Προς το περιεχόμενο

Απατεώνες απο αγγελίες έχετε πετύχει;


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μαλλον κλειδωσε το θεμα με τον Captain Dog απανταω εδω:

 

μηνυμα απο τον ιδιο:

Λοιπον κυριοι  συστηνω να μην μπλεξετε με συναλλαγες μαζι του. Δεν θα πω οτι ειναι απατεωνας απλα αποφυγετε τον.

 

Οσο γιαυτο που λες παραπανω, ενα θα σου πω. Ιστορικο συνομιλιων: 

 

" το τοι κανω με την επικοινωνια και το αν δινω κινητο η οχι ειναι καθαρα δικο μου θεμα και ναι δε γραφω κινητ μου δημοσιως για το λογο το οτι εργαζομαι και δε μπορω να απανταω στο τκινητο μου συνεχεια οσο για το πεταλακια αν εχεις στενοχωρηθει τοσο να στο πληρωσω ρε αδερφε αλλα ΑΝ τα ΕΛΤΑ σου επιστρεψουν το χαμενο σου πεταλακι τοτε καλα να κανεις να ανοιξεις κοινοποιημενο θεμα στο νοιζ και να ζητησεις δημοσια συγνωμη γιατι προσωπικα πεταλακι εγω δεν ελαβα

 

και το δικο μου χαμενο ειναι αλλα δε θα κατσω να σκασω για 35 ευρω

εσυ λοιπον που καθεσε και σκας ελα σκοτωσε με τι αλο να σου πω.

 

Και του γραφω εγω:

 

Στειλε μου  το overdrive σου το ροζ  δεν θέλω χρήματα. Απλά είμαι άνεργος κ με πονεσανε τα 35€ σε αντίθεση με εσενα

 

(Το πεταλακι το ειχε 40€ προς πώληση. Και του το ζητησα εφοσων προσφερθηκε και δεν  "του απαιτουσα καθε λιγο και λιγακι να στελνει πεταλια του με το ετσι θελω")

 

Επομένως κύριε ξεφτίλα μαλλον λες ψεματα, οπως και στις απαντησεις σου σε αλλα παιδια στο κλειδωμενο θεμα. Και τελειώνω λέγοντας σου το ιδιο πραγμα που σου ειχα γραψει και στο facebook.. Θα με δεις μπροστα σου

 

Με τι διαφορα πως το πεταλακι ειχε 100 ευρω αυτο που ζητουσες καινουργιο και οπως συνεχισες να ζητας μετα..

 

well bring it home boy….

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Πήγα και γω να απαντησω στο αλλο θρεντ για το καπετανοσκυλο αλλα το κλεισαν.

ΡΕ καπετανοσκυλο ποια ειναι η λογική σου?Κανονίζω το νταραβερι και μέτα αν θελω σηκωνω τηλ ,αν θελώ απαντω και το ριχνω στο δεν μαμιεται ο μαλακας και το παιζω και ντεμεκ ανετος και κουλτουρας ενω  εχεις ριξει το μισο φορουμ ,που πας?Ποιος εισαι ρε μαγκα δηλ.Το στυλακι σου θυμιζει ενα στυλ που δεν θελω να επεκταθω εδω,αλλα το σιγουρο ειναι αυτο που λεει και ο μαστιχας όλο και καποιο μαγκακι θα βρεθει και θα τα κλαψεις μαζεμενα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My two cents:

Γιατί δεν δέχεστε ότι μπορεί ΌΝΤΩΣ να χάθηκαν τα δυο πετάλια; Φαίνεται παρατραβηγμενο (και είναι), ίσως όμως υπάρχει εξήγηση κύριοι... Η εξής: το να ΄χαθηκαν και τα δυο πετάλια στο ίδιο κατάστημα ΕΛΤΑ, και όχι σε δυο διαφορετικά.

Σα να λέμε: ό mastixas όντως έστειλε (αλλά το πετάλι του δεν "εφυγε" ποτε από το νησί) και ο CDog έστειλε επίσης, αλλά το πετάλι του "εξαφανίστηκε" όταν έφτασε στο νησί, στο ίδιο ΕΛΤΑ που κατάπιε εκείνο του mastixa...

(Η θεωρια μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα έτσι; Να εξαφανίστηκαν δηλαδή οι δυο αποστολές στο τοπικό ΕΛΤΑ του CDOg).

 

Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρόκειται για καραμπινάτη παρεξήγηση η οποία αναζωπυρώνεται από το ασύμβατο των χαρακτήρων/συνεννόησης των δυο παιδιών: ο ένας τρέχει και δεν προλαβαίνει (με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τις συνεννοήσεις του, τηλέφωνα κ.λπ.) και ίσως είναι πιο large οικονομικά ενώ ο άλλος είναι άνεργος (και συνεπως ιδιαίτερα ευαίσθητος στο 35ευρο. - το λέω διότι κι εγώ στην ίδια φάση είμαι: όταν το μεροκάματό μου έχει πέσει στα 35 ευρώ και κάνω δυο μεροκάματα τη βδομάδα, το σκέφτομαι ακόμη και να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά των 20 ευρώ...

 

Εγώ θα έλεγα να κάνετε ένα βήμα πίσω και να δείτε λιγάκι πιο ψύχραιμα το πράγμα. ΟΙ εκδοχές στο φινάλε είναι

α) να μην έστειλε ποτέ ο C Dog και να έστειλε μόνο ο mastixas

β) να έστειλε ο C Dog και να μην έστειλε o mastixas

γ) να στείλατε και οι δυο

δ) να ΜΗ στείλατε και οι δυο (το αποκλείω όμως λόγω της σφοδρότητας των αντιδράσεών σας, οπότε επιστρέφω στις υπόλοιπες 3 εκδοχές)

 

Δεδομένου του ποσού της ανταλλαγής (35) δε νομίζω ότι θα έμπαινε εύκολα κάποιος στη διαδικασία να γίνει ρόμπα και να δημιουργηθεί όλο αυτό που γίνεται τώρα. Πιο πιθανό μου φαίνεται το γ), όσο κι αν φαντάζει κουλό.

Επίσης, το γεγον΄ςο ότι στο ΕΛΤΑ που ρώτησες mastixa, σου λένε ότι δεν γίνεται αυτό, δεν σημαίνει τίποτα. Σιγά μην σου έλεγαν και ποιος τα έκλεψε. Τa Mαrshall είναι ιδιαίτερα βαριά πετάλια, τίποτα δε μου λέει ότι κάποιο λαμόγιο δεν τσίμπησε το δέμα σου (που έστειλες απλή αποστολή κιόλας!) για να δει τι έχει μέσα. Σε κα΄τι τέτοια είμαστε ακόμη μπανανία...

Αυτά και σόρι, αλλά δεν θα επανέλθω. Έχω διχαστεί με αυτή τη διένεξη και θα σας πρότεινα να το συζητήσετε λιγάκι πιο ψύχραιμα κατ' ιδίαν, αν έχετε στοιχειωδώς καλή διάθεση ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πήγα και γω να απαντησω στο αλλο θρεντ για το καπετανοσκυλο αλλα το κλεισαν.

ΡΕ καπετανοσκυλο ποια ειναι η λογική σου?Κανονίζω το νταραβερι και μέτα αν θελω σηκωνω τηλ ,αν θελώ απαντω και το ριχνω στο δεν μαμιεται ο μ******* και το παιζω και ντεμεκ ανετος και κουλτουρας ενω  εχεις ριξει το μισο φορουμ ,που πας?Ποιος εισαι ρε μαγκα δηλ.Το στυλακι σου θυμιζει ενα στυλ που δεν θελω να επεκταθω εδω,αλλα το σιγουρο ειναι αυτο που λεει και ο μαστιχας όλο και καποιο μαγκακι θα βρεθει και θα τα κλαψεις μαζεμενα.

 

Βασικα το εχετε μπερδεψει λιγο. Τι σημαινει κανονιζω το νταραβερι? Επεσε προκαταβολη και εγω την εφαγα και πουλησα αλλου ? Εκλεισα ραντεβου και τον εστησα χωρις να ενημερωσω?

 

Δηλαδη αν βαλω εγω μια αγγελια και ενδιαφερθουν 50 ατομα για παραδειγμα και εγω πουλησω σε εναν πρεπει να απαντησω και να ενημερωσω οτι πουληθηκε  στα τηλεφωνα των αλλων 49 για να λεγομαι αξιοπιστος πωλητης?

 

Βασικα επειδη εχω ψωνισει και εγω παρα πολλες φορες απο αγγελιες σε πληροφορω οτι το 90% του φορουμ εχει κανει ακριβως το ιδιο πραγμα, οποτε καλο θα ητανε να μαζευτειτε μερικοι να γραψετε μια λιστα με τους αξιοπιστους πωλητες οπως εσεις τελικα τους οριζεται και να αγοραζεται μονο απο αυτους…

 

 

My two cents:

Γιατί δεν δέχεστε ότι μπορεί ΌΝΤΩΣ να χάθηκαν τα δυο πετάλια; Φαίνεται παρατραβηγμενο (και είναι), ίσως όμως υπάρχει εξήγηση κύριοι... Η εξής: το να ΄χαθηκαν και τα δυο πετάλια στο ίδιο κατάστημα ΕΛΤΑ, και όχι σε δυο διαφορετικά.

Σα να λέμε: ό mastixas όντως έστειλε (αλλά το πετάλι του δεν "εφυγε" ποτε από το νησί) και ο CDog έστειλε επίσης, αλλά το πετάλι του "εξαφανίστηκε" όταν έφτασε στο νησί, στο ίδιο ΕΛΤΑ που κατάπιε εκείνο του mastixa...

(Η θεωρια μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα έτσι; Να εξαφανίστηκαν δηλαδή οι δυο αποστολές στο τοπικό ΕΛΤΑ του CDOg).

 

Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρόκειται για καραμπινάτη παρεξήγηση η οποία αναζωπυρώνεται από το ασύμβατο των χαρακτήρων/συνεννόησης των δυο παιδιών: ο ένας τρέχει και δεν προλαβαίνει (με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τις συνεννοήσεις του, τηλέφωνα κ.λπ.) και ίσως είναι πιο large οικονομικά ενώ ο άλλος είναι άνεργος (και συνεπως ιδιαίτερα ευαίσθητος στο 35ευρο. - το λέω διότι κι εγώ στην ίδια φάση είμαι: όταν το μεροκάματό μου έχει πέσει στα 35 ευρώ και κάνω δυο μεροκάματα τη βδομάδα, το σκέφτομαι ακόμη και να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά των 20 ευρώ...

 

Εγώ θα έλεγα να κάνετε ένα βήμα πίσω και να δείτε λιγάκι πιο ψύχραιμα το πράγμα. ΟΙ εκδοχές στο φινάλε είναι

α) να μην έστειλε ποτέ ο C Dog και να έστειλε μόνο ο mastixas

β) να έστειλε ο C Dog και να μην έστειλε o mastixas

γ) να στείλατε και οι δυο

δ) να ΜΗ στείλατε και οι δυο (το αποκλείω όμως λόγω της σφοδρότητας των αντιδράσεών σας, οπότε επιστρέφω στις υπόλοιπες 3 εκδοχές)

 

Δεδομένου του ποσού της ανταλλαγής (35) δε νομίζω ότι θα έμπαινε εύκολα κάποιος στη διαδικασία να γίνει ρόμπα και να δημιουργηθεί όλο αυτό που γίνεται τώρα. Πιο πιθανό μου φαίνεται το γ), όσο κι αν φαντάζει κουλό.

Επίσης, το γεγον΄ςο ότι στο ΕΛΤΑ που ρώτησες mastixa, σου λένε ότι δεν γίνεται αυτό, δεν σημαίνει τίποτα. Σιγά μην σου έλεγαν και ποιος τα έκλεψε. Τa Mαrshall είναι ιδιαίτερα βαριά πετάλια, τίποτα δε μου λέει ότι κάποιο λαμόγιο δεν τσίμπησε το δέμα σου (που έστειλες απλή αποστολή κιόλας!) για να δει τι έχει μέσα. Σε κα΄τι τέτοια είμαστε ακόμη μπανανία...

Αυτά και σόρι, αλλά δεν θα επανέλθω. Έχω διχαστεί με αυτή τη διένεξη και θα σας πρότεινα να το συζητήσετε λιγάκι πιο ψύχραιμα κατ' ιδίαν, αν έχετε στοιχειωδώς καλή διάθεση ...

 

 

για τον παρακατω λογο….

 

῾῾Μολονότι το πλήθος συχνά είναι σοφό, μπορεί κάποιες φορές να κάνει και μεγάλα λάθη στη λήψη αποφάσεων. Η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο άκρων (για παράδειγμα, μεταξύ μιας ομαλής εκλογή και μιας οργισμένης εξέγερσης) έχει μεγάλη σχέση με τη διαδρομή της ροής πληροφορίας μέσα στα δίκτυα. Το κατά πόσον ομάδες ανθρώπων μπορούν να φθάσουν σε μια σωστή απόφαση για κάτι (την αξία ενός προϊόντος, τον αριθμό των φασολιών που περιέχονται σε ένα βάζο, το βάρος ενός μοσχαριού) εξαρτάται από το αν οι προβλέψεις γίνονται ταυτόχρονα ή ακολουθιακά. Αν μια ομάδα ανθρώπων αποφασίζει για την τιμή ενός αγαθού με τα μέλη της να κάνουν ανεξάρτητες εκτιμήσεις, τότε η μέση εκτίμησή τους είναι πιθανότατα ένας καλός δείκτης της αγοραίας αξίας του προϊόντος. Ωστόσο, αν αυτοί κάνουν τις εκτιμήσεις τους ο ένας μετά τον άλλο γνωρίζοντας τις εκτιμήσεις όσων προηγήθηκαν (όπως στο παιχνίδι του «χαλασμένου τηλεφώνου») -αν η πληροφορία μεταφέρεται από τον καθένα στον επόμενο-, τότε μπορεί να φθάσουν οι τυφλοί να οδηγούν τους τυφλούς. Μόλις ένας κρίσιμος αριθμός ατόμων οδηγηθεί σε μια απόφαση, οι υπόλοιποι απλώς ακολουθούν, σκεπτόμενοι ότι δε είναι δυνατόν όλοι οι άλλοι να κάνουν λάθος . Επομένως, το αν η σοφία του πλήθους είναι αξιόπιστη εξαρτάται από το αν τα άτομα αλληλεπιδρούν ταυτόχρονα και ανεξάρτητα ή ακολουθιακά και σε αλληλοσύνδεση.

 

Οι κοινωνιολόγοι και φυσικοί Matthew Salganik, Peter Dodds και Duncan Watts μελέτησαν αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας μια διαδικτυακή αγορά μουσικής. Σχεδίασαν ένα πείραμα δημιουργώντας μια ιστοσελίδα που περιείχε σαράντα οκτώ τραγούδια, τα οποία μπορούσε κανείς να κατεβάσει δωρεάν. Την ιστοσελίδα επισκέφτηκαν 14.341 άτομα. Ωστόσο, οι επισκέπτες βίωναν διαφορετικούς «κόσμους», οι οποίοι είχαν διαμορφωθεί από τις ενέργειες των προηγούμενων χρηστών. Οι επισκέπτες μπορούσαν να κατεβάσουν τραγούδια συγκροτημάτων τα οποία δεν γνώριζαν, να τα ακούσουν και να αξιολογήσουν την ποιότητά τους. Στον έναν «κόσμο», οι επισκέπτες μπορούσαν να δουν πώς είχαν βαθμολογήσει τα τραγούδια οι προηγούμενοι επισκέπτες, ενώ στον άλλο όχι. Οι ερευνητές παρατήρησαν ότι, όταν οι βαθμολογίες ήταν ορατές, η αξιολόγηση του πρώτου ατόμου επηρέαζε ολόκληρη την πορεία βαθμολόγησης του συγκεκριμένου τραγουδιού. Με άλλα λόγια, οι μουσικές προτιμήσεις είναι μεταδοτικές. Μια μικρή αλλαγή στη σειρά των κοινωνικών αλληλεπιδράσεων, όταν ο κόσμος κάνει πολιτισμικές επιλογές, μπορεί να μετατρέψει ένα μέτριο τραγούδι σε επιτυχία ή έναν ασήμαντο τραγουδιστή- σε είδωλο.

 

Αυτό το πείραμα καταδεικνύει τη σημασία της εξάρτησης «από τη διαδρομή», η οποία προκύπτει όταν οι άνθρωποι λαμβάνουν αποφάσεις με ακολουθιακό τρόπο. Δεν υπάρχει καμία σωστή ή αληθινή αξία για τα συγκεκριμένα τραγούδια. Η αξία και η ποιότητα κάθε τραγουδιού εξαρτώνται από μια ιδιότυπη και ουσιαστικά τυχαία διαδικασία, η οποία σχετίζεται με μια συγκεκριμένη ακολουθία ατόμων που λαμβάνουν αποφάσεις. Λόγω της τάσης μας να θέλουμε ό,η θέλουν οι άλλοι και να βλέπουμε τις επιλογές των άλλων ως έναν αποτελεσματικό τρόπο κατανόησης του κόσμου, τα κοινωνικά μας δίκτυα μπορούν να μεγεθύνουν κάτι το οποίο ξεκινά ως μια τυχαία παραλλαγή. Και αυτές οι μικρές παραλλαγές μπορούν ορισμένες φορές να προκαλέσουν μεγάλες διαφορές στη δυνατότητά μας να συνεργαστούμε για την επίλυση προβλημάτων.῾῾

 

Ψυχολογια του οχλου φιλτατε...

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το εχετε μπερδεψει λιγο. Τι σημαινει κανονιζω το νταραβερι? Επεσε προκαταβολη και εγω την εφαγα και πουλησα αλλου ? Εκλεισα ραντεβου και τον εστησα χωρις να ενημερωσω?

 

Δηλαδη αν βαλω εγω μια αγγελια και ενδιαφερθουν 50 ατομα για παραδειγμα και εγω πουλησω σε εναν πρεπει να απαντησω και να ενημερωσω οτι πουληθηκε  στα τηλεφωνα των αλλων 49 για να λεγομαι αξιοπιστος πωλητης?

 

Βασικα επειδη εχω ψωνισει και εγω παρα πολλες φορες απο αγγελιες σε πληροφορω οτι το 90% του φορουμ εχει κανει ακριβως το ιδιο πραγμα, οποτε καλο θα ητανε να μαζευτειτε μερικοι να γραψετε μια λιστα με τους αξιοπιστους πωλητες οπως εσεις τελικα τους οριζεται και να αγοραζεται μονο απο αυτους…

 

 

για τον παρακατω λογο….

 

῾῾Μολονότι το πλήθος συχνά είναι σοφό, μπορεί κάποιες φορές να κάνει και μεγάλα λάθη στη λήψη αποφάσεων. Η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο άκρων (για παράδειγμα, μεταξύ μιας ομαλής εκλογή και μιας οργισμένης εξέγερσης) έχει μεγάλη σχέση με τη διαδρομή της ροής πληροφορίας μέσα στα δίκτυα. Το κατά πόσον ομάδες ανθρώπων μπορούν να φθάσουν σε μια σωστή απόφαση για κάτι (την αξία ενός προϊόντος, τον αριθμό των φασολιών που περιέχονται σε ένα βάζο, το βάρος ενός μοσχαριού) εξαρτάται από το αν οι προβλέψεις γίνονται ταυτόχρονα ή ακολουθιακά. Αν μια ομάδα ανθρώπων αποφασίζει για την τιμή ενός αγαθού με τα μέλη της να κάνουν ανεξάρτητες εκτιμήσεις, τότε η μέση εκτίμησή τους είναι πιθανότατα ένας καλός δείκτης της αγοραίας αξίας του προϊόντος. Ωστόσο, αν αυτοί κάνουν τις εκτιμήσεις τους ο ένας μετά τον άλλο γνωρίζοντας τις εκτιμήσεις όσων προηγήθηκαν (όπως στο παιχνίδι του «χαλασμένου τηλεφώνου») -αν η πληροφορία μεταφέρεται από τον καθένα στον επόμενο-, τότε μπορεί να φθάσουν οι τυφλοί να οδηγούν τους τυφλούς. Μόλις ένας κρίσιμος αριθμός ατόμων οδηγηθεί σε μια απόφαση, οι υπόλοιποι απλώς ακολουθούν, σκεπτόμενοι ότι δε είναι δυνατόν όλοι οι άλλοι να κάνουν λάθος . Επομένως, το αν η σοφία του πλήθους είναι αξιόπιστη εξαρτάται από το αν τα άτομα αλληλεπιδρούν ταυτόχρονα και ανεξάρτητα ή ακολουθιακά και σε αλληλοσύνδεση.

 

Οι κοινωνιολόγοι και φυσικοί Matthew Salganik, Peter Dodds και Duncan Watts μελέτησαν αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας μια διαδικτυακή αγορά μουσικής. Σχεδίασαν ένα πείραμα δημιουργώντας μια ιστοσελίδα που περιείχε σαράντα οκτώ τραγούδια, τα οποία μπορούσε κανείς να κατεβάσει δωρεάν. Την ιστοσελίδα επισκέφτηκαν 14.341 άτομα. Ωστόσο, οι επισκέπτες βίωναν διαφορετικούς «κόσμους», οι οποίοι είχαν διαμορφωθεί από τις ενέργειες των προηγούμενων χρηστών. Οι επισκέπτες μπορούσαν να κατεβάσουν τραγούδια συγκροτημάτων τα οποία δεν γνώριζαν, να τα ακούσουν και να αξιολογήσουν την ποιότητά τους. Στον έναν «κόσμο», οι επισκέπτες μπορούσαν να δουν πώς είχαν βαθμολογήσει τα τραγούδια οι προηγούμενοι επισκέπτες, ενώ στον άλλο όχι. Οι ερευνητές παρατήρησαν ότι, όταν οι βαθμολογίες ήταν ορατές, η αξιολόγηση του πρώτου ατόμου επηρέαζε ολόκληρη την πορεία βαθμολόγησης του συγκεκριμένου τραγουδιού. Με άλλα λόγια, οι μουσικές προτιμήσεις είναι μεταδοτικές. Μια μικρή αλλαγή στη σειρά των κοινωνικών αλληλεπιδράσεων, όταν ο κόσμος κάνει πολιτισμικές επιλογές, μπορεί να μετατρέψει ένα μέτριο τραγούδι σε επιτυχία ή έναν ασήμαντο τραγουδιστή- σε είδωλο.

 

Αυτό το πείραμα καταδεικνύει τη σημασία της εξάρτησης «από τη διαδρομή», η οποία προκύπτει όταν οι άνθρωποι λαμβάνουν αποφάσεις με ακολουθιακό τρόπο. Δεν υπάρχει καμία σωστή ή αληθινή αξία για τα συγκεκριμένα τραγούδια. Η αξία και η ποιότητα κάθε τραγουδιού εξαρτώνται από μια ιδιότυπη και ουσιαστικά τυχαία διαδικασία, η οποία σχετίζεται με μια συγκεκριμένη ακολουθία ατόμων που λαμβάνουν αποφάσεις. Λόγω της τάσης μας να θέλουμε ό,η θέλουν οι άλλοι και να βλέπουμε τις επιλογές των άλλων ως έναν αποτελεσματικό τρόπο κατανόησης του κόσμου, τα κοινωνικά μας δίκτυα μπορούν να μεγεθύνουν κάτι το οποίο ξεκινά ως μια τυχαία παραλλαγή. Και αυτές οι μικρές παραλλαγές μπορούν ορισμένες φορές να προκαλέσουν μεγάλες διαφορές στη δυνατότητά μας να συνεργαστούμε για την επίλυση προβλημάτων.῾῾

 

Ψυχολογια του οχλου φιλτατε...

 

 

Και εκει που νομιζα οτι μετα το πανεπιστημιο τα βασανα τελειωνουν....

 

 

Παντως πριν 1 μηνα που εψαχνα απο τοτε(ακομα ψαχνω αν ξερει κανεις τπτ :P) προενισχυση μπασου, μπηκε μια AMPEG svp iip η οποια ηταν ταμαμ.... στα 200 ευρα...

 

Τοτε δεν ειχα 200 ευρα και με την μια... (μεγαλο λαθος) του στελνω ,φιλε μου κρατησε τη μου σε παρακαλω μια βδομαδα και ερχομαι να την παρω (απο Σαββατο για παρασκευη).

 

Μου απανταει λοιπον ο ευγενικοτατος κυριος και μου λεει .. ρε φιλε ελα παρτην 150....

Οκ του λεω με την μια και κανονιζουμε επειδη ειχαμε δουλειες ( δευτερο μεγαλο λαθος)

να βρεθουμε δευτερα απογευματακι αφου ειχαμε ανταλλαξει και τηλεφωνα να κανονισουμε ωρα μερος κλπκλπ....

 

Κυριακη αγοραζω 2 λαμπες 12Αχ7 (νταξει δεν κλαιω ... μπηκανε καπου :P) και δευτερα πρωι του στελνω που θα βρεθουμε? και μου λεει φιλε, μυ προτειναν μια ανταλλαγη και εφυγε.....

 

Πικρα... Ακομα ψαχνω για προενισχυση.... :P

 

(Παντως νταξει... ολοι χουμε ισως κανει μια τετοια αφελια... δεν τον κατηγορω,...)

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, κρατάω πάντα σειρά προτεραιότητας.

Έτσι, έχω παλιότερα αναγκαστεί να ταχυδρομήσω με ΕΛΤΑ εκτός Αθηνών κάτι που πούλαγα (με αποτέλεσμα να πάρω τα χρήματα της συναλλαγής ύστερα από μια και βάλε εβδομάδα, παρά το ότι τα χρειαζόμουν απελπισμένα), παρά να το πουλήσω άμεσα σε Αθηναίο αγοραστή που επικοινώνησε δεύτερος ή τρίτος και θα το έπαιρνε επί τόπου. Εϊναι κάτι που κανένας τους δεν θα μάθαινε ποτέ αλλα΄που εμένα με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα - και είναι και κάτι που περιμένω από άλλους όταν πουλάνε κάτι που θέλω. Παρ' όλ' αυτά, δεν θα έλεγα ότι τυχαίνει και συχνά:

Τελευταία ένα παλικάρι που πούλαγε μια κιθάρα από τον Ωροπό, ενώ μιλούσαμε στο mail και στο τηλ. και του ζήτησα έξτρα φωτογραφίες για να μην πηγαίνω ως εκεί τζάμπα, και μου έστειλε κ.λπ κ.λπ. το Σαββατοκύριακο που του τηλεφώνησα ότι ξεκινάω να ανέβω Ωροπό, μου είπε να περιμένω καλύτερα γιατί θα έρθει ένας γνωστός του να τη δει που μένει εκεί κοντά... Ο οποίος και αγόρασε τελικά την κιθάρα.

Το θεωρώ λάθος αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ΠΟΛΥ πρόσφατα παραδείγματα από μένα...

Βλέπω αυτη την αγγελία μιλάμε στο τηλ όλα ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΑ...Διευθύνσεις τηλ πως και που να τη στείλει κτλ...περνάνε 4 μέρες τον παίρνω τηλ ότι δεν παρέλαβα ΚΑΜΜΙΑ κιθάρα και μου λέει ..Sorry την έδωσα σε άλλον εδώ Θεσ/νίκη...Ντόινγκκκκκκ

http://smart.noiz.gr/details.php?id=188941

 

Δεύτερο ΠΟΛΥ πρόσφατο...

Πάιρνω τηλ μιλάμε πάλι στέλνω που μου ζήτησε διεύθυνση που να το στείλει το MI Audio...κι από τότε σιωπή...δεν μπήκα καν στον κόπο να επικοινωνήσω καθότι είμαι και ευέξαπτος...

http://smart.noiz.gr/details.php?id=188370

 

Aκροβατώ ΑΚΟΜΑ και για τους 2 να ρίξω αρνητική αξιολόγηση  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν εχω κανει αγορα/ πωληση ακομα στο νοιζ (βασικα ο,τι εχω παρει μεχρι τωρα ηταν παντα κατι που μου λειπει και μενουν).

 

Ομως, διυλιζουμε τον κωνωπα νομιζω.

 

Για να σας προλαβω, φυσικα και καποιος που την εχει πατησει εχει ολα τα δικια με το μερος του, αλλα σε καθε συναλλαγη/ νταραβερι πχ απο:

 

1. Νοιζ αγγελιων

2. Ebay

3. Χρυση Ευκαιρια

4. Ακομα και απο καποιον που περασε κατω απο το σπιτι που ειχα βαλει οτι κατι "πωλειται"

 

... ο κινδυνος ειναι ο ιδιος. Απλη λογικη χρειαζεται, απλα μετρα προφυλαξης και το σταυρο μας ;)

 

Γιατι το λεω;

 

Δεν μπορουμε να στηριζομαστε στην "καλη πιστη" της μιας πλευρας. Στατιστικο πιστευω υπαρχει εκμεταλευσης, και παντα καποιος/ καποτε θα την πατησει

 

Οπως ολοι μας κλειδωνουμε το βραδυ τα σπιτια μας και δεν αφηνουμε ανοιχτη την πορτα που αν περασει ο "καλος" ο κλεφτης που θα μας λυπηθει και δεν θα μπει, ετσι πρεπει να ειμαστε σε καθε συναλλαγη μας απο το περιπτερο μεχρι την αγορα σπιτιου

 

 

Το λεω αυτο γιατι μετα απο τοσες σελιδες, διαβαζοντας καποιος θα μπορουσε να απαξιωσει τις Αγγελιες του Νοιζ που θεωρω πως ειναι μια καλη πλατφορμα αγγελιων ;)

 

 

(Σημ.: ευχομαι να μην ενοχλησα καποιον ο οποιος εχει χασει χρονο, χρημα, και εισπραξει πικρα...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τους θεωρείς όλους ύποπτους αφερεγγυότητας, Holystone, δεν νομίζω πως είναι βολικός τρόπος αντιμετώπισης των πραγμάτων...

 

Εγώ προτιμώ να τους βλέπω όλους ως "σωστούς" (με τα δικά μου στάνταρ πάντα) και να την πατήσω καμιά φορά (και να τσαντιστώ βεβαίως βεβαίως) παρά να τους κοιτάζω όλους με μισό μάτι και να νιώθω και τυχερός που "η συναλλαγή τελικά έγινε".

 

Και επί του θέματος (επί του τρέχοντος δηλαδή γιατί το thread έχει αλλάξει 45 θέματα), και εγώ είμαι της άποψης να τηρώ σειρά προτεραιότητας στις αγγελίες μου...όταν έχω ήδη μιλήσει με κάποιον για ένα αντικείμενο και κανονίζουμε να του το δώσω...ε ΔΕΝ θα το πουλήσω στον όποιο επόμενο που θα ρθει με ζεστό χρήμα, μόνο και μόνο επειδή θα νιώσω πως φέρθηκα σαν μαλάκας στον πρώτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου