Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Καθαρό/drive ένταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως εχει τεραστια εξοδο ο μαγνητης σου' date='δοκιμασε να τον χαμηλωσεις λιγο...[/quote']

 

Αφού έχει τεράστια έξοδο γιατι δεν διατηρεί την ένταση και στην παραμόρφοση;

 

 

Με το overdrive που έχω(Bad Monkey) δε συμβαίνει αυτό ούτε με τους διπλούς

 

 

Επειδή είναι ένα φίλτρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που καθορίζονται από τα ηλεκτρονικά του πεταλιού.Το level δυναμώνει την ένταση της εισόδου και το gain κάνει clipping .Το max του level είναι συγκεκριμένο και δυναμώνει το σήμα ως ενός σημείου,δεν παίρνει οποιοδήποτε σήμα και το πολλαπλασιάζει.Φαντάζομαι...

 

 

+1 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον το κάνει overload ο διπλός EMG και ίσως έχει κάποιο εσωτερικό limiter που κόβει το σήμα. Με τον μεσαίο (SA) μάλλον δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

 

Δοκίμασε να χαμηλώσεις τους μαγνήτες ένα mm.

Εγω έχω EMG SA και τους έχω αρκετα μακριά απο τις χορδές, γιατί άσχετα απο ότι λέει η EMG παίζουν πολυ πιό καλά και καθαρά αν έχουν κάποια απόσταση, διαφορετικά μπούκωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πετάλι/ενισχυτής που να σηκώνει την έξοδο ενός τέτοιου μαγνήτη χωρίς να τον "κόβει"

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι καταλαβαίνω υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο πετάλι μόνο με τους διπλούς μαγνήτες.

 

Σε τι σειρά το βάζεις μετα την κιθάρα ?

Για δοκίμασε να βάλεις πρώτα το Bad Monkey και μετά το Metal Master να δείς αν αλλάξει συμπεριφορά.

(Gtr->BM->MM->>>)

 

Εχω το Hot Head distortion και έχει τέλειως άλλο ήχο με τους EMG και άλλο με τους PAF PRO. Επίσης έχει άλλο ήχο αν βάλω το Bad Monkey πρίν ή μετα.

 

Ε, αμα δεν συμβαίναν και τέτοια τι θα λέγαμε στο Noiz ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε έχει να κάνει με τη σειρά.Ούτως η άλλως το Bad Monkey το χρησιμοποιώ σαν booster.Εγώ είχα σκεφτεί αρχικά μήπως κομπρεσάρει πολύ τον ήχο και πέφτει τόσο γιατί οι διπλοί στο καθαρό είναι πολύ ευαίσθητοι στις δυναμικές της πένας

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα.Η διαφορά ήταν μικρή και έχασα και σε gain πράγμα όχι καλό για τι μουσική που παίζω :(

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ...

 

Ισως να δοκίμαζες κανένα πετάλι που να είναι αναλογικό και όχι ψηφιακό, πάντα με την κιθάρα σου.

 

Απο ότι λέει η Digitech το Death Metal είναι αναλογικό (?!)

Φυσικά Boss και άλλες μάρκες, δεν ξέρω και πολλά απο metal πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου