Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG 2550 αλλαγή τρέμολο


aggelos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κενό που θα υπάρχει με την τοποθέτηση του μικρότερου καβαλάρη δεν με ενδιαφέρει, ας μείνει κενό. Ούτε βαψίματα θέλω ούτε τίποτα.

 

Αλλά εφόσον λέτε ότι δεν γίνεται....

 

Γίνεται να αλλάξεις καβαλάρη αλλά δεν θα δεις διαφορά με το βάρος οπότε τζάμπα ο κόπος σου και τα έξοδα γιατί δεν θα μείνεις ικανοποιημένος.

 

Αν δεν θέλεις το τρέμολο μπορείς απλά να το μπλοκάρεις και τελείωσε η φασαρία

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου το βάρος δεν είναι στο τρέμολο αλλά στο σώμα που είναι ολόκληρο κουρσούμι.

 

Και'γω jackson js έχω και έχει και αυτή κουρσούμι σώμα γι'αυτό στο λέω.

 

Μέτρα το ύψος της κιθάρας σου και μιάς squier strat για παράδειγμα και θα δεις τι διαφορά έχει

 

 

 

Το λέω αυτό γιατί κάποια στιγμή είχα βγάλει το τρέμολο για setup και η κιθάρα μετά μου φάνηκε πανάλαφρη. Ίσως όμως και να μου φάνηκε με την αφαίρεση μεγαλύτερη η διαφορά απ' ότι στην πραγματικότητα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ειναι, υπαρχει καποιο floyd, που να μπλοκαρεται, και να αλλαζουν οι χορδες πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις να ακολουθουμε την διαδικασια "ξεβιδωνω με αλεν τις βιδες μια - μια" που ειναι τοσο σπασιστικη και φυσικα μη εφαρμοσιμη σε κατασταση λαηβ?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα εγκυκλοπαιδικα...

 

Παντως θα συμφωνησω οτι δεν ειναι τοσο σοβαρο το βαρος του floyd. - Εχω δυο κιθαρες με floyd-

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο floyd, που να μπλοκαρεται, και να αλλαζουν οι χορδες πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις να ακολουθουμε την διαδικασια "ξεβιδωνω με αλεν τις βιδες μια - μια" που ειναι τοσο σπασιστικη και φυσικα μη εφαρμοσιμη σε κατασταση λαηβ?

ΥΠΑΡΧΕΙ

http://www.floydrose.com/pdf/SpeedloaderInstruc2.pdf

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ειναι, υπαρχει καποιο floyd, που να μπλοκαρεται, και να αλλαζουν οι χορδες πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις να ακολουθουμε την διαδικασια "ξεβιδωνω με αλεν τις βιδες μια - μια" που ειναι τοσο σπασιστικη και φυσικα μη εφαρμοσιμη σε κατασταση λαηβ?

 

Σε κατάσταση λάιβ άμα σου σπάσει η χορδή θα αλλάξεις την χορδή που έπσασε και όταν την κουρδίσεις όπως πρέπει τότε το τρέμολο θα πάρει την θέση που είχε οπότε θα επιστρέψει στο κούρδισμα πριν το σπάσιμο της χορδής.

 

Βασική προυπόθεση είναι να μπλοκάρουν σωστά τα lock.

Μία άλλη προυπόθεση είναι τα κλειδιά σου να μην έχουν κάποιο θέμα και να είναι σωστά περασμένες οι χορδές στα κλειδιά.

 

Ο λόγος για τα κλειδιά είναι επιδή θα λύσεις την αλενόβιδα από τις δύο χορδές για να αλλάξεις την σπασμένη.

Η άλλη χορδή του lock άμα είναι φευγάτη (από το lock προς τα κλειδιά)τότε θα χάσει το κούρδισμα της και θα πάρει μπάλα και τις άλλες.

 

Δεν είναι και τόσο τρομαχτικό όσο ακούγεται γιατί πριν βάλεις το lock την κουρδίζεις και την δεύτερη χορδή από το lock αν χρειαστεί και καθάρισες,απλά το ψιρίζουμε και λίγο για την κουβέντα  ;D

 

Συνίθως πριν από λάιβ καλό είναι να τσεκάρεις το κούρδισμα χωρίς τα lock.

 

Όπως είπε και ο SPYROID μπορείς και να το μπλοκάρεις και το πιό ωραίο είναι αυτό

images?q=tbn:ANd9GcTFbYhwu5C_Xs0rTFJSjGKV89LLtDQ-AkPC2P1E9g6ucxh4E7f4

 

Και δεν πέφτει με τπτ δουλεύει μόνο από την μία πλευρά όπως τα απλά τρέμολο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως είπε και ο SPYROID μπορείς και να το μπλοκάρεις και το πιό ωραίο είναι αυτό

 

Δεν το ειπα εγω

 

Μία άλλη προυπόθεση είναι τα κλειδιά σου να μην έχουν κάποιο θέμα και να είναι σωστά περασμένες οι χορδές στα κλειδιά.

 

Ενταξει σε κιθαρα με double lock το λιγοτερο που σε νοιαζει ειναι τα κλειδια.

 

Βασικα αν ρυθμιστει σωστα η κιθαρα δεν ειναι πια και επιστιμη να αλλαξεις χορδες. Απλα λιγο πιο χρονοβωρο απο οτι σε απλη γεφυρα. αρκει να ξερεις να κουρδισεις.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπα εγωΕνταξει σε κιθαρα με double lock το λιγοτερο που σε νοιαζει ειναι τα κλειδια.

 

 

 

Λάθος κατάλαβα τότε  ::)

 

Τα κλειδιά επιρεάζουν(όσο ελάχιστο και αν είναι αυτό) όταν θα ανοίξεις το lock όταν χρειαστεί να αλλάξεις κάποια σπασμένη χορδή.

Αλλά δεν είναι κάτι το τρομερό όπως είπα και πριν

Δεν είναι και τόσο τρομαχτικό όσο ακούγεται γιατί πριν βάλεις το lock την κουρδίζεις και την δεύτερη χορδή από το lock αν χρειαστεί και καθάρισες,απλά το ψιρίζουμε και λίγο για την κουβέντα  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

kbasilis : ωραίο αυτό με την βίδα, δεν το είχα ξαναδεί :)

 

Όσον αφορά τα lock : την κιθάρα την πήρα μεταχειρισμένη από έναν ηχολήπτη και δεν είχε καθόλου lock. Εγώ μετά αγόρασα, τα έβαλα αλλά δεν τα βρήκα βολικά και τα έβγαλα. Ποτέ δεν μου έλειψαν συν του ότι δεν χρειάζεται να ξεβιδώνω είτε σε αλλαγή χορδής είτε σε περίπτωση χορδίσματος.

 

Επίσης, είχε βάλει ένα κομμάτι ξύλο (δυστυχώς το έχασα) κάτω απ' το τρέμολο και το είχε ακινητοποιήσει. Εμένα δεν με πολυνοιάζει το τρέμολο, έτσι κι αλλιώς σπάνια το χρησιμοποιώ. Απλά θέλω να ελαφρύνω την κιθάρα (που με έχει βολέψει τόσο απόλυτα στο παίξιμο)

 

Λέτε να υπάρχει τρέμολο τέτοιου τύπου (floyd), αλλά πιο ελαφρύ;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου