Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για jazz solo guitar arrangements


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας θα ήθελα να μου προτείνεται μερικά τραγούδια να παίξω στην κιθάρα.

ψάχνω τραγούδια που να είναι να είναι δομημένα σωστά  για μία κιθάρα (να μην δίνουν την αίσθηση ότι λείπει κάτι)

να υπάρχουν video στο youtube, να έχουν jazz χαρακτήρα και να είναι λίγο γρήγορα σε ρυθμό.και να μπορώ να βρω ολοκληρομένες ταμπλατούρες η κάτι αντίστοιχο (δεν χρειάζεται να τις ποστάρετε)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις γρήγορο?

 

Δεν ξέρω την σχέση σου με την jazz αρμονία, αλλά θα σου πρότεινα να ανοίξεις κάποιο Real Book,  να πάρεις κάποια jazz standards, και να προσπαθήσεις να παίξεις την μελωδία εναρμονισμένη απλά ή σύνθετα, σύμφωνα με τις συγχορδίες του εκάστοτε κομματιού.

 

Δική μου πρόταση, το How Insensitive του Jobim (δεν είναι γρήγορο, αλλά είναι υπέροχο), το Django του Lewis (επίσης αργό αλλά φανταστικό).

 

Επίσης ένα σωρό κομμάτια του Pat Metheny (συνήθως αργά κι αυτά).

 

Όπως αυτό

 

http://www.youtube.com/watch?v=xZN24yM_TjE

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ fugiongtr  :).

δεν έχω σοβαρή σχέση με την  jazz αρμονία ,(ελεύθερη σχέση...) βασικά θα ήθελα να ακούσω μερικά κομμάτια μπας και με εμπνεύσουν να τα ΕΚΤΕΛΕΣΩ στην ακουστική τώρα που έχω όρεξη,δεν με ενδιαφέρει να εμβαθύνω τις γνώσεις μου στη θεωρία καθόλου αυτήν την στιγμή!! 

 

τα θέλω λίγο γρήγορα τα κομμάτια σαν του reinhardτ αλλά για μια κιθάρα. Αυτά που μου έστειλες με κοιμίσανε!! zzzzzzzzzz  ;D

 

Για αρχή θα ασχοληθώ  με αυτό εδώ που μάλλον δεν είναι τζαζ αλλά μου άρεσε πολύ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Edit:Ακουσε αυτόν,έχει κάνει πάρα πολλά αν και δεν είναι και πολύ γρήγορα:

Joe Pass

http://www.youtube.com/watch?v=pmMIvWl2CJk

 

 

Καλημέρα και καλή μελετη :)

 

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ  akis_pan έχω ακούσει πολύ τον

Joe Pass πήγαινα να τον μελετήσω ,έχει βγάλει πολλά βιβλία και μαθήματα αλλά είναι πάνω από τις δυνατότητες μου!!!θέλει πολύ δουλειά!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,είναι πραγματικά δύσκολος!

 

Αλλά μπορείς πάντα,να ξεκινήσεις να κάνεις τα δικά σου arrangements,σε τραγούδια που σου αρέσουν με τη μορφή του chord melody,όπως προείπε και ο fusiongtr πιο πάνω.

 

  Εγώ πάντως πιστεύω πως αξίζει τον κόπο,χώρια που κατανοείς και την αρμονία του κάθε τραγουδιού καλύτερα.

 

  Ειδικότερα για αυτοσχεδιασμό επάνω σε standards,πιστεύω είναι μεγάλη βοήθεια.

 

:)

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου