Προς το περιεχόμενο

Partscaster, Asian Upgraded ή Hi-End?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας βάλουμε σε ένα crash-test τις τρεις "σχολές" στην αγορά κιθάρας.

 

(Χωρίς να βγούνε τα μαχαίρια, έτσι παιδιά; :lol: )

 

Να ακούσουμε γνώμες, εμπειρίες, απόψεις, και τα συμπεράσματα όσων έχουν δοκιμάσει όργανα σε όλο το εύρος της κλίμακας ποιότητα-τιμή...

 

Partscaster. Εδώ ας βάλουμε τόσο τις κατ'οίκον συναρμολογήσεις, όσο και τις περιπτώσεις όπως π.χ. Rockinger.

 

Asian Upgrated. Εδώ ας ψηφίσουν όσοι έχουν ασχοληθεί με "μεσαίας" δυναμικότητας όργανα και τους έχουν πετάξει τα μάτια έξω στα upgrade.

 

Hi-End. Εδώ ας μπούνε όσοι δεν κοιτάνε κάτω από Αμερικάνα Fender :lol:, για την αποφυγή της χειροτεχνίας, το mojo, ή τη "σιγουριά" ενός μεγάλου ονόματος...

 

Πείτε τη γνώμη σας λοιπόν. Μπασίστες δεκτοί φυσικά, όπως και κάθε πρόταση για τροποποιήσεις στο poll ή για μπινελίκια προς τον υπογράφοντα.

 

:wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρταται απο το τι ζηταει ο καθενας.

 

Kαταρχην φανταζομαι οτι αναφερεσαι σε bolt on κιθαρες τυπου strat η tele μια & το να "φτιαξεις" σετ νεκ κιθαρα ειναι ..κομματακι δυσκολο :lol:

 

Προσωπικα αν ηταν να εχω μονο ΜΙΑ κιθαρα (δυστυχως δεν εχω μια αλλα πολλες...παααααρα πολλες... :oops: ) αυτη θα ητανε σιγουρα μια φτιαγμενη απο τα χερακια μου partscaster.

 

Ο βασικος λογος ειναι οτι κανενα μοντελλο παραγωγης δεν εχει το συνδιασμο παχους μπρατσου & μεγεθους ταστων που με βολευει (δηλ. παρα πολυ χοντρο μπρατσο με jumbo ταστα).

 

Επισης με μια partscaster μπορεις να πετυχεις 100% το ΒΑΡΟΣ που επιθυμεις και να εχεις οτι hardware/μαγνητες σου αρεσουν....

 

Επισης μια και τα περισσοτερα εργοστασια που φτιαχνουν σωματα & μπρατσα τα φτιαχνουν ΤΕΛΕΙΑ το fit & finish που θα πετυχεις θα ειναι παντα αψογο (αν σε ενδιαφερει βεβαια κατι τετοιο),οπως και ο ηχος της κιθαρας μια και βρισκοντας μια δυο "συνταγες" θα καταλαβεις γρηγορα φτιαχνοντας partscasters οτι ΗΧΗΤΙΚΑ "σκοτωνουν" .

 

Παντως θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος οτι θα εχεις μια κιθαρα με μικρη μεταπωλητικη αξια....& χωρις ονομα.

 

Παρολα αυτα απο ολες τις κιθαρες μου η μονη που θα κραταγα παση θυσια ειναι η 70αρα τελε μου.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην φανταζομαι οτι αναφερεσαι σε bolt on κιθαρες τυπου strat η tele μια & το να "φτιαξεις" σετ νεκ κιθαρα ειναι ..κομματακι δυσκολο :lol:

 

Προφανώς... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θέλεις αυτό:

guitars

 

Αλλά δεν έχεις 30.000 ευρώ για να το πάρεις και το re-issue δεν έρχεται στα γούστα σου τι κάνεις?

 

 

Φυσικά "partcastering"!

 

More details sooooon...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Partcastering γιατί εκτός από φίλος του Elavd με μια τέτοια κιθάρα κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλεις και δεν συμβιβάζεσαι με τον κατασκευαστή 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μαματο οργανακι...Μονο 30.000 ? Να παρουμε 5-6 ! :lol:

 

Eίσαι μέσα για ομαδική παραγγελία? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μαματο οργανακι...Μονο 30.000 ? Να παρουμε 5-6 ! :lol:

Eίσαι μέσα για ομαδική παραγγελία? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αμε...Για την ωρα εχω μονο 200 ευρω,αλλα που θα παει... :P

Πλακα πλακα του ποτε ειναι?Σιγουρα late 60's ...Αυτα τα μπασσα ειναι

οοοοτι πρεπει για funk και soul.Ας ειναι και με πενα,ρε παιδι μου! :D

Πρεπει να βρω μια γκομενα π-πλουσια να με αγαπησει και να μου το παρει

δωρο.Χε χε!Βρηκα λυση.Βρες κι εσυ αλλη μια να γινουμε..

Λοιπον,on-topic τωρα αν και δεν εχω ασχοληθει,νομιζω οτι τα -φτιαξ'το μονος σου- ειναι καλα οργανα απο αποψη προσωπικων προτιμησεων(σε παχος,μακρος,μηκος,υψομετρο κτλ...) :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα του ποτε ειναι?Σιγουρα late 60's ...Αυτα τα μπασσα ειναι

οοοοτι πρεπει για funk και soul.Ας ειναι και με πενα' date='ρε παιδι μου![/quote']

 

1962 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος! τα μετα το 66 ειναι ετσι:

 

photo1_4ad59.jpg

 

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι απο τα 30.000 που κανει τα 20.000 τα σκας για το ΧΡΩΜΑ (CUSTOM COLOR)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου