Προς το περιεχόμενο

BEHRINGER κονσόλα και διαφορές με το παρελθόν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι για μια κονσόλα BEHRINGER 4 Mic + 4 Stereo.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να είναι όσο το δυνατό αθόρυβη , και χωρίς ψηφιακά κόλπα .

Καλό προενισχυτή μικροφώνου ψάχνω να έχει.

 

Η ερώτηση είναι η εξής, η νέα σειρά BEHRINGER XENYX, είναι πραγματικά πιο βελτιωμένη από την σειρά UB ? , η ακόμα και από την παλαιότερη MX? .

 

Έχω μια MX1604A , που θέλει αλλαγή όλα τα ποντεσιόμετρα, αξίζει να πληρώσω κοντά στα 90 ¤ να την φτιάξω μόνος μου? η να πάρω μια φρέσκια XENYX-1202 MIXER 4MIC-4ST-1AUX .

 

Μέτρησε κανένας , βόμβους και φυσήματα από τις παραπάνω κονσόλες, για να μου πει συγκεκριμένα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι behringer δεν φημίζονται για τη ποιότητα των προενισχυτών τους και πόσο δε για την αθόρυβη λειτουργία τους.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δείς τις soundcraft που έχουν σαφώς καλύτερους προενισχυτές και ποιοτικότερα eq σε αντίστοιχα φθηνές τιμές.

 

http://www.soundcraft.com/product_sheet.asp?product_id=121

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η νέα Xenyx έχει καλύτερους προενισχυτές από τις προηγούμενες σειρές και "αγγλικό" eq. Επίσης έχουν τη δυνατότητα με εξωτερικό μετατροπέα να πηγαίνουν κατευθείαν σε USB.

Θα σου πρότεινα να πάρεις καινούργια και να μη μπείς στη διαδικασία να διορθώσεις τη παλιά, γιατί τα λεφτά είναι πάνω κάτω τα ίδια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα μια Soundcraft Compact 10 για ένα εξάμηνο περίπου.

 

Στα σήματα line ήταν αρκετα καθαρή, το ίδιο και στο μικρόφωνο. Ειδικά στο mic όμως η διαφορά σε σχέση με μια Behringer UB-1622 FX PRO που δοκίμασα την ίδια περίοδο δεν ήταν τρομερά αισθητή.

 

Το mic ήταν το φθηνό επίσης Samson C01 (του ανήκει το 50% για την γνώμη που έχω για τα 2 mixing boards).

 

Γυρνώντας στην Compact 10: Το μόνο παράπονο μου είναι ότι στα ακουστικά υπήρχε θόρυβος σε μεγάλο ποσοστό. Για να λέμε και τα καλά όμως, το layout της είναι τρομερό και είναι πιστεύω η καλύτερη λύση σήμερα για front-end σε κάρτα ήχου. Μακάρι να είχε και send/return loops...

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια 1604Α και μια UB1204FX pro έχω την εντύπωση οτι τα φάντομ τους είναι λίγο ψόφια, με αποτέλεσμα να χρειάζονται αρκετό gain, και να εμφανίζεται αναποφευκτα κάποιος θόρυβος.

 

Τα πυκνωτικά με τα οποία τις εχω δοκιμάσει ειναι το Studio Projects C1 και το Samson CO3

 

Η αλήθεια είναι πάντως οτι ένα channel strip, για καλύτερη ποιότητα, ξεκινάει είναι ουτως ή άλλως απο διπλάσια ή τριπλάσια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τις εξωτερικες καρτες ηχου τι παιζει ?

 

Τα φάντομ τους είναι ψόφια, οπως στις κονσολες ?

 

Βεβαι εγω θα δουλεψω δυναμικο , αλλα κουβεντα να γινετε .

Να παρω κατι καλο απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Έχω μια 1604Α και μια UB1204FX pro έχω την εντύπωση οτι τα φάντομ τους είναι λίγο ψόφια' date=' με αποτέλεσμα να χρειάζονται αρκετό gain, και να εμφανίζεται αναποφευκτα κάποιος θόρυβος.[/quote']

 

To phantom είναι τροφοδοσία ρεύματος σε σταθερα 48v για να λειτουργήσει το πυκνωτικό μικρόφωνο.

Δεν υπάρχει... ψόφιο phantom, και δεν αφορά το σήμα εισόδου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth

Ευτηχως που ειμαι γνωστης, και ναι καταλαβα οτι ο φιλος βαφτισε phantom την εισοδο μικροφωνου.

Any way.

 

Παντως η παραπανω ερωτηση μου σχετιζετε με το σημα εισοδου.

Και βεβαια περιμενω γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια 1604Α και μια UB1204FX pro έχω την εντύπωση οτι τα φάντομ τους είναι λίγο ψόφια' date=' με αποτέλεσμα να χρειάζονται αρκετό gain, και να εμφανίζεται αναποφευκτα κάποιος θόρυβος.[/quote']

 

To phantom είναι τροφοδοσία ρεύματος σε σταθερα 48v για να λειτουργήσει το πυκνωτικό μικρόφωνο.

Δεν υπάρχει... ψόφιο phantom, και δεν αφορά το σήμα εισόδου.

 

Δεκτή η παρατήρηση. Αν βάλεις παρόλα αυτά 4 πυκνωτικά στην εν λόγω κονσολα, δεν θα πάρεις ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου