Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια ! το pc μου σβήνει από μόνο του !


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα βγάλει την πάστα που είχε και καλοκαθάρισα τα σημεία που την είχε και δεν έβαλα άλλη! Μετά από αυτό μου έβγαλε 70 βαθμούς στα bios.

Πλακα κανεις? Και τωρα εσυ ψαχνεις να δεις γιατι σου βγαζει 70C και σου σβηνει το PC???

Εγω παλι αναρωτιεμαι πως ζει ακομα ο επεξεργαστης σου! ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Είχα βγάλει την πάστα που είχε και καλοκαθάρισα τα σημεία που την είχε και δεν έβαλα άλλη! Μετά από αυτό μου έβγαλε 70 βαθμούς στα bios.Πρίν όσο είχε την πάστα δεν θυμάμαι να είδα θερμοκρασία στα bios αλλά το πρόβλημα υπήρχε με την προυπάρχουσα πάστα και είπα να την βγάλω εντελώς για να δώ τί θα γίνει.

ο.κ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανεις? Και τωρα εσυ ψαχνεις να δεις γιατι σου βγαζει 70C και σου σβηνει το PC???

Εγω παλι αναρωτιεμαι πως ζει ακομα ο επεξεργαστης σου! ::)

 

καλά θα είναι φίλτατοι να διαβάσετε από την αρχή τη συζήτηση για να καταλάβετε ότι όπως και το ξαναλέω "αλλά το πρόβλημα υπήρχε με την προυπάρχουσα πάστα" το πρόβλημα υπήρχε ΠΡΙΝ βγάλω τη πάστα ! Το ότι σβήνει ο υπολογιστής υπάρχει από ΠΡΙΝ βγάλω την πάστα.Δεν δημιουργήθηκε αφότου έβγαλα τη πάστα. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μείνε ήσυχος και το διαβάσαμε πάρα πολύ καλά.

Την πάστα γιατί την έβγαλες δεν μας εξηγείς. Υπήρχε κάποιος λόγος; Ξέρεις τι κάνει αυτή η πάστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Φίλε μας, η πάστα βρίσκεται εκεί για να μην γίνει... φλαμπέ ο επεξεργαστής σου  ;)

 

Να βάλεις νέα για να μην σου καρβουνιάσει το έρημο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πάστα την έβγαλα επειδή την είδα λίγο ξεραμένη και είπα να καθαρίσω το σημείο και να πειραματιστώ στο τί θα κάνει ο πισί δίχως το γλυκάκι του  ;D

 

Από ότι ξέρω, η πάστα είναι για να σε γλυκαίνει,ειδικά αν πρόκειται για σοκολάτα με κερασάκι από πάνω είναι ότι καλύτερο  ;D από εκεί και πέρα είναι για να "κρατάει κάποια όρια" στην θερμοκρασία του επεξεργαστή,να αποφύγει την υπερθέρμανση.

 

Δεν είναι όμως παράξενο ? μπαίνω στα bios και ανεβαίνει σιγά σιγά η θερμ. του επεξεργαστή και μόλις δείχνει 70 βαθμούς,εμφανίζεται το πρόβλημα και σβήνει το πισι.Μετά τον ξανατρέχω τον πισί,τον αφήνω να φορτώσει κανονικά τα windows,τρέχω το sonar με ένα κομμάτι και την ίδια ώρα με ένα πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασίας επεξεργαστή,δείχνει να ανεβαίνει η θερμ. στους 82 βαθμούς.Αλλά δεν εμφανίζεται το πρόβλημα και δουλεύει κανονικότατα στους 82 βαθμούς ! Και όλα αυτά στο πείραμα που έκανα δίχως την πάστα. Δεν είναι παράξενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

την πάστα την έβγαλα επειδή την είδα λίγο ξεραμένη και είπα να καθαρίσω το σημείο και να πειραματιστώ στο τί θα κάνει ο πισί δίχως το γλυκάκι του  ;D

 

 

 

Άρα είχε ξεραθεί και είχε χάσει τις ιδιότητες της.

Αυτό που θα γίνει αν δεν του βάλεις... γλυκάκι  :D είναι να καεί ο επεξεργαστής και εσύ να ξηλωθείς για νέο..

 

Βάλε καινούργια, έχε τα blower καθαρά για να κάνουν την δουλειά τους και δεν θα έχεις πρόβλημα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

την πάστα την έβγαλα επειδή την είδα λίγο ξεραμένη και είπα να καθαρίσω το σημείο και να πειραματιστώ στο τί θα κάνει ο πισί δίχως το γλυκάκι του  ;D

 

Από ότι ξέρω, η πάστα είναι για να σε γλυκαίνει,ειδικά αν πρόκειται για σοκολάτα με κερασάκι από πάνω είναι ότι καλύτερο  ;D από εκεί και πέρα είναι για να "κρατάει κάποια όρια" στην θερμοκρασία του επεξεργαστή,να αποφύγει την υπερθέρμανση.

 

Δεν είναι όμως παράξενο ? μπαίνω στα bios και ανεβαίνει σιγά σιγά η θερμ. του επεξεργαστή και μόλις δείχνει 70 βαθμούς,εμφανίζεται το πρόβλημα και σβήνει το πισι.Μετά τον ξανατρέχω τον πισί,τον αφήνω να φορτώσει κανονικά τα windows,τρέχω το sonar με ένα κομμάτι και την ίδια ώρα με ένα πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασίας επεξεργαστή,δείχνει να ανεβαίνει η θερμ. στους 82 βαθμούς.Αλλά δεν εμφανίζεται το πρόβλημα και δουλεύει κανονικότατα στους 82 βαθμούς ! Και όλα αυτά στο πείραμα που έκανα δίχως την πάστα. Δεν είναι παράξενο?

Δοκίμασε να βάλεις καινούργια πάστα στον ήδη "καβουρδισμένο" επεξεργαστή κι ο Θεός βοηθός. Δες πως θα πάει.

 

Συμβουλή.

Αν το συγκεκριμένο PC το έχεις για κάτι σοβαρή δουλειά (σοβαρές εφαρμογές κλπ), κατά την γνώμη μου θες καινούργιο επεξεργαστή. Μακάρι να βγώ ψεύτης. Μακάρι να σε πρόλαβε το thermal protection της CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς τζάμπα Μανώλη,δεν έπαθε τίποτα ο επεξεργαστής.Το όλο πείραμα δεν κράτησε πάνω από 15 λεπτά και ο επεξεργαστής δεν δούλεψε παραπάνω από μισή ώρα δίχως πάστα.Θα μπεί νέο γλυκάκι,αλλά το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει και αυτό είναι το θέμα.Τί μπορεί να φταίει που σβήνει από μόνο του ? και γιατί δεν σβήνει όταν το τρέχω με το sonar ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H CPU δεν καίγεται έτσι απλά αλλά όλη αυτή η κακομεταχείριση δρα συσσωρευτικά....κοινώς μια, δυο, τρεις θα σου καεί...οπότε μην το συνεχίζεις.

 

Το θέμα με την κάρτα γραφικών με προβλημάτισε από την αρχή και στο είπα και τώρα που αναφέρεις ότι έχει και παθητική ψύξη, παίζει να φταίει χαλαρά η κάρτα γραφικών. Θα το διαπιστώσεις αν κάνεις τράμπα με μιά άλλη και δουλέψεις για καμιά ώρα....όλα αυτά βέβαια αφού έχεις βάλει ήδη την πάστα στην CPU.

 

Μάλλον εξ αρχής το πρόβλημα ήταν η κάρτα γραφικών και το ότι έβγαλες την πάστα από την CPU δημιούργησε κι άλλο πρόβλημα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου