Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια ! το pc μου σβήνει από μόνο του !


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα αν σου πω να το...εκπαραθυρώσεις και να πάρεις ένα Mac,οι mods θα με μαλώσουν...(βοήθα marathon!  ;D)

 

Για να σε βοηθήσω,στη θέση σου ήμουν πριν 2-3 χρόνια.Είχα αγοράσει ένα καινούριο P.C. τότε,αφού το παλιό μου το είχα ήδη για 7-8 χρόνια...Μεταξύ άλλων,αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα.Μου σβηνε ανά πάσα στιγμή ή έκανε restart.To δικό μου είχε πρόβλημα υπερθέρμανσης και αφού το "έλυσα",μου έκανε ακριβώς τα ίδια λόγω RAM και λόγω τροφοδοτικού!Η κατάσταση ήταν για γέλια και για κλάματα...

 

 

 

 

Τελικά μιά ωραία μέρα το έβγαλα από την πρίζα,αγόρασα ένα Mac και κάπου εκεί τελειώσαν τα δράματα...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα αν σου πω να το...εκπαραθυρώσεις και να πάρεις ένα Mac,οι mods θα με μαλώσουν...(βοήθα marathon!  ;D)

Θα του έλεγα να πάρει ένα workstation synth καλύτερα ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σου πω να το...εκπαραθυρώσεις και να πάρεις ένα Mac,οι mods θα με μαλώσουν...(βοήθα marathon!  ;D)

 

Για να σε βοηθήσω,στη θέση σου ήμουν πριν 2-3 χρόνια.Είχα αγοράσει ένα καινούριο P.C. τότε,αφού το παλιό μου το είχα ήδη για 7-8 χρόνια...Μεταξύ άλλων,αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα.Μου σβηνε ανά πάσα στιγμή ή έκανε restart.To δικό μου είχε πρόβλημα υπερθέρμανσης και αφού το "έλυσα",μου έκανε ακριβώς τα ίδια λόγω RAM και λόγω τροφοδοτικού!Η κατάσταση ήταν για γέλια και για κλάματα...

 

 

 

 

Τελικά μιά ωραία μέρα το έβγαλα από την πρίζα,αγόρασα ένα Mac και κάπου εκεί τελειώσαν τα δράματα...

 

τα εξαρτήματα του πισι-νού αυτού  ;D είναι ενός χρόνου εκτός του πύργου-κουτιού.Το τροφοδοτικό δεν φταίει σίγουρα,οπότε λές ότι μπορεί να φταίει η ram? θα πρέπει να δοκιμάσω άλλη ram να δώ τί συμβαίνει σε αυτή τη περίπτωση...

 

Έβαλα ένα προγραμματάκι για να δώ θερμοκρασίες επεξεργαστή μέσω windows και είναι σταθερά στους 58-59 βαθμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έτρεξα ένα κομμάτι στο sonar 6 το οποίο αποτελείται από αρκετούτσικα κανάλια audio μόνο και η θερμοκρασία έπιασε τους 82 βαθμούς στον πυρήνα 0 και τους 76 βαθμούς στον πυρήνα 1 και λειτουργεί κανονικότατα,δεν έσβησε.Κάτι μου λέει ότι δεν είναι πρόβλημα θερμοκρασίας...τί λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RAM μπορεί όντως να προκαλεί το πρόβλημα. Αυτό εύκολα το διαπιστώνεις δοκιμάζοντας άλλη RAM.

 

Αν και πάλι το πρόβλημα επιμένει και εφόσον έχουμε αποκλείσει το τροφοδοτικό, τσέκαρε τον on/off διακόπτη στο tower και αν το αντίστοιχο καλώδιο πάει κανονικά στην μητρική.

 

Επίσης τσεκάρεις αν όλα τα καλώδια τροφοδοσίας πρός την μητρική είναι καλά τοποθετημένα.

 

Επίσης τσεκάρεις αν η ψύκτρα της CPU δουλεύει κανονικά και αδιάληπτα (πιθανώς ο ανεμιστήρας της να μην ξεκινά απευθείας με το bootάρισμα αλλά μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Αυτό δεν είναι πρόβλημα)

 

Αν όλα τα προηγούμενα αποτύχουν, τότε πιθανώς έχεις πρόβλημα με την μητρική. Εκεί δύσκολα τα πράγματα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε theoctapus

 

τα καλώδια τα τσέκαρα και πηγαίνουν κανονικά στη μητρική.

όλα τα καλώδια τροφοδοσίας είναι καρα-τσεκαρισμένα και είναι οκ.

η ψύκτρα είναι τσεκαρισμένη και δουλεύει κανονικά.

δεν ξέρω αν φταίει η μητρική αλλά πρέπει να δοκιμάσω πρώτα άλλη μνήμη.Αν δεν φταίει η μνήμη, μάλλον έχεις δίκιο και φταίει η μητρική...δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βρισκω που ανοιγω καινουργιο θέμα αν το δει καποιος διαχειριστης ας το κάνει εκανα πριν μια πατατα πηρα απο το stereo μονιτορ in της καρτας ήχου ενα καλωδιο και το σύνδεσα στο cd input  αυτοενισχυόμενης κονσόλας οχι επίτιδες...ηταν διπλα στο output της κάρτας ήχου και ακουστηκε ενά τσάφ και εσβησε η κονσόλα.

στην αρχη δεν ανοιγe η κονσόλα και ανοιξε μετα από κανα 5λεπτο απορείες

1)παιζει να χει πάθει ζημιά?

2)τι ζημιά θα μπορούσε να γίνει

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις αν φταίει η μνήμη τρέξε ένα memtest+. Είναι free και πολύ εύκολο για να το τρέξεις (google it). Αν υπάρχει πρόβλημα στις μνήμες θα στο βρεί σίγουρα. Καλό θα ήταν βέβαια να βγάλεις τις μνήμες, να σκουπίσεις με στεγνό καθαρό χέρι το σημείο επαφής της μνήμης με το slot και να τις ξαναβάλεις σωστά πριν τρέξεις το memtest.

 

Προσωπική μου άποψη, φταίει η θερμοκρασία. Με το που ανοίγει το pc να πιάνει 70 δεν είναι σωστό και αν το bios είναι ρυθμισμένο να κλείνει το pc για ασφάλεια από υπερθέρμανση, τότε δεν τίθεται καν ερώτημα. Αν ξέρεις,  βγάλε την ψύκτρα της CPU, βγάλε την πάστα που υπάρχει ανάμεσα στην ψύκτρα και την CPU (η οποία μάλλον έγινε πέτρα), βάλε λίγη νέα πάστα θερμοαγώγιμη όπως προαναφέρθηκε και κούμπωσε την ψύκτρα σωστά. Επίσης κάνε έναν έλεγχο στο ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

 

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης αφού κάνεις αυτά που σωστά σου έγραψε ο Spunky, τσέκαρε να δεις αν τα ανεμιστηράκια  σου έχουν γίνει σαν... μοκέτες από τα χνούδια που μπορεί να έχουν ρουφήξει (αν ναι καθάρισε τα προσεκτικά, καθώς το υπόλοιπο κομπιούτερ αν έχει γίνει σαν...χαλί  ;D).

 

Πάντως αν υπάρχει πρόβλημα στην ram το σύνηθες είναι να μην ανάβει καθόλου ο υπολογιστής- το έχω πάθει στο παρελθόν.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βγάλει την πάστα που είχε και καλοκαθάρισα τα σημεία που την είχε και δεν έβαλα άλλη! Μετά από αυτό μου έβγαλε 70 βαθμούς στα bios.Πρίν όσο είχε την πάστα δεν θυμάμαι να είδα θερμοκρασία στα bios αλλά το πρόβλημα υπήρχε με την προυπάρχουσα πάστα και είπα να την βγάλω εντελώς για να δώ τί θα γίνει.

Παραπάνω γράφω ότι τρέχοντας το sonar 6 με ένα πολυκάναλο κομμάτι audio,ανέβηκε μέχρι και 82 βαθμούς η θερμοκρασία του επεξεργαστή αλλά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα,συνέχισε να δουλεύει κανονικά.

Αν ήταν ρυθμισμένο από το bios σε υψηλές θερμοκρασίες να σβήνει και έσβησε στους 70 πρίν,δεν θα έπρεπε να σβήσει και στους 82 με το sonar ? εκτός και αν ο επεξεργαστής συμπάθησε το sonar 6  ;D

 

Επίσης καλοκαθάρισα από σκόνες και χνούδια όλα τα εξαρτήματα αλλά η κάρτα γραφικών είναι silent δίχως ανεμιστήρες και δεν παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό.Όμως το πρόβλημα το έκανε ο υπ. και δίχως την κάρτα γραφικών...τι στον Αντώνη συμβαίνει ? >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου