Προς το περιεχόμενο

Ήχος Gilmour


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ενισχυτες θα βαλεις το μοντελλο Hiwatt& 1973 Custom 100

 

απο εφε τα εχει σχεδον ολα (θα χρειαστεις οπωσδηποτε compression πριν απο ολα τα εφε)

 

η πιο "κοντινη" καμπινα σε αυτη που χρησιμοποιει ο Gilmour ειναι η

4x12 1978 Marshall& with stock 70s (αν και διαφερει μια και του Gilmour εχουνε 100αρια alnico Fane)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Lampiris, λογικά υπάρχουν site με patches για το pod, οπότε όλο και κάτι θα βρεις για gilmour :wink:

κατά τάλλα, η προσωπική μου άποψη είναι να προσπαθήσεις να καταλάβεις σιγά σιγά λίγο καλύτερα τη δυναμική των ρυθμίσεων του pod ώστε να μπορείς σταδιακά να φτιάχνεις μόνος σου αυτό που θες κατά βούληση, θα σου λυθούν τα χέρια με τον καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα 'θελε κάποιος να "αναλύσει" τον ήχο που βγάζει στο υπέροχο σόλο μετά το another brick in the wall (και πριν το mother do you think....)?

 

πχ. ποιός μαγνήτης παίζει, ποιοί τύποι εφέ συνδυάζονται ; αυτό φαντάζομαι θα βοηθήσει κάποιους λιγώτερο έμπειρους να προσεγγίσουν τον ήχο με τα δικά τους εφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ. ποιός μαγνήτης παίζει' date=' ποιοί τύποι εφέ συνδυάζονται ; αυτό φαντάζομαι θα βοηθήσει κάποιους λιγώτερο έμπειρους να προσεγγίσουν τον ήχο με τα δικά τους εφέ[/quote']

 

Kάτσε να πάρω ένα τηλ τον David να τον ρωτήσω! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα 'θελε κάποιος να "αναλύσει" τον ήχο που βγάζει στο υπέροχο σόλο μετά το another brick in the wall (και πριν το mother do you think....)?

 

πχ. ποιός μαγνήτης παίζει' date=' ποιοί τύποι εφέ συνδυάζονται ; αυτό φαντάζομαι θα βοηθήσει κάποιους λιγώτερο έμπειρους να προσεγγίσουν τον ήχο με τα δικά τους εφέ[/quote']

 

ANOTHER BRICK IN THE WALL 2

studio

Stratocaster

Gibson Les Paul (solo)

- rhythm (bridge pickup); clean signal into mixing desk (double track)

- rhythm/melody & fill-ins (bridge pickup);Big Muff and Phase 90 (rate 10%)

- solo (neck pickup); clean signal heavily gated/compressed into the mixing desk, then fed through a Mesa/Boogie amp and back into the mixing desk

itΆs reported that David used the 1954 #0001 Stratocaster on rhythms parts

 

live

Stratocaster

Gibson Les Paul, neck pickup

- rhythm/lead; Dynacomp, Colorsound PB and Electric Mistress

Gilmour changes guitars during the last chorus and use the Les Paul on the solo

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι πάλι αφού βρήκα λίγο χρόνο και έψαξα το POD XT έφτιαξα έναν ήχο που μου ακούγεται "καλά".Προς θεού μην κρίνετε το παίξιμό μου δεν είμαι και κανένας σολίστας απλά αυτοδίδακτος είμαι και ψάχνομαι.

 

Ακούστε αυτό και περιμένω την γνώμη σας...

 

http://rapidshare.com/files/2473206/Gilmour_Like.mp3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου