Προς το περιεχόμενο

Dean strat αποριες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!εχω μια Dean Stratocaster-style Low budget Κιθαρα.Τιποτα το ιδιαιτερο απλα ηταν η πρωτη μου ηλεκτρικη και ειπα να την κρατησω!Μιας και την εχω απο το 2005 ειχε μαζεψει τα χρονακια της και το πασχα της εκανα μερικες επιδιορθωσεις-αναβαθμισεις...Για αρχη αλλαξα ταστα στην ταστιερα με γνησια fender γιατι ειχαν γινει θεοστραβα και ηταν πολυ χοντρα με αποτελεσμα οταν θελω να πιασω ενα ακορντο να πρεπει να βαλω ελαχιστη δυναμη αλλιως ακουγοταν ξεκουρδιστος ο ηχος.Επισης εφτιαξα λιγο το shielding του Pickguard, απομονωσα τα 2 tone και στην θεση του ενως εβαλα εναν διακοπτη να εμπλεκει τον neck μαγνητη(νομιζω λεγεται 7-sound mod στις στρατ) για να εχω συνδιασμο και τους 3 μαζι ή τον Neck με τον Bridge.τελος εσφηξα ολες τις 6 βιδες του τρεμολο και την εκανα Hardtail μιας και ξεκουρδιζοταν για χαβαλε και το τρεμολο ηταν πρακτικα αχρηστο!Αργοτερα πετυχα μια ευκαιρια για ενα σετακι μαγνητες απο strat Usa στα 50 ευρω και σκεφτηκα what the hell ας βαλουμε και μαγνητες usa...Το αποτελεσμα με ξενερωσε αμεσως μιας και εχασα τουλαχιστον 40% sustain, εξαφανιστηκε το feedback που ειχα στην θεση 2 ειδηκα με καποια patches στο πεταλι μου και ο ηχος εγινε αρκετα πιο ηπιος...Το μονο καλο που προεκυψε ειναι οτι τα καθαρα μου πλεον ειναι πεντακαθαρα χωρις ιχνος παραμορφωσης οπως παλια με τους κινεζικους μαγνητες.Η ερωτηση μου τωρα ειναι, πως μπορω να παρω λιγο Sustain απο τους μαγνητες?Να πω οτι το θεμα ειναι καθαρα στους μαγνητες διοτι η χορδη συνεχιζει να παλεται απλα ο ηχος σταματαει νωριτερα!επισης εχω δοκιμασει διαφορα υψη στους μαγνητες και διαφορα ουσιαστικη περα απο ενταση δεν ειδα...το volume και τα tone ειναι 500αρια!Εχω ακουσει οτι η fender δουλευει με 250...Εχει καποια σχεση αυτο?ειπα να μην γυρισω στο παλιο σεταπ μιας και πηρα μια yamaha rgx520dz με 2 διπλους και floyd και μου παρεχει τα γκαζια που θελω για το σπιτι και ειναι κριμα να την χαλασω αφου για Blues-funk κλπ ο ηχος ειναι μια χαρα.ομως στα Live που παιζουμε αρκετο εντεχνο ο ηχος της Στρατ κολαει πολυ περισσοτερο με την μονη διαφορα οτι δεν μπορω να κανω ενα σολο της προκοπης γιατι ο ηχος εξασθενει πολυ γρηγορα και πρεπει να τρεχω ολες τις νοτες για να καλυψω το κενο :/ Any ideas? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, το "πρόβλημα"(εντός εισαγωγικών γιατί πολλοί το ψάχνουν κιόλας) σου μάλλον είναι ότι οι μαγνήτες σου δεν είναι αρκετά high output. Μια λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα OD για τα σόλο σου, αφού λες ότι σαν χροιά σου αρέσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου!Οσες βρωμες και αν βαλω, δεν περνω Sustain :/ ξεχασα να πω οτι οι μαγνητες ειναι οι tex-mex για καποιον που ξερει!ειμαι περιεργος μιας και δεν εχω παιξει ποτε σε γνησια usa, ειναι πραγματι τοσο μικρο το Sustain της?πραγματικα εχω φτασει στο σημειο που δεν ξερω με πια κιθαρα να παιξω...απο την μια εχω αυτο που θελω με την στρατ σε καθαρους ηχους και crunch και απο την αλλη οταν θελω να σολαρω μου βγαζει την πιστη και εκει μου λειπει η yamaha με την πολυ λεπτη ταστιερα και το απειρο(σε σχεση με την στρατ) sustain :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το action για τα γουστα μου παντα ειναι μεγαλο...δλδ η αποσταση του ταστου με την χορδη ειναι σχεδον διπλασια αποτι στην Yamaha μου...Ηδη με μανουριαζει σε γρηγορα σημεια, πιστευεις θα ηταν καλο να δοκιμασω να τις σηκωσω κι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το action για τα γουστα μου παντα ειναι μεγαλο...δλδ η αποσταση του ταστου με την χορδη ειναι σχεδον διπλασια αποτι στην Yamaha μου...Ηδη με μανουριαζει σε γρηγορα σημεια, πιστευεις θα ηταν καλο να δοκιμασω να τις σηκωσω κι αλλο?

 

Κοιτα αμα ειναι αρκετα ψηλα οχι, αλλα πιστευω πως ενα καλο setup απο καποιον που ξερει πολυ καλα, θα βοηθησει απιστευτα.Επισης αν δεν χρησιμοποιεις και πολυ το τρεμολο εγω θα την εριχνα τελειως κατω την γεφυρα και θα την κλειδωνα ενω θα εβαζα ισως και τις αμεσως μεγαλυτερες σε παχος χορδες.Αυτα βοηθανε στο sustain, παντως το setup απο καλο μαστορα το βρισκω αναγκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αμα ειναι αρκετα ψηλα οχι, αλλα πιστευω πως ενα καλο setup απο καποιον που ξερει πολυ καλα, θα βοηθησει απιστευτα.Επισης αν δεν χρησιμοποιεις και πολυ το τρεμολο εγω θα την εριχνα τελειως κατω την γεφυρα και θα την κλειδωνα ενω θα εβαζα ισως και τις αμεσως μεγαλυτερες σε παχος χορδες.Αυτα βοηθανε στο sustain, παντως το setup απο καλο μαστορα το βρισκω αναγκαιο.

 

Οπως εγραψα στο πρωτο ποστ, την εχω ριξει ηδη τελειως κατω την γεφυρα και την εχω κλειδωσει...Απο χορδες, ειναι σεταρισμενη για hybrid, 10πανω 9 κατω!Συνηθως παιζω με 9αρες αλλα επειδι εχω αρχισει κατι πειραματα με drop d και οι 9αρες μαλακωναν πολυ το γυρισα σε hybrid!Το σεταρισμα ειναι ηδη στο πλανο..Εχεις να προτεινεις καποιον καλο και δοκιμασμενο?Αν ναι στειλε μου ενα pm ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου