Προς το περιεχόμενο

Bop Set vs Rock Set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ή αλλιώς.. 18 bass drum, 14 floor tom, 12tom  vs  20 bass drum, 16 floor tom, 12 tom..

Πλεονεκτήματα - Μειονεκτήματα

Το ερώτημα κυρίως είναι αν ένα be bop set μπορεί να γίνει all around.. με τα ανάλογα κουρδίσματα βεβαια,δερματα κτλ

Χωροταξικα το be bop βολευει οκ.. Μιλάω για ήχος όμως..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Έτσι όπως το θέτεις, με 10 ή/και 12 τομ, 14 βαθύ και 20άρα κάσα είσαι μια χαρά σε κάθε περίπτωση.

Παρ' όλα αυτά, όταν λέμε rock set εννοούμε από 22άρα κ πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18'' & 20'' BASS DRUM δεν ειναι bass drum αλλα....glorified floor toms ;D

 

απο 24¨ ειναι οι σοβαρες rock bass drums

 

ακου μια 28αρα για να μαθεις να ροκ... ;D

 

 

& μια 26αρα (που ειναι και οι αγαπημενες μου) για ακομα πιο ροκ

 

απο το 1.46 και μετα ακου τον καλυτερο ισως ηχο κασας ever....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτός ο Rubin παίζει να είναι και μπάσταρδο του Bonham  :P Εγώ πιστεύω πως ο καλύτερος ήχος μπότας(και μάλιστα 4" μικρότερης από αυτή του Rubin)είναι αυτός:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτός ο Rubin παίζει να είναι και μπάσταρδο του Bonham  :P

 

Καλά, αυτός δεν ξέρει τι να πρωτοκάνει μέ τόσο ταλέντο που έχει.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις, με 10 ή/και 12 τομ, 14 βαθύ και 20άρα κάσα είσαι μια χαρά σε κάθε περίπτωση.

Παρ' όλα αυτά, όταν λέμε rock set εννοούμε από 22άρα κ πάνω...

 

Πολύ σχετικό αυτό για την 22αρα.. εχω κανει κούρδισμα σε 18αρα και ακουγεται κανονι.. φουλ ροκ ηχος.. Θα συμφωνήσω βεβαια οτι ενα all around set για μενα θα πρεπει να εχει τις διαστασεις που λες..

Superfunk αυτά δεν ειναι μποτες φιλε,αυτά ειναι βαρελια να μπεις μεσα να κανεις μπανιο και να σε γλείφει η αγελαδα στο ραντζο..  :P  στο clip του Rubin παντος ειναι απο τις καλυτερες που εχω ακούσει..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια !!

Κατα την γνωμη μου (με συσσωρευμενη εμπειρια 38 ετων πανω σε ντραμς και διαφορα ''παταρια'')το ιδανικο set για ροκ ειναι 22 η 24 (ναι αυτη θα ηθελα αν μπορουσα να την κουβαλαω) 10 &12  τα τομ και 14 /16 τα βαθια.Ολα βεβαια μπορουν να διαφοροποιηθουν αν τα τομ και τα βαθια ειναι power η extra deep (ειχα ενα 13 αρι τομ που το επαιρνα για βαθυ τοσο ογκο ειχε !!!)

Για bop σετ τωρα αυτα η 18αρα κασα  μου φαινεται πολυ μικρη οσο καλα και να την κουρδισεις δεν θα βγαλει τον ηχο μιας 22 .Καταληγω στην 22Χ16 κασα και τα υπολοιπα τα 10 ,12 14 η 16 .

Το καλυτερο σετ που εχω παιξει για ροκ ειναι η Ludwig reissue του μακαριτη Jon Bonham η διαφανη σε πορτοκαλη αποχρωση !!Ανεβαινεις και δεν θελεις να σταματησεις να παιζεις.Απιθανο σετ .Το εχει φερει ενας φιλος συλλεκτης που αισιως εχει φθασει τα 45 η 46 σετ αποκλειστικα Ludwig !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου