Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG 2550 αλλαγή τρέμολο


aggelos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ήθελα να ρωτήσω [ως εντελώς άσχετος με το θέμα] αν μπορώ να βάλω άλλον καβαλάρη στην συγκεκριμένη κιθάρα. Δεν είναι μόνο θέμα αλλαγής χορδών [αυτό βολεύεται] αλλά κυρίως το βάρος του. Αυτό το Edge Zero είναι απίστευτα βαρύ. Αν βγει ο καβαλάρης τότε φαίνεται πόσο ελαφριά είναι αυτή η κιθάρα και ειλικρινά θέλω να την ελαφρύνω.

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου, με τις μεχρι τωρα γνωσεις μου θα ελεγα οτι ειναι μεγαλος μπελας να το κανεις αυτο, κυριως επειδη εχει σκαφτει για floyd το σωμα.

οσο ξερω δεν υπαρχει φτηνη και ανεξοδη λυση για να γινει αυτο που ζητας.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το βάρος δεν είναι στο τρέμολο αλλά στο σώμα που είναι ολόκληρο κουρσούμι.

 

Και'γω jackson js έχω και έχει και αυτή κουρσούμι σώμα γι'αυτό στο λέω.

 

Μέτρα το ύψος της κιθάρας σου και μιάς squier strat για παράδειγμα και θα δεις τι διαφορά έχει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι τετοιο ισχυει, αλλα οπως και να εχει αν βγαλεις το τρεμολο ολη αυτη η τρυπα που μενει θα πρεπει να γεμησει με ξυλο (ποιος θα το κανει και ποσα θα σου [αρει και ποσο καλ θα γινει), να μετρηθει και να μπει η νεα γεφυρα, να βαφτει κλπ. μηπως θα ηταν καλυτερο να παρεις ενα αλλο σωμα και να βαλεις τους μαγνητες και ολα τα κοκοκοψαρα αν σε βολευει τοσο πολυ το μπρατσο ή να αλλαξεις κιθαρα;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι τετοιο ισχυει

 

Αν εννοείς για το μεγάλο σώμα ισχύει.

 

Μόλις τώρα την έβαλα δίπλα σε μία παλιά ibanez gio

(η gio grx70 που έχω είναι πιό λεπτοκομμένη από τις κλασσικές ibanez)

και έχει περίπου μισό πόντο διαφορά.

 

Σηκώνεις την μία και όλα καλά,πας να σηκώσεις και την jackson και σου φεύγει η μαγκιά  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το κενό που θα υπάρχει με την τοποθέτηση του μικρότερου καβαλάρη δεν με ενδιαφέρει, ας μείνει κενό. Ούτε βαψίματα θέλω ούτε τίποτα.

 

Αλλά εφόσον λέτε ότι δεν γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, όλα γίνονται αλλά για να βάλεις σταθερή γέφυρα κάπου θα πρέπει να πατήσει, οπότε έτσι κι αλλιώς πρέπει να μπει ένα κομμάτι ξύλο για να κλείσει το κενό όπως είπαν και πιο πάνω. Μπορείς να ρωτήσεις πόσο θα σου κοστίσει, δεν χάνεις τίποτα και αναλόγως αποφασίζεις.

Αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο βάρος που να αξίζει την όλη διαδικασία. Αν το κάνεις μόνο γι'αυτό δηλαδή, αν δε σε βολεύει και το τρέμολο και θες έτσι κι αλλιώς να το ξεφορτωθείς, μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου