Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να ηχογραφήσω με το Nuendo


Lefteris96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το "ψιριζουμε" αρκετα και απαντηση σωστη δεν περνουμε.......Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να ηχογραφησεις με τον μικροφωνο σου και την καρτα σου ? Η λυση παραπανω περι του phantom power

Υπαρχει καποιο αλλο προβλημα που δεν παρατηρησα στις απαντησεις σας ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτος αυτου, το προβλημα ειναι οτι δεν αναγνωριζει τους drivers το nuendo αν καταλαβα καλα.

Απλα ρωταω να μαθω ποσο καλα ξερει το nuendo το παλικαρι γιατι μπορει να ειναι απλα λαθους σεταρισματος τελικα των I/O στις ρυθμισεις και στα καναλια και μπλεκεται το θεμα αδικα.( εκτος του θεματος του phantom)

 

 

Δεν ξερω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα κατι θα παιζει με τα settings του nuendo, γιατι απ'το Studio One 2 τουλαχιστον ειχα ηχο..

απλα ρε μαγκες ξερουμε αν υπαρχει στην αγορα κανενα γκατζετακι να παρεχει λειτουργικο phantom power στη καρτα ηχου; γιατι αλλιως μου ειναι αχρηστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο σου κανει λογικα.

Χωρις να θελω να μπω σε χωραφια και να φυτρωσω εκει που δεν με σπερνουν αλλα 1 ερωτηση αν μου επιτρεπεις....

Ηθελες να αγορασεις καρτα ηχου ΓΙΑ ΝΑ ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΣ.....Σωστα ? Και πηγες σε ενα μαγαζι, και οταν τους το ειπες σου προτειναν αυτη ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'το Internet την αγορασα, ρωτησα εναν γνωστο που υποτιθεται γνωριζε γιατι εγω τοτε δεν γνωριζα και πολλα περι του θεματος... καθαρα για ηχογραφηση την θελω παντως ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε προτεινετε να το παραγγειλω το μαραφετι;

Ναι παρτο μπας και κανεις δουλεια....Παντως με τις λιγες γνωσεις μου μπορω να πω οτι ο "γνωστος" σου......δεν ηξερε  :D.No offence

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να δούμε τι μπορώ να πω, μήπως και βοηθήσω και εγώ λίγο!....

 

- Δεν ανεβάζεις καμμιά snapshot απο device setup και F4(in/out) να καταλάβουμε ακριβώς με το setup του Nuendo?!

 

- Και ας σου λεει εσένα mic in, βάλε απο κινητό/mp3/guitar amp έξοδο με jack, παίξε μουσική από εκει να δεις αν υπαρχει πρόβλημα, και ασε το θεμα phantom για μετά. Ένα-ένα.

 

- Στο manual γραφει: If more than one mic is connected at a time, the signal will be input only from the one with the highest priority as shown below.

Οπότε, αν εσύ βάζεις ακουστικά που έχει και mic (πρασινο & ροζ), ακυρώνει τα 2 υπολοιπα input που εσυ θες να χρησιμοποιήσεις!!

 

....supports 32/44.1/48 kHz, 16-bit formats. Εσύ τι project setup κανεις πριν γράψεις?!! 

 

- Oσο για τους drivers, χρησιμοποιεί USB Audio Codec, μην περιμένεις control panel καρτας π.χ. Presonus FireStudio Project. Δεξί κλικ στο εικονιδιο δεξιά, και ένα κοινό παράθυρο των Windows, αυτό ειναι όλο. Οποτε λογικό μου φαίνεται να περναει απο τους Asio4ALL drivers, γιαυτο και η Asio εχει το "4ALL".

 

**Τσέκαρε αυτό με τα mic που σου λέω πρώτα, αν και το πρόβλημα σου είναι ότι προσπαθείς να βάλεις σε high-end DAW μια κάρτα για Skype και Chat. It's not goin' to work my friend...sorry!

Και αν λύσεις το πρόβλημα με τα input, θα έχεις πρόβλημα με το latency, ασε που τι να πρωτοφορτώσει - λεμε τώρα - audio effects, midi instruments, πόσα κανάλια μεχρι να τερματισει το Performance level?! (F12).

 

Ελπίζω να μην σε ξενερώνω, σίγουρα θα υπαρχει λύση, μεχρι να δεις το ζήτημα αγορας άλλης κάρτας!

 

Φιλικά, Bergholt!

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου