Προς το περιεχόμενο

Sound Of Cinema: The Music That Made The Movies


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά παραβλέπετε το γεγονός ότι την εποχή του Blade Runner η μουσική γενικά στον κινηματογράφο έπαιζε κυρίαρχο ρόλο. Θυμηθείτε μόνο την μουσική του John Williams για το ET. Μιλάμε για ολοκληρωμένα θέματα που εναλλάσσονταν με την ταχύτητα του φωτός.

Τώρα και μεγάλες παραγωγές Batman π.χ. το μόνο που έχουν να επιδείξουν μουσικά είναι μια ατμόσφαιρα. Ωστόσο, όλα είναι μια μόδα που κάνει κύκλους. Παρατηρώ τελευταία ότι άρχισε εκ νέου να δίνεται αξία στην μουσική υπόκρουση.

Για τον Βαγγέλη τώρα, σίγουρα έχει πει και κανα δυο μαλακίες. Τι σημασία έχει; Είναι ο Βαγγέλης.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(κομματαρα το "Four Horsemen")

 

Όντως και λίγα λες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ταινία του Σκοτ, ενισχύθηκε από τη μουσική του Vangelis, σε ποσοστό πολύ σημαντικότερο απ' ότι θα μπορούσε να έχει συμβεί με οποιαδήποτε άλλη mainstream μουσική επένδυση.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Το Blade Runner είναι η αγαπημένη μου ταινία. Κάθε φορά που την ανακαλώ στην μνήμη μου, άμεσα «τρέχει» η μουσική του Βαγγέλη.

 

Στο κεφάλι μου δεν υπάρχει ταινία περισσότερο συνυφασμένη με την μουσική της απ' ότι το Blade Runner.

 

Και εγώ με την σειρά μου έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν θα ήταν νο1 προτίμηση μου, αν δεν είχε αυτή την μουσική. Δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα.

Μένω στο ότι ο συνδυασμός εικόνας/μουσικής είναι αριστουργηματικός και μπράβο και στους δύο τους- Βαγγέλης/Σκοτ.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης την ίδια εποχή ο Ridley Scott γύρισε το Legend σε μουσική Jerry Goldsmith. Παραθέτω το Waltz.

 

 

Αργότερα κυκλοφόρησε με ηλεκτρονική μουσική από Tangerine Dream.

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, πολυ συμφωνουμε τωρα τελευταια και αρχιζω να ανησυχω...

(btw Trolley, το "Vangelis and the Journey to Ithaka" το εχεις δει?)

 

Δεν το έχω δει.

Είναι διαθέσιμο κάπου;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά με την κουβέντα τι θυμήθηκα...

 

Το 1997 είχε παιξει ο Παπαθανασίου στο Καλιμάρμαρο. Εγώ τότε πιτσιρικάς και φανατίλα με τον Vangelis. Ηθελα με κάθε τρόπο και μέσο να πάω κοντά του. Πως όμως;;

Τι να κάνω, τι να κάνω, σκαρφίζομαι καφρίλα απίστευτη για το θράσος της.

Είχα τότε χομπυ τη φωτογραφία. Παίρνω λοιπόν μια SLR Nikon που είχα, κοτσάρω πάνω και κάτι τηλεφακούς, παίρνω και μια τσάντα με άλλους φακούς κτλ και πάω στο Καλλιμάρμαρο τελευταία στιγμη τρέχοντας στην πύλη που ήταν για τους δημοσιογράφους.

Φυσικα με σταματάει ο αστυνομικός και ζητάει δημοσιογραφική ταυτότητα, και εγω λαχανιασμένος και ξαναμένος απο το τρέξιμο αρχίζω ένα παραμύθι σε στυλ "ασε με ρε φιλε, φωτογράφος στην Ελευθεροτυπια ειμαι και έχω αργήσει και θα χάσω την έναρξη και θα με απολύσει ο αρχισυντακτης αμα δεν του παω φωτογραφίες και διάφορα άλλα τέτοια φίδια. Κάτι το ότι ήταν άλλες εποχές εκείνες και τα μέτρα ασφαλείας ήταν πολύ πιο χαλαρά, κάτι το οτι κουβαλαγα μια βαλίτσα μηχανες με τηλεφακους, κάτι το οτι τον επιασα στην κλαψα "ενα μεροκαμματο παω να βγαλω και στη βιασυνη μου δεν πήρα μαζί μου την δημοσιογραφική ταυτότητα", τον έπεισα τον αστυνόμο και με άφησε να περάσω...

Οπου παρακολούθησα όλη τη συναυλία σε απόσταση 1 μέτρο από τον Παπαθανασίου. Ενα ετσι να έκανε το χέρι του θα με ακουμπαγε που λέει ο λόγος.. :) :) :)

Οσο το σκέφτομαι...σήμερα δεν θα τόλμαγα με τίποτα. Τότε όμως..θράσσος όχι αστεία.. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται! 3 φιλμ φωτογραφίες τραβηξα. Κατσε να σκαναρω μερικες και θα τις ποσταρω εδω. (Τοτε ηταν αναλογικά ακομα τα πράγματα δεν ηταν ψηφιακη η μηχανη. Φιλμ, εμφανιση, εκτυπωση σε χαρτι κτλ).

 

Θα επανερθω το βράδυ που θα παω σπιτι και βρω το αρχείο μου.    :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου