Προς το περιεχόμενο

Είναι το ντύσιμο εργαλείο της "δουλειάς" μας;


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια συγκριση, αλλα ας προσπαθησω:

 

Η διαφορα ειναι πως οι Πυξ (ουτε εγω ειμαι μεγαλος φαν αλλα δε μπορω να αμφισβητησω την αξια τους), δεν ειχαν κανενα υπερshow στα λαιβ τους. Ουτε καν εξεζητημενο ντυσιμο, για να εξυπηρετησουμε το παρον thread. Γεμιζανε σταδια με μακω και τζηνακι, χωρις χορευτικα και φωτα απο το υπερπεραν.

 

Επισης, καθημερινα μπορεις να ακουσεις στα ελληνικα ραδιοφωνα 15-20 τραγουδια των Πυξ Λαξ που παιζονται ακομα. Της Maddona να ειναι 3?

 

Μα και οι Πυξ Λαξ έχουν κάνει τις επιλογές που περισσότερο πιστεύουν ότι τους ταιριάζουν. Όπως όλοι άλλωστε. Το θέμα μας είναι (πάλι αν καταλαβαίνω καλά) μέχρι ποιο βαθμό είναι αυτό αποδεκτό χωρίς να υπερβαίνει κάποια όρια, όντως δυσδιάκριτα, εγωπαθούς προβολής και τάσης για εντυπωσιασμό στερούμενης όμως πραγματικής ουσίας.

Αυτό όμως είναι αδύνατο να οριστεί καθολικά.

Επαναλαμβάνω ότι σαν γενική διαπίστωση συμφωνώ ότι ο στείρος εντυπωσιασμός έχει κερδίσει έδαφος έναντι της αμεσότητας και της απλότητας ενός καλλιτέχνη ή γκρουπ που θέλει να δώσει έμφαση περισσότερο σε αυτά που έχει να πει παρά στον τρόπο που το κάνει.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

@JIMMYPAP

 

Το ίδιο ακριβώς είπα, απλά δεν έκατσα να κάνω editing στην παράθεση του Κώστα .

 

Στο είπα και στην αρχή, με το παράδειγμα του Δικηγόρου.

Όλα παίζουν ρόλο, και η εμφάνιση.

 

Δεν σου είπα ότι ο Δικηγόρος θα είναι άσχετος και μόνο θα κομψεύεται.

Εσύ έκατσες και έβγαζες ποσοστά.

 

Αν είναι πολύ καλός Δικηγόρος ΔΕΝ χρειάζεται να φοράει τίποτα ιδιαίτερο, αν είναι καλός Δικηγόρος φοράει κασμιροφανέλα για να  ισοσκελίσει την αδυναμία του κατά 20%, αλλά αν είναι κακός ε, τότε φοράει μετάξι για να πάρει ένα bonus εώς 50%.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ Waterfall-K αν ησουν σε live των DP και δεν τους έβλεπες δεν θα ξενέρωνες; Θα έλεγες "δεν γαμιέται, τουλάχιστον τους ακούω;" Πολύ αμφιβάλλω.

Ημουν σε 4 lol.... :P Μα φυσικα και θα ξενερωνα αν δεν τους εβλεπα και τους ακουγα μονο, αλλα εδω απανταμε σε μια εντελως υποθετικη και απιθανη περιπτωση και για την οποια απαντησα οτι "στο πρωτο live ο κοσμος παει κυριως για να δει (και να τον δουν...), στο δευτερο παει κυριως για να ακουσει".

 

Οσο και να σπαζομουν λοιπον, δεν θα εφευγα απο το υποθετικο αυτο live, γιατι εγω και ολοι οι υπολοιποι που παμε στα live των DP (ή και σε αλλα live απο αλλα μουσικα ειδα οπως Jazz, Blues κλπ) δεν παμε για να δουμε ουτε τα λιγοστα φωτιστικα εφφε ουτε το εξαλλο/περιεργο ντυσιμο της μπαντας ουτε τους...χορευτες/χορευτριες, παμε κυριως για να ακουσουμε τη μουσικη τους και φυσικα για να τους δουμε μπροστα μας ζωντανους.

 

Οι παραπανω λογοι δεν ισχυουν για το κοινο της καθε Gaga, το οποιο κακα τα ψεματα στην πλειοψηφια του αποτελειται απο διαφορες κατηγοριες ακροατων των οποιων τα μουσικα ακουσματα ειναι πολυ περιορισμενα. Ενα συνονθυλευμα ανθρωπων που απλα τους αρεσει το "θεαμα", "τρελαμενα" πιτσιρικια και celebrities καθε ειδους που πανε για να δουν και κυριως για να τους/τις δουν, ενα κοινο του "εγω φιλε ακουω τα παντα". Δεν βλεπεις τι γινεται στην Ελλαδα σε παρομοια live? Βλεπεις μεσα απο Βανδη και Νινο, μεχρι "rapers" και "εντεχνους", παραγοντισκους και tv περσονες, πολιτικους και γλαστρες καθε ειδους.

 

Οι περισσοτεροι απ'αυτους δεν εχουν ουτε single στο σπιτι τους, αλλα ξερουν το εκαστοτε γκρουπ απο "τις επιτυχίες" του στο ραδιο. :-X Οι ιδιοι ασχετοι δηλαδη που ξερουν τους DP μονο απ'το Smoke On The Water, εχουν ακουσει 5 μπαλαντες TOTO νομιζοντας οτι ειναι μια ποπ μπαντουλα που δεν υπαρχει πλεον, λιγο Joan Jett, λιγο U2, λιγο Nirvana, λιγο Floyd ("ελα τωρα, εβγαλαν κι αυτοι μια επιτυχια το...1983 και μετα χαθηκαν" μου ειχε πει ενας.... ;D) λιγο εντεχνο, λιγο απ'ολα και στην ουσια τιποτα.

 

Αυτο ειναι το κοινο που παει στα live(?) της καθε Gaga, ενα κοινο τυπου "Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη"... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι κριτηριο τα ραδιοφωνα στη διαχρονικοτητα τι ειναι?

 

Μην παρουσιαζουμε το ασπρο μαυρο κατα πως βολευει.

 

ωραια λοιπον,στη Γερμανια που ακουω συχνα ραδιοφωνο ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν εχει παιχτει τραγουδι των ΠΥΞ ΛΑΞ ενω τα τραγουδια της Μαντονα(s) παιζονται συνεχεια..αρα ΜΑΠΑ και οι Πυξ Λαξ  ;D

 

Ο επομενος παρακαλω... ;D

 

Καταλαβαινεις φυσικα οτι εκτος της πλακας το να θεωρεις ως..κολοφώνα  ;D της διαχρονικοτητας το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ραδιοφωνο και μαλιστα συγκρινοντας εναν Ελληνα και εναν ξενο καλλιτεχνη ειναι....καπως... ακυρο...

 

Να μου συνεκρινες ας πουμε του ΧΑΧΑΚΕΣ (πενηνητα κλασεις πανω απο τους ΠΛ κατα τη γνωμη μου ) που τα εδιναν ολα στο show/style με τους ΠΛ να το καταλαβαινα...αλλα...τη...Μαντονα ρε αθεοφοβε??  ;D ;D (που αν το σκεφτεις ειναι και...30 χρονια μεγαλυτερη απο τους ΠΛ  ;D και ηδη ...διαχρονικη-κλασσικη...ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ της)

 

Και φυσικα να μη ξεχασω να βαλω ΑΚΟΜΑ εναν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ που εδινε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαρος στην εμφανιση και το show του...(ακομα αναμενω απαντησεις για τους αλλους 50 που εχω ποσταρει και μαλλον δεν θα τις παρω... ;D)..

 

μη μου πεις Καταρακτη οτι...ετσι ...ντυνονταν και το ....ΚΟΙΝΟ του γιατι θα τηγανησω τη γατα μου και θα βαλω τον παπαγαλο μου στο μπλεντερ... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θα τηγανησω τη γατα μου και θα βαλω τον παπαγαλο μου στο μπλεντερ... ;D

φίλος...ξέρω που μένεις...έχω ήδη στείλει τη φιλοζωϊκή.... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια λοιπον,στη Γερμανια που ακουω συχνα ραδιοφωνο ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν εχει παιχτει τραγουδι των ΠΥΞ ΛΑΞ ενω τα τραγουδια της Μαντονα(s) παιζονται συνεχεια..αρα ΜΑΠΑ και οι Πυξ Λαξ  ;D

 

Ο επομενος παρακαλω... ;D

 

Καταλαβαινεις φυσικα οτι εκτος της πλακας το να θεωρεις ως..κολοφώνα  ;D της διαχρονικοτητας το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ραδιοφωνο και μαλιστα συγκρινοντας εναν Ελληνα και εναν ξενο καλλιτεχνη ειναι....καπως... ακυρο...

 

Να μου συνεκρινες ας πουμε του ΧΑΧΑΚΕΣ (πενηνητα κλασεις πανω απο τους ΠΛ κατα τη γνωμη μου ) που τα εδιναν ολα στο show/style με τους ΠΛ να το καταλαβαινα...αλλα...τη...Μαντονα ρε αθεοφοβε??  ;D ;D (που αν το σκεφτεις ειναι και...30 χρονια μεγαλυτερη απο τους ΠΛ  ;D και ηδη ...διαχρονικη-κλασσικη...ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ της)

 

Και φυσικα να μη ξεχασω να βαλω ΑΚΟΜΑ εναν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ που εδινε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαρος στην εμφανιση και το show του...(ακομα αναμενω απαντησεις για τους αλλους 50 που εχω ποσταρει και μαλλον δεν θα τις παρω... ;D)..

 

μη μου πεις Καταρακτη οτι...ετσι ...ντυνονταν και το ....ΚΟΙΝΟ του γιατι θα τηγανησω τη γατα μου και θα βαλω τον παπαγαλο μου στο μπλεντερ... ;D

 

 

Μην αγνοεις την πρωτη προταση του ποστ μου:

 

"Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη μια τετοια συγκριση".

 

Κατα τα αλλα, εγω λεω οτι οταν η μουσικη ειναι κορυφαια η εξεζητημενη εμφανιση δεν ειναι απαραιτητη (ή ειναι περιττη, οπως θες το λες), επομενως δεν εχω να απαντησω κατι σε οσα παρεθεσες.

 

Εσυ που λες πως ειναι απαραιτητη, δε μου εχεις απαντησει ακομα πως οι Πυξ Λαξ γεμιζαν - και γεμιζουν - σταδια, χωρις αυτην.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εσυ που λες πως ειναι απαραιτητη, δε μου εχεις απαντησει ακομα πως οι Πυξ Λαξ γεμιζαν - και γεμιζουν - σταδια, χωρις αυτην.

 

 

 

Τώρα συγγνώμη που πετάγομαι,αλλά είναι δυνατόν να φέρνουμε ως παράδειγμα ''σωστής'' μπάντας τους ΠΛ;;Ξέρω ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά,αλλά όχι και Πυξ Λαξ,έλεος...  ::)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιμενα να πεις waterfall τοσο σκληρα λογια για τα κομματια της gaga σε μουσικο επιπεδο.

Και για τη φωνή της,

Με στεναχωρησες αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο, απλα στεναχωρηθηκα. :-( .

Ειχα εντοπισει στοιχεια ποιότητος που νομιζα οτι ηταν κοινης αποδοχης.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα συγγνώμη που πετάγομαι,αλλά είναι δυνατόν να φέρνουμε ως παράδειγμα ''σωστής'' μπάντας;;Ξέρω ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά,αλλά όχι και Πυξ Λαξ,έλεος...  ::)

 

Παρεθεσα κι αλλους, που στον καθε ανθρωπινο αμφιβληστροειδη - εκτος απο μερικες εξαιρεσεις -φαινονται ντυμενοι με τα ρουχα της εποχης, αλλα οι Πυξ μαλλον εξυπηρετουν περισσοτερο τη συζητηση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο μουσικος αρχιζει να κανει "τις ανάλογες υποχωρήσεις/βελτιώσεις/ρυθμίσεις" στη μουσικη του για να "αυξήσει το κοινό και την γενικότερη ικανοποίηση και αποδοχή" εκει αρχιζει η κατω βολτα.

Οταν δε αυτες οι "υποχωρήσεις/βελτιώσεις/ρυθμίσεις" αφορουν καταστασεις ασχετες με τη μουσικη του, οπως η εμφανιση του και αλλες γενικοτερες επιλογες της προσωπικης του ζωης, εκει το πραγμα ξεφευγει εντελως. Αν για να γινει αρεστος καποιος, μουσικος ή μη, πρεπει να ακολουθησει τα "πρεπει" και τα "θελω" των αλλων, γ@'μ@τα! 8)

Για μενα παλι, η περιπτωση της ειναι για κλοτσιες με Γερμανικες μποτες. ;D Αταλαντη μεχρι εκει που δεν παει, γι αυτο εξαλλου και ολο αυτο το τσιρκο. Μουσικη δεν εχει, αλλα απο φωτα και λοιπα ζογκλεριλικια ειναι πολυ μπροστα.

 

Εμπρος στον δρομο που χαραξε η (αφωνη) Madonna: Απασχολησε το κοινο και τα ΜΜΕ με οτι μ@λ@κια σου κατεβει στο κεφαλι (ή στο κεφαλι των managers σου) και θα κανεις μια λαμπρη καριερα. Πετυχημενη συνταγη, επιασε ως και στο Rock σε καποιες περιπτωσεις... 8)

 

Τωρα το να συγκρινουμε τα live και τη μουσικη του Waters με τα αντιστοιχα της Γκαγκά ξεπερναει ως και τα ορια της επιστημονικης φαντασιας.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ! 8) 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου