Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακες Μουσικες Ωτοασπιδες


fotistsav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζω σε ροκ σχημα με μεγαλες εντασεις....

Θελω να προλαβω ολους οσους θα  βιαστουν να μου πουν : "παιξτε πιο χαμηλα και δεν χρειαζεστε ωτοασπιδες".

Και να τους πω : "Μην κουραζεστε ειστε εκτος θεματος"

 

Το λεω αυτο γιατι εκανα την απαραιτητη αναζητηση επι του θεματος εδω μεσα, πριν ανοιξω αυτο το θεμα, εκει βρηκα ενα αντιστοιχο θεμα, στο οποιο ομως με τα λυπης μου διαπιστωσα οτι ενα ποσοστο 80% των απαντησεων ηταν τετοιας φιλοσοφιας. Κλεινω λοιπον αυτην την παρενθεση...

 

Για τους υπολοιπους :

Τι ξερετε για ψηφιακες, μουσικες ωτοασπιδες;

Εχετε δοκιμασει;

 

Αυτο το διαστημα χρησημοποιω τις Alpine (δεντρακια, λογω σχηματος).

Δεν ειναι ψηφιακες, κοβουν εντασεις, αλλα κοβουν συχνοτητες σε σημειο να μουνταινει το πραμα τελειως... Το χω βαρεθει αυτο το σκηνικο, και σε μια συζητηση που ειχα περι αυτου, μου προτειναν να ψαξω για ψηφιακες, γιατι είναι κατάλληλα σχεδιασμένες για όσους απαιτούν μείωση της στάθμης πίεσης του ήχου διατηρώντας την ανάλυση ολόκληρου του έυρους των συχνοτήτων.

Νομιζω αυτο ειναι που θελουμε ολοι!!

 

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι ειναι ετσι σχεδιασμενες ωστε να διατηρείται η φυσική συχνότητα συντονισμού του ανοιχτού αυτιού, εξαλείφοντας το ενοχλητικό αίσθημα έμφραξης...

 

Περιμενω τα φωτα σας!!!

 

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συνηθως οι μουσικοι δεν χρησιμοποιουν ψηφιακες αλλα αλλου ειδους ωτασπιδες, που θα τις βρεις σαν μουσικες ωτασπιδες. γινονται με εκμαγειο στα μετρα του αυτιου σου, και παιρνουν φιλτρακια αναλογα με τα ντεσιμπελ που θελεις να κοψεις. παιζουν ομως γυρω στα 200 ευρω.

 

οι ψηφιακες ειναι φτιαγμενες για να κοβουν συγκεκριμενα πραγματα, πχ πυροβολισμους η κροτους, ενω οι απλες για μουσικους κοβουν την συνολικη ενταση ηχου, με σχεδον φυσικη αποκριση στις συχνοτητες ομως.

 

παντως και οι στριφτες ωτασπιδες που κανουν περιπου 25-30 ευρω ειναι μια καλη λυση αν τα 200 ειναι πολλα. καμμια σχεση με τα απλα σφουγγαρακια κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια φοβαμαι οτι η καλυτερη, αν οχι η μονη, λυση ειναι το in-ear monitor. το οποιο αν υπαρχει σοβαρος ηχοληπτης δεν ειναι τιποτα. απλα ειναι λιγο ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οι μουσικοι δεν χρησιμοποιουν ψηφιακες αλλα αλλου ειδους ωτασπιδες, που θα τις βρεις σαν μουσικες ωτασπιδες. γινονται με εκμαγειο στα μετρα του αυτιου σου, και παιρνουν φιλτρακια αναλογα με τα ντεσιμπελ που θελεις να κοψεις. παιζουν ομως γυρω στα 200 ευρω.

 

οι ψηφιακες ειναι φτιαγμενες για να κοβουν συγκεκριμενα πραγματα, πχ πυροβολισμους η κροτους, ενω οι απλες για μουσικους κοβουν την συνολικη ενταση ηχου, με σχεδον φυσικη αποκριση στις συχνοτητες ομως.

 

παντως και οι στριφτες ωτασπιδες που κανουν περιπου 25-30 ευρω ειναι μια καλη λυση αν τα 200 ειναι πολλα. καμμια σχεση με τα απλα σφουγγαρακια κτλ..

 

Αυτες εδω ας πουμε πλοιρουν αυτα που λες??

http://www.otomed.gr/otomed/index.php/proionta-akois/otoaspides-gia-mousikous-djs

 

Εχω ηδη αυτες με τα 25-30 ευρω... και σιγουρα δεν ειναι αυτο που ψαχνω...

Για τα αυτια μου θα τα σκασω δεν με νοιαζει!!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι ψηφιακή ωτοασπίδα;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι ψηφιακή ωτοασπίδα;

 

Ακυρο.

 

Πολλοί μουσικοί και djs δεν χρησιμοποιούν ωτοασπίδες επειδή μειώνουν την πραγματική αίσθηση των μουσικών οργάνων ή της μουσικής γενικότερα. Οι ωτοασπίδες elacyn όμως με τον ενσωματωμένο οργανικό ειδικό φίλτρο μειώνουν την ένταση σε όλες τις συχνότητες εξίσου με αποτέλεσμα να μην αλλοιώνουν τον ήχο απλά να μειώνουν την ένταση του, σε ένα πολύ ασφαλέστερο επίπεδο έντασης

 

Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι ψηφιακες εχουν μεσα ενα κυκλωμα που εχει ας πουμε limiter. πχ ο κυνηγος θελει να ακουει τα παντα δυνατα αλλα να κοβει τον πυροβολισμο. για τετοιες χρησεις κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου