, μου φάνηκε οργανάρα. Ες αύριον τα σπουδαία.

ES-335_1.thumb.jpg.944aabcf638857357fb7305e9cca9483.jpg

ES-335_2.thumb.jpg.c25f22b87569650a0ff873983d1f656f.jpg

ES_335_3.thumb.jpg.93d9f4b752b542948d392230e61f510f.jpg

ES-335_4.thumb.jpg.16825f958b8e8838068daad5b4c047ea.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το S.N. είναι 101301 με Made in USA από κάτω που σύμφωνα με τις πενιχρές γνώσεις μου είναι από 1970-72. Στο εσωτερικό της η στάμπα λέει ότι είναι κατασκευασμένη στο εργοστάσιο Kalamazoo Michigan.

 

Όχι απαραιτήτως.Η κιθάρα μπορεί να είναι από το 1970-1975.Εκείνη την περίοδο -να το πω απλά- η εταιρεία έβαζε σχεδόν ότι να ναι σαν S/N με αποτέλεσμα να μην είναι κάποιος 100% σίγουρος σχετικά με τη χρονολογία κατασκευής.Το μόνο σίγουρο είναι,οτί ήταν όλα εξαψήφια και κάποια είχαν και κάποιο γράμμα μπροστά από τα νούμερα την περίοδο από το 1974-75.

 

H "στάμπα" στο εσωτερικό της έχει μαύρο,ροζ και άσπρο χρώμα;

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "στάμπα" στο εσωτερικό της έχει μαύρο,ροζ και άσπρο χρώμα;

Μαύρο - Gibson Inc., πάνω

Ροζ, ανθάκι - Gibson Inc, Kalamazoo..., κάτω

Διαφανές, ξυλί ES-335TD αριστερά, Guarantee δεξιά και λοιπά μικρά γραμματάκια που δεν μπορώ να διαβάσω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,είναι σίγουρα από 1970-1975.Ποιάς χρονιάς ακριβώς είναι σχεδόν αδύνατον να το μάθουμε και δεν έχει και τόσο σημασία.Ωραία φαίνεται πάντως...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις φωτο δεν μπορω να καταλαβω που ειναι οι τρυπες που ανεφερες......

on topic:

αυτες οι κιθαρες ειναι για χαζεμα......στην θεση σου θα εγραφα καμια 600αρια βιντεο να παιζω με αυτην για να την δειχνω στα εγγονια μου και να τους λεω "κοιτα ρε μαλακ...μενο με τι επαιζε ο παππους σου και εσεις τωρα παιζετε με κιθαρες που εχουν πανω ενσωματωμενη πενα και σκληρο δισκο"  :D :D

1 ερωτηση......το χρωμα της πως ειναι ? εχει ξεθωριασει/φυγει η γυαλαδα/ή κατι αλλο αξιον σημειωσης ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραιτήτως.Η κιθάρα μπορεί να είναι από το 1970-1975.

 

Απόλυτα σωστό.. δυστυχώς.

Η συγκεκριμένη περίοδος με έχει απασχολήσει πάρα πολύ μιας και η sg μου έρχεται απο εκείνα τα χρόνια (71-75). Eχω περάσει πολλες ώρες αναζήτησης, πολλα μειλ, πολλες αντιπαραβολές (ακόμα και μειλ στη gibson χωρίς αποτέλεσμα).

Αν έχει σημασιά για εσένα και θέλεις να το ψάξεις, επικεντρώσου σε επι μέρους λεπτομερειες για να βγάλεις άκρη. Δηλαδή, απο το serial δεν θα βρεις άκρη αλλα είναι πιθανό να βρεις απο το τι καπάκια στα ποτενσιόμετρα φοράει, πχ. Ή απο τα κλειδιά, τα υλικό της ταστιέρας, τους μαγνήτες κλπ. Φυσικά η πιο δοκιμασμέμνη λύση είναι να δείς τους κωδικους στα ποτενσιόμετρα (στη δικη μου δυστυχως ήταν αλλαγμένα..)

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι πανέμορφο όργανο.. και λογικά παίζει τοσο ωραία όσο φαίνεται! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις φωτο δεν μπορω να καταλαβω που ειναι οι τρυπες που ανεφερες......

 

Ναι τίποτα δε φαίνεται. Καλό σέρβις πάντως θα θέλει φροντίδα η κυρία αλλά είναι κούκλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προαναφερθέντες στα serial numbers έχουν δικιο , υπάρχει μπέρδεμα στα όργανα απο 70 -75 και ίσως απο τα pots βγάλεις άκρη αλλα δεν έχει και μεγάλη σημασία.

 

Αν επιμένεις , μπορείς να γραφτείς εδω http://www.mylespaul.com

να στείλεις καμια φωτο ή να περγράψεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες και να σου απαντήσει κάποιος ( έχει μπόλικους αρώστους )

 

Πάντως ειναι μπιμπελό το εργαλείο και σίγουρα παίζει ανάλογα !

 

Bonjour  8)

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φαινεται,εμενα οι late 60s -early 70s ES335 μου αρεσουν πολυ ηχητικα μια και λογω του Trapeze tailpiece εχουν λιγοτερο sustain (βεβαια οι περισσοτερες που κυκλοφορουν εχουν φαει μετατροπη σε stop tailpiece ) & πιο αερινο ηχο  & οι Τ-ΤΟΡ μαγνητες τους σκοτωνουν (ισως οι πιο Twangy Gibson buckers) ,δυστυχως οι περισσοτερες εχουν πολυ λεπτα & στενα μπρατσα,μακαρι αυτη να μην ειναι απο δαυτες.

 

Η κιθαρα ειναι ΜΕΤΑ το 72 μια και οι μαγνητες ΔΕΝ εχουν Gibson logo.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου