Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια ! το pc μου σβήνει από μόνο του !


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μην ανησυχείς τζάμπα Μανώλη,δεν έπαθε τίποτα ο επεξεργαστής.Το όλο πείραμα δεν κράτησε πάνω από 15 λεπτά και ο επεξεργαστής δεν δούλεψε παραπάνω από μισή ώρα δίχως πάστα.Θα μπεί νέο γλυκάκι,αλλά το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει και αυτό είναι το θέμα.Τί μπορεί να φταίει που σβήνει από μόνο του ? και γιατί δεν σβήνει όταν το τρέχω με το sonar ?

Εγώ δεν ανησυχώ, εσύ πρέπει να ανησυχείς. Τέλος πάντων.

Βάλε καινούργια πάστα κι ο Θεός βοηθός. Δεν ξέρω, τι να σου πω.

Έτσι όπως το διατύπωσες το πρόβλημα κι αν εξαιρέσω την τροφοδοσία, λογικά έχει πάθει ζημιά ο επεξεργαστής ή τα έχει παίξει το thermal protection του επεξεργαστή. Όπως και ν'άχει όμως και με αυτό που έκανες (αφαίρεση πάστας) λογικά ζορίστηκε, άσχετα εάν δουλέψει μετά. Αυτό θα σου το πει 100% κάποιος που είναι πραγματικά ειδικός στα PC. Μπορεί αρχικά να έφταιγε κάτι άλλο ή και κάτι άλλο. Δεν το γνωρίζω.

 

Εγώ ειδικός στα PC δεν είμαι.

Αν όμως μου έφερναν ένα μουσικό όργανο που για κάποιο λόγο είχε φάει τέτοιο "ζόρι" ο επεξεργαστής, βάση εργοστασιακών οδηγιών αλλά και εμπειρίας θα τον είχα αντικαταστήσει. Τίθεται πλέον θέμα αξιοπιστίας.

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ειδικός στα  PC, απλά σου λέω τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά τα πράγματα που δημιουργούν προβλήματα στους υπολογιστές και μειώνουν το χρόνο ζωής τους είναι κατά βάση τριά αν εξαιρέσουμε το software μέρος και τα τραγικά τύπου η θήκη για αναψυκτικό του υπολογιστή μου ανοιγοκλείνει..

 

1. Η λειτουργία σε υψηλές θερμοκρασίες, ή υψηλότερες από τις ιδανικές σύμφωνα με τις προδιαγραφές / κακή ψύξη / καθόλου ψύξη (χαλασμένος ανεμιστήρας) / στη συγκεκριμένη περίπτωση κακή τοποθέτηση θερμοαγώγιμης πάστας ή αφαίρεσή της  ::)

2. Η σκόνη εντός των κυκλωμάτων που μερικές φορές αν μαζευτεί πολλή λειτουργεί σαν αγωγός και δημιουργεί βραχυκύκλωμα οπότε καίει μέρη. (Καμμένα τροφοδοτικά)

3. Το συχνό άνοιξε - κλείσε (βλέπε tubes λαμπάτου), ή τα κόλπα της ΔΕΗ (πτώσεις τάσεις κτλ)

 

Στην περίπτωσή σου μιας και οι νέοι επεξεργαστές/μητρικές έχουν εσωτερική τεχνολογία να μειώνουν την απόδοσή τους όταν υπερθερμαίνονται ή πριν καούν να κλείνουν για να σωθούν, ίσως σε έσωσε αυτό.

Πρέπει να μας πεις το μοντέλο της CPU σου ώστε να δούμε τις προδιαγραφές της. Για κάποιους επεξεργαστές Intel οι 70 βαθμοί κελσίου είναι φυσιολογική θερμοκρασία, ενώ για άλλους είναι το boiling point!!

 

Οι CPU ή δουλεύουν ή όχι, δεν έχει μισοδουλεύουν ή μισοκάηκαν!

Είναι αρκετά 30 δευτερόλεπτα λειτουργίας χωρίς ψύξη για να καούν κάποιοι επεξεργαστές..

 

Φίλε ισχύει η πιο σοφή ρήση απ'όλες η οποία λέει: αν δεν πάθεις δε θα μάθεις.

 

Αν θες να επιβεβαιώσεις το ρητό συνέχισε να προσπαθείς να βγάλεις μόνος άκρη, εγώ δεν είμαι επαγγελματίας με τα PC (χομπίστας είμαι γιατί μου αρέσουν αλλά έχω χαλάσει αρκετά πραγματάκια για να μάθω). Πάντως επειγόντως πάρε μια arctic silver και διάβασε τις οδηγίες στο site πως ακριβώς να την τοποθετήσεις για να έχεις σωστή ψύξη του επεξεργαστή.

 

Πήγαινε σε έναν τεχνικό να τον τσεκάρει και να σου δώσει 2-3 συμβουλές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι επειδη ειμαι παθων, θα σου ξαναπω να κοιταξεις αν εχει κουμπωσει σωστα το fan στον επεξεργαστη.

Ειχα σε ενα παλιο P4 το ιδιο προβλημα, και δουλευε ετσι για μηνες! ::)

Το ανοιγα και εβλεπα το fan, το πιεζα και φαινοταν κουμπωμενο ΟΚ.

 

Αλλα δεν ηταν, γιατι τα κουμπωματα του κλειδωναν περιεργα, δινωντας μου την εντυπωση οτι ηταν κουμπωμενο σωστα, με αποτελεσμα οπως ειπα προηγουμενως να υπαρχει ενα ελαχιστο κενο μεταξυ του fan και του επεξεργαστη και να ανεβαζει θερμοκρασια σε απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια, με αποτελεσμα να κλεινει το PC.

 

Αφου αγορασα νεο fan, τελικα ειδα σε ενα βιντεο στο YouTube οτι τα κουμπωματα δεν ηταν κλειδωμενα. Το αποτελεσμα ηταν να αφησω το παλιο fan πανω αλλα σωστα κουμπωμενο και να μου μεινει το νεο fan στο χερι ;D

 

Κοιτα την παρακατω φωτο. Αν το fan σου εχει τετοιο κουμπωμα, τσεκαρε τα βελακια πανω στα κουμπωματα, τη φορα τους.

Αν δεν ειναι σαν της φωτο, τοτε το fan σου δεν ακουμπαει πανω στον επεξεργαστη.

 

3da5063e6d11e0eceb8de92a88a4531e.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

1. δεν φταίει η κάρτα γραφικών καθώς το πρόβλημα παρουσιάζεται και δίχως κάρτα γραφικών αφού η μητρική έχει ενσωματωμένη δική της κάρτα γραφικών.Δηλαδή παρουσιάζεται και με της μητρικής αλλά και με την κανονική.

2.Το πρόβλημα παρουσιάζεται και με το dvd drive συνδεδεμένο και όταν δεν είναι συνδεδεμένο.

3.ο επεξεργαστής είναι Intel PENTIUM E5500 2.80 GHZ,2MB CACHE,LGA775,65W

4.μόλις ξαναέβαλα νέα πάστα (αν και μου ήρθε να την φάω σαν γλυκαντζής που είμαι  ;D )

5.δεν υπάρχει ίχνος σκόνης μέσα αφού καθαρίστηκε,όλα είναι καθαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LGA775.....Τα ιδια κουμπωματα με την φωτο που σου ποσταρα. Τσεκαρε καλα τι σου ειπα. 8) Κουμπωσε το fan οπως το βλεπεις στην φωτο, ΜΗ γυρισεις τα βελακια, απλα πριν βαλεις το fan πανω στον επεξεργαστη κοιτα να ειναι ακριβως οπως στη φωτο.

Μετα απλα πιεσε το προς τα κατω τα κουμπωματα ενα ενα ωσπου να ακουσεις το "κλικ" απ'το καθενα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

waterfall K, ναί τέτοιο ανεμιστήρι έχει ο επεξεργαστής μου και τον κούμπωσα σφιχτά.Τουλάχιστον έτσι νιώθω αφού τα βίδωσα κιόλας αυτά τα πλαστικά που παριστάνουν ότι είναι βίδες. ;D δηλαδή αν έχει 1 χιλιοστό κενό από τον επεξ. θα υπάρχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

1. δεν φταίει η κάρτα γραφικών καθώς το πρόβλημα παρουσιάζεται και δίχως κάρτα γραφικών αφού η μητρική έχει ενσωματωμένη δική της κάρτα γραφικών.Δηλαδή παρουσιάζεται και με της μητρικής αλλά και με την κανονική.

2.Το πρόβλημα παρουσιάζεται και με το dvd drive συνδεδεμένο και όταν δεν είναι συνδεδεμένο.

3.ο επεξεργαστής είναι Intel PENTIUM E5500 2.80 GHZ,2MB CACHE,LGA775,65W

4.μόλις ξαναέβαλα νέα πάστα (αν και μου ήρθε να την φάω σαν γλυκαντζής που είμαι  ;D )

5.δεν υπάρχει ίχνος σκόνης μέσα αφού καθαρίστηκε,όλα είναι καθαρά...

 

 

Minimum/Maximum operating temperature (°C) :  5 - 74.1

 

 

Χρειάζεται ελάχιστη πάστα ίσα να καλύψει τα κενά ανάμεσα στις δύο επιφάνειες και πριν την εφαρμογή της θέλει καθαρισμό με οινόπνευμα και χαρτί που να μην αφήνει ίνες.

Επίσης η εφαρμογή της πάστας να γίνει με κάρτα και όχι με τα χέρια.

 

Με άλλα λόγια διάβασες οδηγίες πώς να βάλεις την πάστα πριν το κάνεις ή έβαλες όπως τον αφρό ξυρίσματος? Αν δεν λύθεί το πρόβλημα δοκιμάζεις και μια νέα ψύκτρα πάλι με προσοχή μήπως έχει δίκιο ο Waterfall-K.

 

Αν και τα δύο δε λύσουν το θέμα και ο επεξεργαστής ανεβάζει θερμοκρασίες, του έκανε ζημιά, με άλλα λόγια ήρθε το τέλος του γιατί δούλεψε σε λάθος θερμοκρασίες.

 

Εγώ ξαναλέω: πήγαινε σε έναν τεχνικό να σου πει τι έγινε και τι να προσέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αφού τα βίδωσα κιόλας αυτά τα πλαστικά που παριστάνουν ότι είναι βίδες....

Ωχ.... ;D

 

Ξαναλεω:

 

"Κουμπωσε το fan οπως το βλεπεις στην φωτο, ΜΗ γυρισεις τα βελακια, απλα πριν βαλεις το fan πανω στον επεξεργαστη κοιτα να ειναι ακριβως οπως στη φωτο.

Μετα απλα πιεσε το προς τα κατω τα κουμπωματα ενα ενα ωσπου να ακουσεις το "κλικ" απ'το καθενα."

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναμπήκα στα bios και βλέπω ότι η θερμοκρασία του επεξεργαστή μένει στους 40 περίπου για πολύ περισσότερο χρόνο από ότι πρίν που δεν είχε πάστα...θα δούμε σε λίγη ώρα αν ανέβει και πόσο και αν ξανασυμβεί το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου