Προς το περιεχόμενο

Setup και αλλαγή κουρδισμα τις σε Floyd rose κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός αν ειναι δυνατόν και βίντεο που να περιγράφει επαρκώς την συγκεκριμένη διαδικασία .  Έχω δει πολλα βίντεο στο YouTube όμως δυστηχως όλα τα βίντεο περιγράφουν αντικατάσταση χορδών στην ουσία . Δηλαδη εμένα με ενδιαφερει και αλλαγή στο κουρδισμα , οπότε δεν έχω βρει για την ωρα κάποιο βίντεο που να περιγράφει όλη την διαδικασία δηλαδη αλλαγή χορδών , νέο κουρδισμα , action , intonation και ότι άλλο χρειαστεί . Δεν το έχω ξανα κανει αλλα νιώθω ότι ήρθε η ωρα .

 

Απο την άλλη  επειδη δεν θέλω να κάνω καποια ζημιά στο μανίκι της κιθάρας γιατι ειναι ακριβή . Αν έχετε κάποιο καλο βίντεο - οδηγό που να περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία παρακαλώ feel free το πόστ ιτ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=199266.0

 

είχα παρόμοιους προβληματισμούς για το πως να σετάρω κιθάρα με FR (action κτλ).

Δεν δοκίμασα άλλα κουρδίσματα, αλλά υποθέτω οτι η λογική είναι η ίδια.

 

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι

- κουρδίζεις κιθάρα εκεί που θες

- επαναφέρεις τρέμολο στην οριζόντια θέση από τα ελατήρια

- ξανακουρδίζεις όπως θες

- επαναφέρεις τρέμολο

..αυτό μέχρι να πετύχεις σωστό κούρδισμα και σωστή θέση. Θέλει κάποιο χρόνο αλλά αυτά έχει το FR..

- αφού ισορροπήσεις τα ελατήρια και το τρέμολο είναι παράλληλο με το σώμα (ή λίγο προς τα μπροστά όπως λένε μερικοί - εγώ δεν συμφωνώ), ρυθμίσεις το action από τα πλαϊνά βιδάκια

- ξανακουρδίζεις

κτλ...

 

 

Tip: για να πετύχω λίγο χαμηλότερο action, έχω δώσει από τα πλαϊνά βιδάκια μια μικρή κλίση στο τρέμολο προς τα καντίνια, δεν ξέρω αν κάνει κακό σε κάτι άλλο αλλά ως αποτέλεσμα με βολεύει.

 

Γενικότερα σε κιθάρα με FR δεν θα συνιστούσα να αλλάζεις συχνά κουρδίσματα γιατί είναι αρκετή διαδικασία..

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω γιατι σου φαινεται τοσο δυσκολο ρε Αρη..

 

Με βαση τις κιθαρες που ειχες κατα καιρους θα επρεπε να ξερεις να το κανεις!

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες και εδω...

 

 

τσεκαρε επισης και στα υπολοιπα βιντεο του ιδιου.. εμενα με βοηθησαν, αν και παλι θα σου προτεινα καλυτερα να πας σε καποιον τεχνικο που ξερεις κ εμπιστευεσαι ή εστω να 'πειραματιστεις' πρωτα σε μια αλλη φθηνοτερη κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βαλεις τακο οπως στο βιντεο κινδυνευεις να χαλασεις το ξυλο της κιθαρας εκει που ακουμπαει ο τακος στο σωμα.

 

Οσο για το σετ απ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ουτε χρειαζεται να πειραματιστεις σε φτηνοτερη, κανεις οτι λεει η λογικη ή αλλιως παιρνεις τηλεφωνο εμενα και τον metalmike και ερχομαστε για καφε και στην φτιαχνω!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απορω γιατι σου φαινεται τοσο δυσκολο ρε Αρη..

 

Με βαση τις κιθαρες που ειχες κατα καιρους θα επρεπε να ξερεις να το κανεις!

 

 

 

Αυτο το αντιπαρερχομαι γιατι ειμαι ευερεθιστος... Θα το πνιξω ομως τον θυμο μου... Θα τον καταπιω και θα δωσω τοπο στην οργη... Γιατι η οργη ειναι μεγαλη και επειδη οσο περναει φτιαχνομαι με τα λογια μου , το πνιγω...  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

 

 

 

 

 

το να βαλεις τακο οπως στο βιντεο κινδυνευεις να χαλασεις το ξυλο της κιθαρας εκει που ακουμπαει ο τακος στο σωμα.

 

Οσο για το σετ απ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ουτε χρειαζεται να πειραματιστεις σε φτηνοτερη, κανεις οτι λεει η λογικη ή αλλιως παιρνεις τηλεφωνο εμενα και τον metalmike και ερχομαστε για καφε και στην φτιαχνω!  ;D

 

 

Ξερεις καλα δηλαδη ?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, αν σκεφτεις οτι απτο 2000 οι δυο βασικες μου κιθαρες ειχαν floyd και δεν τις εχω διαλυσει..τοτε μαλλον ξερω!  :P

 

Αλλα επεναλαμβανω, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη..περισσοτερο κοινη λογικη..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου