Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για ηχογραφήσεις (Έχω HD200 αλλά θέλω καλύτερα)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω τα Senheiser HD200 αλλά όταν πάω να γράψω στα αυτιά μου ακούγεται ένα μπερδεμένο πράγμα συχνοτικά - ενώ στα μόνιτορς η μίξη ακούγεται καλά.

 

Πρώτον, θέλω τη γνώμη κάποιου που ξέρει τα συγκεκριμένα ακουστικά. Είναι τόσο καλά όσο έχω διαβάσει στα reviews και θέλουν αλλαγή τα αυτιά μου - τα οποία ομολογουμένως έχουν ταλαιπωρηθεί για πολλά χρόνια - ή είναι μια αηδία και πρέπει όντως να αγοράσω άλλα  καλύτερα;

 

Δεύτερον, αν είναι όντως αηδία, ποια να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχουν περάσει διάφορα μοντελα Sennheiser από τα χέρια μου αυτιά μου.

 

Πλέον γράφω μόνο με τα AKG K141 MK2.

 

Και για να ακούς μουσική είναι πολύ καλά,και για Mix.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω τα Senheiser HD200 αλλά όταν πάω να γράψω στα αυτιά μου ακούγεται ένα μπερδεμένο πράγμα συχνοτικά - ενώ στα μόνιτορς η μίξη ακούγεται καλά.

 

Πρώτον, θέλω τη γνώμη κάποιου που ξέρει τα συγκεκριμένα ακουστικά. Είναι τόσο καλά όσο έχω διαβάσει στα reviews και θέλουν αλλαγή τα αυτιά μου - τα οποία ομολογουμένως έχουν ταλαιπωρηθεί για πολλά χρόνια - ή είναι μια αηδία και πρέπει όντως να αγοράσω άλλα  καλύτερα;

 

Δεύτερον, αν είναι όντως αηδία, ποια να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sennheiser HD280. Προσωπικα τα προτιμω.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα με μια επιφύλαξη στην κουβέντα τα Ultrasone Pro 900.

 

Είναι πολύ ακριβά, έχουν μάλλον κολακευμένα μπάσα και γενικά είναι ευαίσθητα στην τοποθέτηση (αν τα στραβοφορέσεις λίγο αλλάζει η συχνοτική απόκριση λόγω της διάταξης των τρυπών, κάτι που μπερδεύει πολλούς ότι έχουν πολύ έντονα μπάσα).

 

Αλλά επειδή έθεσες το θέμα ταλαιπωρίας αυτιών, είναι φοβερά ξεκούραστα (ακούς και 4 και 5 ώρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα) και οι μίξεις μου με αυτά δεν βγαίνουν καθόλου μα καθόλου άσχημες όταν τις ακούω μετά στα μόνιτορ (τσεκαρισμένο με δύο διαφορετικά μοντέλα μόνιτορ).

 

Μεταχειρισμένα τα έχω δει κατά καιρούς σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά (εκτός από τα Ultrasone που δεν τα θυμάμαι καθόλου) έχουν χιλιοσυζητηθεί σε εκατοντάδες προηγούμενα θρεντς του Νόιζ... γενικά το θέμα των ακουστικών είναι ένα από τα καλύτερα documented εδώ. Reading material for days.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους.

 

@bloody

Το ζήτημα με ενδιαφέρει με βάση σύγκρισης τα HD 200. Δεν υπάρχει καμιά σχετική συζήτηση δυστυχώς.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με AKG μεγάλωσα. Του αδερφού μου τα παλιά Κ240. Με αυτά ψιλοκουφάθηκα, βασικά, καθώς τα έβαζα σε τεράστιες εντάσεις, teenager γαρ...

Αλλά ήταν ακουστικάρες.

Είχα και για τα Senheiser την ίδια ιδέα... αλλά...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου