Προς το περιεχόμενο

Geodimitri-Have A Nice Day


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την παρέα!

 

Χτυπώ για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες και ελπίζω να μη σας κουράζω.  :)

Με προέτρεψε ένα πολύ ωραίο backing track που μου έστειλε ο φίλος μου ο Βασίλης (BillTrantos). Έχει ανεβάσει και ο ίδιος μάλιστα έναν πάρα πολύ ωραίο αυτοσχεδιασμό του χρησιμοποιώντας το.

 

Τα σχόλιά σας όπως πάντα είναι ευπρόσδεκτα όπως και κάθε είδους κριτική για το παίξιμο, τον ήχο και τη μίξη.

 

Καλημέρα και καλό μήνα!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος Δημήτρη!!Μόλις το άκουσα!Μου ακούγεσαι λίγο σφιγμένος,αλλά κάθε φορά είναι και λιγότερο!Προσπάθησε να ακούς πολύ καθαρά τι παίζεις για να μη σου φεύγουν bends off pitch όπως τώρα που έγινε 1-2 φορές!

 

Κατά τ'άλλα μια χαρά,κάθε μέρα και καλύτερος και αυτό είναι που μετράει!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίος. Μου άρεσε το μπάσιμο στο μινόρε μέρος, εκεί γύρω στο 0.44. Κατά τα άλλα, τα είπε ο Bill. :)

 

Μου άρεσε το κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αγριευεις.

Αψογο ηχητικα και μεικτικα.

 

Μετα το θεμα της εισαγωγης στο πρωτο μερος ισως θα επρεπε να δώσεις ελαχιστη διαρκεια ωστε να μην κοβεται η τελευταια νοτα στις φρασεις ετσι οπως κοβεται.

 

Ωραιος ηχος στην κιθαρα, ωραιο παιξιμο, ευγε νεε μου λολ

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε Δημήτρη! και ωραίος ήχος (έβαλες λίγο chorus ε?) !

 

Γενικά σαν καλοπροαίρετη παρατήρηση, θα πρότεινα να προσπαθήσεις να φτιάξεις ήχο με λίγο λιγότερο gain ϊσως (ok, ευκολο να το λες, δυσκολο να το βγαλεις χεχε) και να αφήνεις λιγο περισσοτερες ανασες στα παιξίματα σου για να ακούγονται και πιο εκφραστικές οι φράσεις σου :) (δεν ξέρω βέβαια αν προσπαθούσες να παίξεις νότα προς νότα το σόλο γιατί δεν το θυμάμαι, οπότε εκεί άκυρο το τελευταίο :))

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα να προσπαθήσεις να φτιάξεις ήχο με λίγο λιγότερο gain ϊσως (ok, ευκολο να το λες, δυσκολο να το βγαλεις χεχε) και να αφήνεις λιγο περισσοτερες ανασες στα παιξίματα σου για να ακούγονται και πιο εκφραστικές οι φράσεις σου
  Για τον ήχο συμφωνώ (μου φάνηκε λίγο "πλαστικός"), αλλά όσον αφορά τις ανάσες, νομίζω ότι ήταν οι ιδανικές για το είδος του backing. Σφιγμένος, προσωπικά, δεν μου φάνηκες. Τα bends θέλουν δουλειά (το ξέρεις φαντάζομαι ;)), γι'αυτό δεν χωνεύω τον Gilmour (πλάκα κάνω ;D), τόσο απλά σόλο και τόσο "δυσκολόπαιχτα". Γιά μένα το καλύτερο σόλο που έχεις ανεβάσει, μελωδικότητα, ιδέες, αίσθημα ;) 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους έναν προς έναν!  :)

 

Να περάσω στα επιμέρους.

 

Τα bend όντως τα δουλεύω ώστε να ακούγονται κουρδισμένα. Αλλά δυστυχώς είχα κάποιες αστοχίες.

 

Άνθρωπε με τη μοναδική λάμψη, αγαπητέ cos_dr, έκοβα έτσι τις φράσεις θέλοντας να δώσω "ανάσες" στο σόλο. Συνήθως είμαι λίγο φλύαρος και ήθελα λίγο να το περιορίσω.  :)

 

Παναγιώτη (AuditoryDriving) άμα σου πω ότι μόνο chorus δεν έβαλα... ;D

Αυτή τη φορά χρησιμοποίησα το Ozone 5 για εφφέ. Χρησιμοποίησα τα iZotope Ozone Dynamics, Maximizer, EQ και Reverb. Επίσης είχα λίγο Delay από τον ενισχυτή. Τέλος πρόσθεσα και ένα flanger από το Cubase.

 

Το gain τώρα. Χρησιμοποίησα το βρώμικο κανάλι (OD1) του ενισχυτή μου (Marshall AVT100) στο 7/10 και τον μπούσταρα με ένα Ibanez TS-808 με το gain στο 1 και το volume στο 6-7/10. Μάλλον όμως ήταν αρκετό...

(δεν ξέρω βέβαια αν προσπαθούσες να παίξεις νότα προς νότα το σόλο γιατί δεν το θυμάμαι, οπότε εκεί άκυρο το τελευταίο :))

Ελπίζω να μην μπερδεύτηκες με το "Have a nice day" των Bon Jovi.  ;) Το δικό μου είναι ένας αυτοσχεδιασμός σε backing track που βρήκα στο youtube.  :)

 

Φώτη ίσως η λανθασμένη χρήση των εφφέ να δημιούργησε αυτήν την πλαστικίλα στο ήχο.  :( Βέβαια αυτό που άκουγα από τον ενισχυτή ήταν καλύτερο αλλά αυτά έχει η ηχογράφηση με emulated output. Σε γενικές γραμμές πάντως ψάχνομαι με τον ήχο μου και εδώ ομολογώ πώς μου άρεσε. Επιδέχεται όμως σίγουρα μεγάλη βελτίωση.  :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγχωρέστε με για το τεράστιο ποστ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητριε,ειναι πολυ καλο.

Ακουγεσαι πιο "λυμενος" και ανετος,τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.

Τα σηκωματα θελουν κατι ψιλα μερικες φορες για να εισαι μεσα στον τονο αλλα ηδη ακουγονται καλυτερα απο παλαιοτερα σου.

Θα συμφωνησω με τον pipityri οτι μπαινεις πολυ ομορφα στο μινοροσημειο.

Το κυριοτερο ειναι οτι εισαι στο mood του μπακιτρακιου και εχεις την ουσια που κατα τη γνωμη μου ειναι και το πιο σημαντικο,οι λεπτομερειες θα φτιαξουν.

Μπραβο αδερφε!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου