Προς το περιεχόμενο

Ακομα μια (παρολιγον) Gilmouρικη στρατ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δευτερος και καταιδρωμενος τελειωσα και εγω προχτες την δικη μου (ημι)Gilmourikh strat..... :D :D

 

O αρχικος στοχος ηταν για sss αλλα ενα ασχημο εμφανισιακα ματ singleply pickguard που μου εστειλαν ηταν αποτελεσμα (μεχρι νεωτερας) να επιστρεψω στο δικο μου προτιμητεο (κυριως λογω ευελιξιας) HSS σχημα (ναι ξερω, μην φωναζετε εσεις οι "παραδοσιακοι").....Ουτως η αλλωστε εξ αρχης θα υπηρχε προβλεψη για το αναλογο routing για παν ενδεχομενο.....

 

IMG_0409.jpg

 

Χρησιμοποιησα 2 fender US single coils μιας παλιας (93) AMERICAN std τους οποιους ειχα καπου παρατημενους και ειχα να χρησιμοποιησω απο τοτε (δυστυχως τους ειχα πεταμενους μαζι με καποια αιχμηρα αντικειμενα με αποτελεσμα να κοπει το wire σε ενα σημειο και να χρειαστω ενα ολοκληρο απογευμα προκειμενου να τους επαναφερω με απειρες πατεντες και κολλησεις σε λειτουργικη κατασταση) και εναν duncan custom SH5. Αξιοσημειωτο: Οι δυο μονοι ακουγονται απιστευτα πιο γλυκα απ οτι οι ιδιοι singles της αλλης US strat μου οι οποιοι ομως εχουν 10 χρονια ζωης λιγοτερα......δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στο "αδυνατισμα" του μαγνητη η απλα σε αλλο design παντως ειναι πολυ πιο ζεστοι ηχητικα

 

IMG_0410.jpg

 

Ολα τα υπολοιπα αγοραστηκαν απο rockinger πλην του μπρατσου το οποιο το πηρα απο ebay.....και ειναι ενα μεξικανικο μπρατσο της σειρας deluxe...Απαραιτητες προυποθεσεις να ειναι vintage tinted, και με "μοντερνα" specs (vintage radius/tasta απαγορευονται). Παρ ολο το αγχος μου (λογω μεξικου και μη δυνατοτητας να το δοκιμασω .......θα με βολευει αραγε το profile????) μπορω να πω πως εξεπλαγην πολυ ευχαριστα.......Αψογα νερα, ωραιο χρωμα , και βολικο C profile. Moναδικο σημειο που υστερει στο χερι σε σχεση με τα αμερικανικα μπρατσα ειναι το αρκετα γωνιωδες σχημα του στο πλαι.......η αμερικανα στρατ μου εχει τα rolled fingerboard edges και αφηνει μια πολυ ανετη, used αισθηση στο χερι κατι που δεν συμβαινει στο μεξικανικο.....

 

IMG_0440.jpg

 

IMG_0444.jpg

 

Οσον αφορα στα rockinger parts αυτη τη φορα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα....ηταν ολα αψογα...Ειδικα το σωμα ειχε πολυ καλο φινιρισμα και εντυπωση μου εκανε το αρκετα λεπτο στρωμα finish (οση σημασια και αν εχει αυτο ηχητικα).....Εκτος απο ενα.....Οπως ξαναειπα σε αλλο thread το τρεμολο οταν βιδωνονταν στο block κοιταζε προς τα ουρανια.....σε μια αντιεργονομικη θεση που ουτε τα χερια του Φασουλα δεν ηταν αρκετα για να φτασουν......Μια επισκεψη στην μεγγενη και ολα ηρθαν στη θεση τους......επιπλεον και αν θελω να ειμαι πολυ αυστηρος καποιες predrilled τρυπες για τα strat locks π.χ θα μπορουσαν να ηταν λιγο καλυτερα φτιαγμενες....

 

Και μια με οσες απο τις κιθαρες μου με συνοδευσαν στη καθοδο στην πρωτευουσα.....

 

IMG_0436.jpg

 

Συνολικα η κιθαρα παιζει πολυ καλα......με συνολικο κοστος 620¤ (το μανικι 160¤ απο US Ebay, και 460¤ ta parts Rockinger και δεδομενου οτι τους μαγνητες τους ειχα ηδη)......συγκριτικα με τις αλλες στρατ μου (μια 93 am std, mia SRV και μια καραπειραγμενη 2003 US πρωην strat special) ειναι η πιο πριμαριστη ηχητικα, εχει το περισσοτερο sustain ολων (πλην της 93), μετα το απαραιτητο setup στα μετρα μου εξισου ανετη, και αρκουντως (για τα γουστα μου ) gilmourikh........ :D :D

 

Eκει ομως που υπερεχει ολων ειναι στην ικανοποιηση του DIY (για οσους εχουν το μικροβιο) και που καμμια ετοιμη λυση δεν προσφερει......συμβουλη.... δοκιμαστε το(παροτι τελικα κοστιζει κατι παραπανω απο ετοιμο κιτ)..... ειναι εξαιρετικα απλο και δεν χρειαζεται να εισαι luthier ουτε "μεγας γνωστης" για να συναρμολογησεις μια bolt on........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πολύ όμορφα πράματα!

 

Ψηφίζω όμως την κυρία με τα κόκκινα στη μέση της φωτογραφίας!! :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια Fenderiari!!!! Αν εξαιρέσεις αυτόν τον ΑΠΑΙΣΙΟ διπλό ( :lol: :lol: :lol: ) που χαλάει όλο το concept η κιθάρα είναι ΚΟΥΚΛΑ !!! ;)

 

Μου άρεσε που το μπράτσο είναι και tinted... ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάσε το κατεστημένο των vintageάδων επιτέλους! :lol: :lol: :lol:

 

Καλορίζικη και καλόπαιχτηηηη!!!!Είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!! Εγώ (ως πιο μοντέρνος :lol: ) ψηφίζω ΝΑΙ στο διπλό μαγνήτη!!!

 

Περιμένουμε σύντομα και κλιπάκια! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον ηλια αν δεν εβαζες και τον Hum κατω... :)

αλλα ειναι ΚΟΥΚΛΑ!απιστευτος συνδιασμος το μαυρο με το maple!

 

Takis εγώ ξέρω η Suhr έχει διπλό κάτω έτσι;; :wink: :wink: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον ηλια αν δεν εβαζες και τον Hum κατω... :)

αλλα ειναι ΚΟΥΚΛΑ!απιστευτος συνδιασμος το μαυρο με το maple!

 

Takis εγώ ξέρω η Suhr έχει διπλό κάτω έτσι;; :wink: :wink: :lol:

 

Ναι αλλα η suhr ειναι suhr και η strat ειναι strat!και συγκεκριμενα αυτη η ...gilmouriki strat θελει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ single coil bridge!με την λογικη οτι κανεις μια κοπια της... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια! Πολύ καλό αποτέλεσμα!

Μόνο ένα: θα μπορούσες να βάλεις και θωράκιση, αφού την συναρμολόγησες από το μηδέν (με shielding paint ή φυλά αλουμινίου/ χαλκού)

Όπως και να 'χει μπράβο και καλόπαιχτη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου