Προς το περιεχόμενο

Midi issues on Novation bass station 1 (1993)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα.Προσφατα έπεσε στα χέρια μου το παραπάνω synth.Παρατήρησα ότι δεν έβγαζε ήχο και μετά από ένα search στο net είδα για το θέμα του RX & TX Midi channels.Σας παραθέτω παρακάτω από το επίσημο site της novation τη λύση.

 

The most common cause of this fault in the Bass Station Keyboard is

that the MIDI RX (receive) and MIDI TX (transmit) channels have been

set to different values. This causes the Keyboard to be "Dead" i.e.. no

sound. To fix this do the following:

 

Turn the Keyboard on. Set the UTIL. MODE switch (below the PORTAMENTO

Knob) to the KEY'B position. Press the TX KEY once (the second E up)

and then press the Lowest C key once (labelled 1) then press the RX KEY

once (the second F up) and then press the Lowest C key once. Now return

the UTIL. MODE switch to the OFF position.

Playing the keyboard should now produce sounds. If not, you have not completed the above correctly. Re-do the above procedure.

 

Το αστείο είναι ότι όταν το έκανα τελείως τυχαία το synth έβγαζε ήχο.Το θέμα είναι ότι όταν το σβήνω πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία.Είναι normal αυτό??Μήπως παίζει θέμα μπαταρίας??'Οσο για το συνδιασμό των πλήκτρων μπορεί να μου πει κάποιος τα ακριβή πλήκτα(είναι χαζό αυτο που ρωτάω το ξέρω) που πατάς για να βγάλεις ήχο γιατί δεν μπορώ να πατάω πλήκτρα στην τύχη μπάς και δουλέψει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω basstation αλλά η διαδικασία φαίνεται απλή .

 

Βάζεις το utility mode switch στη θέση keyb

 

Πατάς με τη σειρά την δεύτερη μι (αν παρατηρήσεις γράφει απο πάνω TX) ,την πρώτη ντο (το πρώτο πλήκτρο του keyboard), την δεύτερη Φα (γράφει απο πάνω RX), ξανά την πρώτη ντο και μετά γυρνάς το utility mode switch στη θέση off.

 

Πάντως για το ότι πρέπει να το ξανακάνεις κάθε φορά που το ανοίγεις να ξέρεις ότι το πιο γνωστό πρόβλημα των basstation είναι το psu και πιθανόν να θέλει αλλαγή.

 

Επίσης μην διστάσεις να επικοινωνήσεις απευθείας με την novation γιατί είναι γνωστοί για την εξυπηρετικότητα τους.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ hysplex...όταν λέμε psu εννοούμε την μπαταρία πάντα σωστά??πάντως με κάτι e-mail που τους έστειλα φάνηκαν εξυπηρετικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου