Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για fender jazz


xkomo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου fender jazz. Καλά λόγια γράφονται για το μετά 2008 american standard και ειδικά μετά το 12 που τα μπάσα φοράνε τους custom shop μαγνήτες. Απο την άλλη πολύ καλά λόγια λέγονται για τα διάφορα vintage reissue jazzes. Πιστεύετε οτι αξίζει κανείς να δώσει + 700 ευρώ για να πάρει ενα reissue jazz ή αρκεί ένα american standard? Απο θέμα ήχου (γιατι απο θέμα αισθησής θα υπάρχει σίγουρα διαφορά) το american standard έχει τον κλασσικό jazz ήχο???

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα ήχου (γιατι απο θέμα αισθησής θα υπάρχει σίγουρα διαφορά) το american standard έχει τον κλασσικό jazz ήχο??

;D

Έλεος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα ήχου (γιατι απο θέμα αισθησής θα υπάρχει σίγουρα διαφορά) το american standard έχει τον κλασσικό jazz ήχο???

 

όχι!!! το standard  έχει τον στάνταρ ήχο , το classic, έχει τον κλασικό ήχο  ::)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εκτιμω οτι η περιπτωση του american std ειναι η πιο ορθολογικη επιλογη απο ολες τις αποψεις. Ειναι ουτως ή αλλως ενα εξαιρετικο οργανο αν θες οπωσδηποτε fender φυσικα φυσικα.... ;). Οσο για τα vr θα ηθελα να σου επισημανω οτι εχουν την ιδιαιτεροτητα του U shape neck (νομιζω ολα) οποτε αν δεν εχεις πιασει ξανα τετοιο μανικι ρισκαρεις λιγο να μην σε βολεψει. Εκτος και αν εισαι "συλλεκτης"...ΜΦΧ

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα πάνε να δοκιμάσεις μερικά να καταλάβεις και τον ήχο καλύτερα και το feel που έχουνε όσον αφορά τα μανίκια για να δεις πιο σε βολεύει (C shaped (slim/modern), U shaped).

 

2 ακόμα καλές επιλογές για jazz κατ'εμέ κοντά στη τιμή του std είναι το geddy lee (αν δεν έχεις κόλλημα με τα branded) το οποίο στα λεφτά του το θεωρώ καλύτερη επιλογή από το std. Και το american special που έχω εγώ και προσωπικά είμαι υπέρ ευχαριστημένος, για τα γούστα μου ιδίως με το λεπτό μανίκι που με βόλεψε αφάνταστα :).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε τρομάζει  το ''U'' ειδικά  στα jazz που έχουν λεπτά μανικια.

 

Πληροφοριακά τα vintage reissue είναι  φτιαγμένα  με τα specs  της εκάστοτε era, ( βλέπε βερνίκια (νίτρο) διάφορα shapes  αλλά  και round lam  στα μανίκια  κλπ. ) για να δίνουν το vibe της εποχής.

Ηχητικά  τώρα  τον  jazz ήχο  είναι  αυτονόητο οτι θα τον πάρεις  από όλα,  σαφώς υπάρχουν μικροδιαφορές  αλλά θέλουν άλλου είδους προσέγγιση. 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε τρομάζει  το ''U'' ειδικά  στα jazz που έχουν λεπτά μανικια.

Ίσα-ίσα που στα Jazz μ' αρέσει περισσότερο το U από τα πολύ λεπτά (το Geddy Lee νομίζω).

Στα Ρ δεν το παλεύω.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ στα  am. standard  ( αλλά και στα special νομίζω ) έναντι τον vintage  , είναι οτι έχουν  ενίσχυση απο μπάρες γραφίτη στο μπράτσο που βοηθούν  πολύ  στην λειτουργία  του truss rod  για την αποφυγή σκεβρωμάτων  dead spots κλπ

 

Κάποιοι  λένε  οτι  το παραπάνω  επηρεάζει  τον ήχο....κουραφέξαλα. 

 

Στα Ρ δεν το παλεύω.

 

Ναι! στα P παραπάει.

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Ρ δεν το παλεύω.

 

Ειναι επειδη δεν εισαι πραγματικος ανδρας.... ;D

 

Παρασκευη δεν ειναι σημερα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα απεφευγα τις γενικοτητες του τυπου ολα της ταδε χρονιας ειναι καλα και της ταδε υποδυεστερα. Το καλο με το συγκεκριμενο μπασο ειναι οτι ακομα και στην Ελλαδα καπου θα βρεις να δοκιμασεις. Αν θες να αγορασεις και απο εξωτερικο τα καινουρια και μεταχειρισμενα ειναι αμετρητα.

 

Εγω εχω ενα American Series 2000 το οποιο και κλασικο ηχο μου δινει και ολα τα ειδη της μουσικης παιζει ανετα αλλα μεγαλο ρολο παιζει και ο ενισχυτης. Παντου το ιδιο δεν ακουγεται.

 

Για neck profile απ' οσο γνωριζω ολα τα Jazz εχουν medium προς λεπτο. Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω ποσο λεπτο το θελουν καποιοι που τρελαινονται με το Geddy Lee. Πολυ λεπτο χωρις μπαρες γραφιτη δε μου φαινεται συνταγη μακροζωιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου