Προς το περιεχόμενο

λυχνιομετρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τελική τι να το κάνεις? Δεν υπάρχει καλύτερο τεστ από το να τις βάλεις πάνω στον ενισχυτή που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική τι να το κάνεις? Δεν υπάρχει καλύτερο τεστ από το να τις βάλεις πάνω στον ενισχυτή που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν.  ;)

αν ειναι παλιες και θελει να τις αγορασει μπορει τωρα να κελαηδισουν και σε καποιες ωρες να "τα φτυσουν" αν εχουν φαει πανω απο το 50% της ζωης τους στον προηγουμενο κατοχο! Απο οτι ξερω ειχε ο Telegun αλλα εχει φυγει εξωτερικο! Μεσα στη στοα Τσιμισκη που βγαινει στην Βηρακλειου(τσιμισκη31 νομιζω) ειναι 2 παλιοι υεχνιτες!!Ισως να εχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, απλά έχω συνηθίσει να τις τεστάρω πάνω σε ενισχυτή με όργανα μέτρησης, μερικές ώρες "ψησίματος" σε full power και όλα φαίνονται μπροστά σου, καταλαβαίνω ότι είναι κάτι το οποίο δεν είναι εύκολο για όλους.

 

Πάντως, εκτός από αυτό είναι και ο μόνος τρόπος να δεις αν είναι μικροφωνικές, κανένα λυχνιόμετρο δεν στο δείχνει αυτό οπότε αν είναι να τις αγοράσει καλό θα είναι να τις βάλει τελικά στον ενισχυτή του και να τις τσεκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Είπα να μην ανοιξω καινούριο θέμα...

 

Ξέρετε που θα μπορούσα να κάνω κάποιες μετρήσεις σε κάποιες λυχνίες στην Αθήνα?

Βασικά έπεσε στα χέρια μου μια παρτιδα και θέλω να τις πουλήσω, αλλά πρώτα θα ήθελα να ξέρω αν είναι λειτουργικές πριν τις δώσω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Είπα να μην ανοιξω καινούριο θέμα...

 

Ξέρετε που θα μπορούσα να κάνω κάποιες μετρήσεις σε κάποιες λυχνίες στην Αθήνα?

Βασικά έπεσε στα χέρια μου μια παρτιδα και θέλω να τις πουλήσω, αλλά πρώτα θα ήθελα να ξέρω αν είναι λειτουργικές πριν τις δώσω.

 

Ευχαριστώ

 

Χρήστο η θυρίδα εισερχομένων σου είναι γεμάτη και δεν μπορώ να σου απαντήσω στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες.

 

Όπως αναφέρω και παραπάνω δεν χρησιμοποιώ, ούτε έχω, λυχνιόμετρο για να τεστάρω λυχνίες.

Πάντα τις τεστάρω πάνω στον εκάστοτε ενισχυτή μιας και μόνο σε αυτή την περίπτωση βρίσκονται σε κανονικές συνθήκες. Επίσης, κανένα λυχνιόμετρο δεν τεστάρει τις λυχνίες για μικροφωνισμό. Ένα πρόβλημα το οποίο είναι αρκετά συχνό σε μεταχειρισμένες λυχνίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου