Προς το περιεχόμενο

Musicman stingray 5 vs warwick


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά. Παρακολουθώ αρκετό καιρό την κοινότητα αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ήθελα την γνώμη σας! έχω ενα warwick corvette std και εναν ebs hd 350 με Καμπινα πάλι ebs 2χ10". Επειδή το μπάσσο μου αρχίζει και δείχνει την ηλικία του (το έχω απο το 2001 δουλεύοντας σε σκυλαδικα ) σκεφτόμουν να αγοράσω ενα musicman stingray πενταρι. Ακούω πολύ Κάλα σχόλια για το όργανο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Θα δω διαφορά απο θέμα ήχου? Τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ!!

 

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά. Παρακολουθώ αρκετό καιρό την κοινότητα αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ήθελα την γνώμη σας! έχω ενα warwick corvette std και εναν ebs hd 350 με Καμπινα πάλι ebs 2χ10". Επειδή το μπάσσο μου αρχίζει και δείχνει την ηλικία του (το έχω απο το 2001 δουλεύοντας σε σκυλαδικα ) σκεφτόμουν να αγοράσω ενα musicman stingray πενταρι. Ακούω πολύ Κάλα σχόλια για το όργανο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Θα δω διαφορά απο θέμα ήχου? παιξιματος κλπ..Τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ!!

 

Σορρυ για το διπλό ποστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε μπασσο με 2πλο μαγνητη θα εκανε διαφορα με τους 2 μονους που εχεις

 

ειχα corvette std , τωρα εχω corvette jazzman με εναν διπλο και εναν μονο μαγνητη

ΜΕΓΑΛΗ διαφορα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε μπασσο με 2πλο μαγνητη θα εκανε διαφορα με τους 2 μονους που εχεις

 

ειχα corvette std , τωρα εχω corvette jazzman με εναν διπλο και εναν μονο μαγνητη

ΜΕΓΑΛΗ διαφορα !

 

Γιατι μερικοι βγαζουν μπασα με μονους μαγνητες?? Για οικονομια μαλλον ε??!!

Τα οικονομικα μοντελα με μονους και τα ακριβα με διπλους??!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΜΙΑ σχεση, ειναι καθαρα θεμα ηχου

 

για αυτο και υπαρχουν οργανα πολλων χιλιαδων ευρω με μονους

οπως επισης και φτηνα οργανα με διπλους

 

σε γενικες γραμμες

ο διπλος δινει εναν "τσαμπουκα" στον ηχο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια είναι το έχω ξανακουσει για τον διπλό μαγνήτη.    Το corvette μου δεν έχει την ατάκα που λέμε...  Αν και ο ebs βοηθάει πολύ την κατάσταση...

 

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

  Το corvette μου δεν έχει την ατάκα που λέμε... 

 

Ας δούμε τι έχεις: Σε γενικές γραμμές ένα «εξωτικό Jazz Bass», με Bubinga σώμα, Ovangkol μπράτσο και ταστιέρα Wenge. Χμμμ...  Και αν μιλάμε για το ίδιο μπάσο, MEC μαγνήτες (τους οποίους έχω σε μεγάλη εκτίμηση).

 

Ποτέ δεν χώνεψα αυτά τα «εξωτικά» Warwick με τις «μπουμπίνγκες» και τα άλλα περίεργα... κσύλα γιατί τα άκουγα «θολά»- χωρίς την ατάκα που λες.

 

Αντίθετα έχω παίξει Warwick με alder ή ash σώματα που έπαιζαν έτσι όπως τα θες.

 

Ας δούμε τι θες: να περάσεις (επί της ουσίας) από έναν Jazz bass ήχο, σε Musicman ήχο. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κανένα «VS». Είναι δύο εντελώς διακριτές «σχολές» στον ήχο του μπάσου. Δεν υπάρχει «καλύτερο» ή «χειρότερο». Μόνο μου αρέσει/ δεν μου αρέσει.

 

Οπότε η προτροπή μου είναι παίξε ένα οποιοδήποτε Stingray (όχι απαραίτητα 5αρι) για να δεις αν σου πάει και κυρίως αν αυτός ο ήχος κολλάει σε αυτά που παίζεις.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε τι έχεις: Σε γενικές γραμμές ένα «εξωτικό Jazz Bass», με Bubinga σώμα, Ovangkol μπράτσο και ταστιέρα Wenge. Χμμμ...  Και αν μιλάμε για το ίδιο μπάσο, MEC μαγνήτες (τους οποίους έχω σε μεγάλη εκτίμηση).

Βρε Παρτεράκο κοίτα το λίγο με κανα καλό γιατρό γιατί παραληρείς πλέον με αυτά τα ξύλα....

 

Βρε συνονόματε, τι να σου πούμε από δω; Δοκίμασε ένα Stingray να δεις αν σου κάθεται στο αυτί και στο χέρι και μετά λέμε κι εμείς τα δικά μας.

Άλλο πράγμα ο μονός μαγνήτης άλλο ο διπλός, άλλο ο active άλλο ο passive, άλλο ο ένας, άλλο οι δύο, η δε θέση που τοποθετείται ο μαγνήτης παίζει τεράστιο ρόλο όπως ρόλο εξάλλου έχουν και τα διαφορετικά μπράτσα, το ζύγισμα και ο άλλος τελείως ήχος.

 

Άκου τα και με τα ηχεία σου εί δυνατόν (τα EBS υπέροχα μεν αλλά εγώ τα βρίσκω πολύ "στα μεσαία" και "growly").

 

Βρες αυτό που σου κάνει και σου κάθεται και μετά κερνάς καφέ τον Τερη για να σε διασκεδάσει με το "Πώς το Ovangkol μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης σχετικά με την συμπαντική σχέση νότας και ανθρώπου".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε Παρτεράκο κοίτα το λίγο με κανα καλό γιατρό γιατί παραληρείς πλέον με αυτά τα ξύλα....

 

Έλα πες την αλήθεια...

Στραβό ξύπνημα; Τσαγκαροδευτέρα; Η προχτεσινή πανσέληνος;

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες την αλήθεια...

Στραβό ξύπνημα; Τσαγκαροδευτέρα; Η προχτεσινή πανσέληνος;

Μπααα, όλα πρίμα θενκ γιου βερι μουτς  (αν εξαιρέσεις ότι υπάρχει ένα σταδικακό build-up στη δουλειά για ένα μεγάλο αγγούρι που ρχεται το τριήμερο αλλα ε πάσα νάδα).

 

Αλλά έχω άδικο ρε συ; Κοίτα το λίγο αυτό με τα ξύλα.

Σου χει γίνει εμμονή.

Το ξέρεις.

Πάλεψέ το. Το ξέρω ότι μπορείς......  ;D :-*

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου