Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Καθαρό/drive ένταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε το εξής κουφό...

Έχω το Digitech Metal Master και ενώ το πετάλι το έχω τέρμα το level(όχι το gain) το καθαρό εξακολουθεί να είναι πιο δυνατά.Έχω μαγνήτες EMG81-EMGSA-EMG-89 και το πρόβλημα είναι έντονο στους διπλούς.Στον μονό το level το βάζω κάτω απο τη μέση και πάλι δυνατά είναι σχετικά.

Επίσης σε μια Fender που δοκίμασα ούτε εκεί το κάνει και κατέληξα ότι συμβαίνει μόνο σε διπλούς.

 

Για πείτε τι μπορεί να παίζει;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως εχει τεραστια εξοδο ο μαγνητης σου,δοκιμασε να τον χαμηλωσεις λιγο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχει τεραστια εξοδο ο μαγνητης σου' date='δοκιμασε να τον χαμηλωσεις λιγο...[/quote']

 

Αφού έχει τεράστια έξοδο γιατι δεν διατηρεί την ένταση και στην παραμόρφοση;

 

Στο manual των EMG γράφει ότι οι μαγνήτες πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στις χορδές λόγω μικρού μαγνητικού πεδίου :P

 

Με το overdrive που έχω(Bad Monkey) δε συμβαίνει αυτό ούτε με τους διπλούς

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το πρόβλημα είναι στο πετάλι και όχι στο μαγνήτη...αν βέβαια κατάλαβα καλά το πρόβλημα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχει τεραστια εξοδο ο μαγνητης σου' date='δοκιμασε να τον χαμηλωσεις λιγο...[/quote']

 

Αφού έχει τεράστια έξοδο γιατι δεν διατηρεί την ένταση και στην παραμόρφοση;

 

 

Με το overdrive που έχω(Bad Monkey) δε συμβαίνει αυτό ούτε με τους διπλούς

 

 

Επειδή είναι ένα φίλτρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που καθορίζονται από τα ηλεκτρονικά του πεταλιού.Το level δυναμώνει την ένταση της εισόδου και το gain κάνει clipping .Το max του level είναι συγκεκριμένο και δυναμώνει το σήμα ως ενός σημείου,δεν παίρνει οποιοδήποτε σήμα και το πολλαπλασιάζει.Φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το πρόβλημα είναι στο πετάλι και όχι στο μαγνήτη...αν βέβαια κατάλαβα καλά το πρόβλημα...

 

Εύχομαι να είναι αυτό.Με το Rocktron Rampage που δοκίμασα δεν παίζει τέτοιο πρόβλημα.Θα μπορούσε να "χαλάσει" στα καλά καθούμενα το πετάλι; :P Ένα χρόνο το έχω...

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έκανε πάντα ή μονάχα τώρα τελευταία;

Μου ακούγεται σαν πρόβλημα impedance...

 

Χμμ...

Να σου πω την αλήθεια το τελευταίο 3 μηνο το παρατήσρησα και μάλιστα εκεί που έπαιζα σταμάτησα για λίγο να κουρδίσω και όταν ξαναπάτησα το πετάλι μου έδωσε την εντύπωση ότι έχασα σε ένταση.

Το πρόβλημα impendace τι σημαίνει αλλάζουμε πετάλι; :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην κατάλαβα καλά...Λές ότι με "μονό" μαγνήτη και το level στη μέση ο ήχος -με το πετάλι ανοιχτό- είναι πάνω απο unity gain ...ενώ για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τον Emg μαγνήτη θα πρέπει να έχεις το level στο τέρμα.

 

Δηλαδή, ο μονός μαγνήτης παίζει πιο δυνατά;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην κατάλαβα καλά...Λές ότι με "μονό" μαγνήτη και το level στη μέση ο ήχος -με το πετάλι ανοιχτό- είναι πάνω απο unity gain ...ενώ για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τον Emg μαγνήτη θα πρέπει να έχεις το level στο τέρμα.

 

Δηλαδή' date=' ο μονός μαγνήτης παίζει πιο δυνατά;[/quote']

 

Μπα με τίποτα ο διπλός έχει τρελή έξοδο σε σημείο που παραμορφώνει το καθαρό του ενισχυτή.Το όλο μπέρδεμα γίνεται με το πετάλι

 

Να στο θέσω με αριθμούς.(στην κλίμακα του 10)

 

Μονός EMG καθαρό ->7

Μονός EMG bad monkey->10

Διπλός EMG καθαρό ->10

Διπλός EMG bad monkey ->10

Μονός EMG Metal Master ->9

Διπλός EMG Metal Master ->5

 

Σε αυτό το τεστ είχα όλα τα knobs στο 12 ο' clock(το Μetal Master δεν έχει distortion knob είναι εξ' ορισμού μπόλικο)

 

Είναι πιο ξεκάθαρο τώρα;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου