Προς το περιεχόμενο

πολυεφφέ με usb interface


jimaras4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας μέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά για μια αναβάθμιση που θέλω να κάνω στον εξοπλισμό μου.

 

Έχω μια κάρτα ήχου την m-audio fast track και επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος από τους ήχους που βγάζω από το guitar rig θα ήθελα να πάρω ένα πολυεφφέ το οποίο να συνδέεται με usb στον υπολογιστή έτσι ώστε να μπορώ να κάνω μέσα από αυτό την μελέτη μου και τις ηχογραφήσεις μου.

 

Παλιά θυμάμαι υπήρχαν τα pod τις line 6 που έκαναν αυτή τη δουλιά και θυμάμαι είχαν πολύ καλές κριτικές. Τώρα βλέπω ότι έχουν καταργηθεί και η line 6 βγάζει μόνο κάρτες ήχου

 

Ο λόγος που θέλω κάτι σαν εκείνα τα pod είναι γτ νομίζω ότι θα βγάζουν καλύτερο ήχο σε συνδυασμό με  ένα καλό πρόγραμμα και επίσης ότι θα είναι και πιο απλά στην ρύθμιση γτ σε προγράμματα όπως το guitar rig χάνομαι λίγο στην δημιουργία ενός καλού ήχου. Επίσης βολεύει πολύ και στην μεταφορά γτ όλες οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται σε αυτό και τις έχεις πάντα μαζί σου.

 

Ξέρετε κάποιο τέτοιο πολυεφφέ  που να το προτείνετε για ηχογραφήσεις;   

 

Από το ψάξιμο που έκανα το μόνο που κατάφερα να βρω είναι το ZOOM G3.

Έχει δουλέψει κανείς με αυτό;

 

Γενικά το μπατζετ μου είναι γύρο στα 150€ (που σημαίνει γύρο στα 200€ μεταχειρισμένο)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικά το μπατζετ μου είναι γύρο στα 150€ (που σημαίνει γύρο στα 200€ μεταχειρισμένο)

Αυτή η πρόταση είναι ολίγον τι ακατανόητη  ;D

 

Στα υπόλοιπα τώρα, γιατί θέλεις το πολυεφέ να συνδέεται με usb στο pc?? Αφού έχεις κάρτα ήχου γιατί δεν το συνδέεις εκεί?

Κιθάρα-->καλώδιο--->pod--->καλώδιο--->Μaudio fast track.

 

Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρεις φασόλι με κάτω από 100 ευρώ στα μτχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έκανα στο παρελθόν αλλά είχα το εξής θέμα

 

Είχα συνδέσει την boss me 50 ως εξής

 

κιθάρα -> boss me 50 -> maudio fast track -> cubase 5

 

και έβαζα απλά έναν ενισχυτή στο guitar rig στο καθαρό

 

και το αποτέλεσμα που έπαιρνα ήταν άθλιο!!!

Είχε πολύ θόρυβος όταν έβαζα gain. Την είχα τσεκάρει με 2 κιθάρες την όλη συνδεσμολογία και είχα το ίδιο θέμα. Από τότε παίζω και ηχογραφώ κατευθείαν από την κάρτα ήχου με το guitar rig.

 

Νομίζω ότι το θέμα μου είναι το ότι ο ήχος περνάει από πολλά πράγματα μέχρι να φτάσει στα ηχεία και γι αυτό αλλοιώνεται τόσο και βγάζει θόρυβο. Με ένα μηχάνημα τύπου line 6 pod θα γίνετε η επεξεργασία πριν μπει ο ήχος στον υπολογιστή και νομίζω ότι θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

και την κάρτα ήχου την κρατάω για μικρόφωνα και ηχεία.

 

Γενικά δεν έχω απαιτήσει τρελές σε θέμα ήχου έναν απλό ήχο τύπου slish θέλω ζεστό ωραίο και έναν λίγο πιο κάφρικο που να μπορώ να κάνω τα legato και τα tapping με άνεση.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρα -> boss me 50 -> maudio fast track -> cubase 5

 

και έβαζα απλά έναν ενισχυτή στο guitar rig στο καθαρό

Αφού είχες την ME-50 το guitar rig τι το ήθελες?

Ή το ένα ή το άλλο (εκτός αν στο guitar rig έβαζες κανένα εφφεδάκι στυλ chorus ή delay).

 

Ο λόγος που θέλω κάτι σαν εκείνα τα pod είναι γτ νομίζω ότι θα βγάζουν καλύτερο ήχο σε συνδυασμό με  ένα καλό πρόγραμμα και επίσης ότι θα είναι και πιο απλά στην ρύθμιση γτ σε προγράμματα όπως το guitar rig χάνομαι λίγο στην δημιουργία ενός καλού ήχου. Επίσης βολεύει πολύ και στην μεταφορά γτ όλες οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται σε αυτό και τις έχεις πάντα μαζί σου.

 

Ξέρετε κάποιο τέτοιο πολυεφφέ  που να το προτείνετε για ηχογραφήσεις;   

Η ME-50 τι δεν κάνει από όλα αυτά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό που λες σύνδεσα την πεταλιέρα με την κάρτα ήχου και την έβαλα στο cubase αλλά δεν ακούγεται καθόλου

ο μόνος τρόπος για να ακουστεί είναι να βάλω ένα gain boost στο guitar rig ή έναν ενισχυτή και τότε ακούγεται κανονικά αλλά με πολύ θόρυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια πολύ επιφανειακή ματιά που έριξα στα specs λογικά δεν μπορείς να συνδέσεις την Boss που έχεις με το pc μέσω usb για να κάνεις αυτό που θέλεις.

 

Σίγουρα πάντως αν την συνδέσεις στο pc δεν πρέπει να βάλεις gain και από πεταλιέρα και από guitar rig..Ίσως αν έχει κάποιο Line input η κάρτα ήχου σου αντί του κλασικού guitar input ;

 

 

Σίγουρα αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με τα καινούργια pod HD series (300-400-500-500X-φασόλι-rack mount) τα οποία λειτουργούν και σαν κάρτα ήχου, οπότε στην θέση σου πιθανά να κοίταγα κάτι τέτοιο μεταχειρισμένο. Και πάλι όμως εκει δεν χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου σου αλλά κατευθείαν το pod.

Ίσως πήγαινα μάλιστα στην λύση πεταλιέρας και όχι φασολιού οπότε να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε κανα live χωρίς να χρειάζομαι ποδοδιακόπτη.

 

Αυτό που δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ/προσομοιώσεις σαν Audio Units σε υφιστάμενο ηχογραφημένο track ή αν απλά ηχογραφείς κατευθείαν τον ήχο με τα εφφέ..αλλά δεν ξέρω αν σε νοιάζει αυτό.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε ThisIsSparta η απάντησή σου ήταν πολύ κατατοπιστική

 

κατ αρχάς θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι αυτό το φασόλι που λες  ;D

 

Κατά δεύτερων τσέκαρα την σειρά της line 6 τα pod hd απλά βλέπω ότι κατ αρχάς έχουν πολλά πράγματα παραπάνω από αυτά που θέλω! Εγώ όπως προείπα το μόνο που θέλω είναι ένα καλό distortion, reverb και delay γενικά δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο στο παίξιμό μου.

Λόγο του ότι δεν θέλω πολλά εφέ νομίζω ότι είναι άσκοπο να αγοράσω κάτι τόσο ακριβό

 

Από το δικό μου ψάξιμο είδα ότι η zoom g3 κάνει αυτά που ζητάω και έχει μέσα και ένα looper το οποίο θα με βοηθήσει και στην μελέτη.

 

Εσύ έχεις να μου προτείνεις κάτι παρεμφερές με την zoom g3 και κοντά σε αυτά τα λεφτά που να συνδέετε και με usb;

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που είπες στο τέλος είναι να μπορείς να αλλάξεις τα εφέ του καναλιού μετά την ηχογράφηση. Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει ας φτιάχνω τον ήχο μου στο πολυεφφέ και μετά να τον ηχογραφώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου