Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια ! το pc μου σβήνει από μόνο του !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζω να κάνω εγκατάσταση τα windows από την αρχή και κατά τη διάρκεια,σβήνει εντελώς (όχι επανεκίνηση).Άλλη φορά έβαλα να τρέξω ένα παιχνίδι και μετά από λίγο ενώ έτρεχε το παιχνίδι,σβήνει και πάλι.Πήγα να κατεβάσω κάτι για αυτό το παιχνίδι αλλά κατά τη διάρκεια του κατεβάσματος πάλι το ίδιο.Πάω να μπώ στα bios να δώ ρυθμίσεις και μετά από 3-4 λεπτά σβήνει από μόνο του !  >:(

 

Τί διάολο συμβαίνει τέλος πάντων ? το τροφοδοτικό δεν φταίει σίγουρα διότι δοκίμασα 2 τροφοδοτικά,το ένα είναι καινούριο 1 εβδομάδος,το άλλο είναι 1 χρόνου αλλά δουλεύει τέλεια στον άλλο υπολογιστή (σε αυτόν που γράφω τώρα αυτά εδώ).

Ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει? υπάρχει περίπτωση η ram να κάνει τέτοια κολπάκια ή ακόμα και το κουμπί on που έχει επάνω το κουτί-πύργος ?  :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για αρχή κοίταξε άμα το κεντρικό on/off που βρίσκεται πίσω στον πύργο ακουμπάει είναι ολόκληρο στη θέση On και κοίταξε μήπως ακουμπάει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες bios και τσέκαρε την πορεία της θερμοκρασίας της CPU. Ενημέρωσε.

 

Μόλις μπήκα στο bios και είδα τη θερμοκρασία να ανεβαίνει σιγά σιγά και πήγε 70 βαθμούς.Με το που έπιασε τους 70,έσβησε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκα στο bios και είδα τη θερμοκρασία να ανεβαίνει σιγά σιγά και πήγε 70 βαθμούς.Με το που έπιασε τους 70,έσβησε !

Λογικό... τσέκαρε αν δουλεύει η ψύκτρα του επεξεργαστή και αν είναι σωστά τοποθετημένη πάνω στη μητρική. Αν μπορείς να πάρεις και ένα σωληνάριο θερμοαγώγιμης πάστας για να βάλεις στον επεξεργαστή, ακόμη καλύτερα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ram και η ψύκτρα είναι σωστά τοποθετημένες και δουλεύουν.Το παράξενο είναι ότι τον ξαναέτρεξα τον πισι και αυτή τη φορά δεν μπήκα στα bios αλλά μπήκα κανονικά στα windows.Και δίχως να τρέξω τίποτα,λειτουργούν κανονικά τα windows ! Επειδή το ξαναδοκίμασα και προχθές και εχθές,αν τρέξω τα μουσικά προγράμματα που έχω μέσα,δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν όμως τρέξω ένα παιχνίδι που έβαλα,θα ξανασβήσει ! Μπορεί να φταίει η ram σε αυτό ? γιατί όταν μπήκα στα Bios πήγε η θερμοκρασία 70 και έσβησε ενώ τώρα μέσα στα windows δεν σβήνει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν υπάρχουν σίγουρες απαντήσεις. Με τη μέθοδο της "δοκιμής και πλάνης" θα δώσεις λύση δηλ αλλάζεις μνήμη και ελέγχεις, αν δεν... συνεχίζεις με τροφοδοτικό κ.ο.κ

Από την 20ετή πείρα μου  θα στοιχημάτιζα πρόβλημα μνήμης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν υπάρχουν σίγουρες απαντήσεις. Με τη μέθοδο της "δοκιμής και πλάνης" θα δώσεις λύση δηλ αλλάζεις μνήμη και ελέγχεις, αν δεν... συνεχίζεις με τροφοδοτικό κ.ο.κ

Από την 20ετή πείρα μου  θα στοιχημάτιζα πρόβλημα μνήμης! 

 

Να τονίσω ότι ακόμα και όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω από την αρχή τα windows, το κάνει το πρόβλημα.Αν η μνήμη έχει πρόβλημα,μπορεί να έχει αυτά τα συμπτώματα ο υπολογιστής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι το fan του επεξεργαστη, δεν ακουμπαει καλα πανω του.

Δεν εχει κουμπωσει καλα στη μητρικη. Βγαλε το fan και ξαναβαλτο και κουμπωσε το σωστα, αν ειναι τιποτα LGA1155/6 κλπ socket που κουμπωνουν "περιεργα", κοιτα να δεις ενα manual τον ακριβη τροπο που κλειδωνουν οι βιδες του fan πανω στην μητρικη.

5 στις 10 φορες αυτα τα fans ειναι κουμπωμενα λαθος και αφηνουν ενα ελαχιστο κενο μεταξυ του επεξεργαστη και του fan, με αποτελεσμα οταν ο επεξεργαστης δουλευει σε "πολλες στροφες" και για αρκετη ωρα (οπως στα παιχνιδια) να ανεβαζει θερμοκρασια σε μη ανεκτα επιπεδα και να κλεινει το PC.

 

Αν τελικα βαλεις νεα θερμοαγωγιμη παστα κοιτα να αφαιρεσεις καλα με βαμβακι και οινοπνευμα την παλια παστα και μετα να προσθεσεις νεα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου