Προς το περιεχόμενο

Προσαρμογή αντιστάσεων εξόδου ενισχυτή και φορτίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και μπερδεύτηκα λίγο με τον τρόπο που τα γράφεις, το σίγουρο είναι ότι έχεις mismatch είτε ο ενισχυτής έχει έξοδο 4Ω, είτε 8Ω οπότε,

 

Υπάρχουν κάποια ασφαλή mismatch αλλά θα πρότεινα να μην τα αναφέρουμε εδώ γιατί το πόσο ασφαλή είναι εξαρτάται καθαρά από την κατασκευή του ενισχυτή και σε περίπτωση που σε κάποιον συμβεί ζημιά δεν θα ήθελα να είμαι ο υπαίτιος. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, (αν είμαι τοτε παρακαλώ τους admin να το σβήσουν) αλλά έχω μία απορία.

Τι γίνεται αν συνδέσουμε παράλληλα όχι τα ηχεία αλλά τους ενισχυτές;

 

Η απορία μου έχει την εξής ιστορία.

Έχω έναν Marshall AS80R. O ενισχυτής αυτός είναι stereo και ΗΤΑΝ combo με 2 10άιντσα ηχεία 40Watts στα 4 Ohm το καθένα.

 

Και ενώ ο ενισχυτής μου αρέσει πάρα πολύ, δυστυχώς συχαίνομαι τα 2 10άρια ηχεία του.

Γι αυτό τον σύνδεσα σε μια καμπίνα που έχει ένα 12άρι Classic Lead 80 που είναι 80W στα 8 Ohm.

 

Σκεφτηκα ότι αφού τα αρχικά ηχεία ήταν 40W στα 4 ΟΗΜ και ήταν matched με τον ενισχυτή τότε η καθε έξοδος του ενισχυτή θα είναι και αυτή 40W στα 4 Ohm, ή το αντίστοιχο 20W στα 8 Ohm.

 

Επειδή λοιπόν τα 20W μου φάνηκαν λίγα για να οδηγήσουν το 80άρι Celestion CL-80, πήρα ενα Υ (συγκεκριμένα το Morley ABY) και σύνδεσα τις δύο εισόδους (Left, Right) του ενισχυτή στα Α και Β του πεταλιού και την κοινή έξοδο στο ηχείο. Το πεταλι ΑΒΥ δίνει επιλογή είτα να ακούς Ή το Α Ή το Β, είτε το Α ΚΑΙ το Β μαζί. Επέλεξα το ΚΑΙ.

Σκέφτηκα ότι λογικά θα είχα έτσι ένα 40W μονοφωνικό σημα (20W+20W) που θα ταίριαζε μια χαρα με τα 80W του ηχείου. Και πράγματι έτσι έγινε. Και από πλευράς έντασης αλλά και ποιότητας του ήχου το αποτέλεσμα ήταν κάτι παραπάνω από αυτο που ήθελα.

 

Μέχρι εδώ όλα καλά. Τα watt του κάθε καναλιού προστίθενται και οδηγουν αντι σαν 2*20W stereo, σαν 40W mono το ηχείο.

 

Τότε λοιπόν σκέφτηκα έτσι για λόγους πειραματισμού να δώ πως θα ακουγόταν το CL-80 αν δεν του έδινα την ισχυ και των δύο εξόδων αλλά μόνο τη μία έξοδο από τις δύο του ενισχυτή δηλαδή μόνο 20W. Λογικά θα έπρεπε να είχα μία πτώση στην ένταση που ακούω  αν δεν πειράξω το volume στον ενισχυτή. Και μαλιστα λογικα θα επρεπε να ακουσω ακριβώς τη μισή ένταση αφου θα το οδηγούσα με μόνο τη μία έξοδο από τις δύο.

 

Και εδώ μου ήρθε η έκπληξη. Ανακάλυψα ότι είτε στέλνω και τις δύο εξόδους του ενισχυτή παράλληλα συνδεδεμενες στο ηχείο, είτε στέλνω μόνο τη μία έξοδο του ενισχυτή, η τελική ένταση που ακούω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια!!!

 

Πως γίνεται αυτό; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Οποιος μπορεί να διαφωτήσει το μυστήριο..ευπρόσδεκτος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, (αν είμαι τοτε παρακαλώ τους admin να το σβήσουν) αλλά έχω μία απορία.

Τι γίνεται αν συνδέσουμε παράλληλα όχι τα ηχεία αλλά τους ενισχυτές;

Πρώτα από όλα απαιτούνται κάποιες προϋποθέσεις για να γεφυρωθούν δύο ενισχυτές ή να συνδεθούν παράλληλα. Διάβασες πουθενά ότι οι δύο τελικοί του AS80R μπορούν να γεφυρωθούν ή να συνδεθούν παράλληλα?

 

Επειδή λοιπόν τα 20W μου φάνηκαν λίγα για να οδηγήσουν το 80άρι Celestion CL-80, πήρα ενα Υ (συγκεκριμένα το Morley ABY) και σύνδεσα τις δύο εισόδους (Left, Right) του ενισχυτή στα Α και Β του πεταλιού και την κοινή έξοδο στο ηχείο.

Καλά χρησιμοποίησες πετάλι ΑΒΥ?!  ;D

 

Φαντάζομαι δεν διάβασες ποτέ το manual του Morley!

 

ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ,

IMPORTANT: DO NOT USE THE ABY ON A POWERED SPEAKER LINE! YOU WILL DAMAGE

THE ABY, THE AMP AND THE SPEAKER(S).

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προχωρήσουμε παραπέρα στην εύρεση του μυστηρίου!  ;D

 

Είναι και λίγο off topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης οχι δεν το διαβασα πουθενα οτι μπορουν να συνδεθουν πραλληλα οι δυο ενισχυτες του AS80R. Δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν σχετικές προυποθέσεις. Απλά το δοκίμασα, λειτούργησε και το άφησα έτσι.

 

Και το manual του Morley όχι δεν το διαβασα γιατί απλά δεν είχα ποτέ manual. Μεταχειρισμένο το είχα παρει και εδώ που τα λέμε τι manual χρειάζεται ενα ΑΒΥ??? Yπάρχει άνθρωπος που διαβάζει οδηγίες χρήσης για το πως θα χρησιμοποιήσει 2 κουμπια σε ενα ΑΒ box???? Μήπως να διαβάσω και το manual πως να χρησιμοποιώ το tone της κιθάρας μου;;  ;D ;D

 

To θέμα είναι οτι το συγκεκριμένο setup παίζει έτσι εδώ και μια δεκαετία περίπου. Ειχε βγει και περιοδεία και έπαιξε σε καμμιά 50αριά live στις σχετικές εντάσεις live και τις γνωστές συνθήκες περιοδείας με τα γνωστά ρεύματα που παίζουν από 190 μέχρι 240 V και τα dimmer να βγάζουν στο ρευμα θόρυβο τυφώνα. Το κοντέρ του AS80R έχει γράψει πάνω από 200 live όλα αυτά τα χρόνια με αυτό το setup και μέχρι στιγμής ούτε το AS80R έπαθε τιποτα, ουτε τo CL-80 ούτε φυσικά το Morley και με εξαίρεση λίγη σκόνη σε 1-2 ποτενσιόμετρα, ενισχυτής, ΑΒΥ, και ηχείο παίζουν όπως την πρώτη μέρα..

 

Το μόνο που έγινε είναι ότι μου έμεινε η απορία με το θέμα της έντασης που είπα και πιο πριν. Και απ ότι φαίνεται θα συνεχίσει να μου μενει η απορία αυτή  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, στάθηκες τυχερός!  ;D

 

Κατ'αρχάς σε καμία περίπτωση δεν πέτυχες σωστό παραλληλισμό, πάλι καλά που την πάλεψε η φάση τόσο καιρό.

 

Ωστόσο και να παραλληλίσεις, σωστά, δύο ενισχυτές δεν διπλασιάζονται τα Watt! ;D

 

Όταν παραλληλίζεις δύο ενισχυτές, απλά διπλασιάζεται το διαθέσιμο ρεύμα, δεν διπλασιάζεται όμως η τάση στην έξοδο μιας και η σύνθετη αντίσταση της εξόδου μειώνεται στο μισό οπότε στο ίδιο φορτίο τα ίδια watt έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ ευχαριστώ για την απάντηση. Ειμαι παντελώς άσχετος με  τα ηλεκτρικά και το αποτέλεσμα που έχω στον ήχο (ιδια ένταση δλδ) προφανώς και επιβεβαιώνει αυτά που λές. Εννοείται !

Πιο πολύ εγώ για πλάκα το ποσταρα. Ετσι "κουβέντα να γίνεται" που λένε.

Εγώ με πολύ απλή σκέψη και φυσική γυμνασίου το είχα σκεφτει ως εξής.

Αφού P=V * I, τότε αν συνδέσω παράλληλα τις δύο εξόδους του ενισχυτή θα εχω κοινο V και προστιθέμενο Ι. Θα εχω δλδ  V(Ι1 +Ι2).  Αρα το καινούργιο P θα είναι V*2I=2VI=2P αρχικό.

 

Τόσο απλά έβγαλα διπλάσια ισχύ!! χαχα..

Συμπέρασμα. Οι γυμνασιακές γνώσεις φυσικής ΔΕΝ είναι αρκετές. Τα ηλεκτρονικά είναι ΠΟΛΥ πιο πολύπλοκα και εγώ απλά στάθηκα κ@λόφαρδος που δεν έκαψα τον αγαπημένο μου ενισχυτή.  (Σε τελική ανάλυση αφού έτσι κι αλλώς δεν παίρνω διπλάσια ένταση δεν υπάρχει λόγος για όλο αυτό. Βάζω ένα καλώδιο στο ηχείο από τη μία έξοδο και απλά αφήνω τη δευτερη έξοδο ασύνδετη και πάλι την ίδια ένταση θα έχω).

 

Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου να ασχοληθείς με τη μπούρδα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ερώτηση και πάλι προς τους πολύπειρους του forum.

Σε καμπίνα 2Χ12 με δύο υποδοχές, χωρίς επιλογή ΜΟΝΟ -STEREO με διακόπτη αλλά με την ένδειξη  ΜΟΝΟ στα 8Ω (στο αριστερό input) και την ένδειξη STEREO κάτω και από τις δύο, στα 16Ω η καθεμία  συνδέω την έξοδο 1Χ8 του ενισχυτή με την 1 ΜΟΝΟ των 8Ω. Καλά μέχρι εδώ;

 

Μπορώ να συνδέσω με δύο καλώδια που θα φεύγουν από τις 2Χ16 εξόδους του ενισχυτή στις 2 εισόδους της καμπίνας (STEREO) ή η επιλογή STEREO είναι μόνο για την περίπτωση που θα συνδέσω δεύτερο ενισχυτή;

 

Εάν αντικαταστήσω τα μεγάφωνα με δύο των 8Ω έκαστο (αντί των 16Ω που έχει τώρα και που κατά τας γραφάς είναι μάλλον παράλληλα συνδεδεμένα) και τα συνδέσω σε σειρά προκειμένου να πάρω σύνολο 16Ω, θα ισχύει η ίδια επιλογή στα input jacks? Δηλαδή θα μπορώ να έχω MONΟ στα 16Ω και τα δύο μαζί και STEREO στα 8Ω το καθένα, η αλλάζει τελείως η συνδεσμολογία και δεν ισχύουν όλα αυτά, οπότε πρέπει να τα πάω όλα σε ειδικό για να μη ρισκάρω κάποια βλάβη;

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να βγαίνει άκρη από την περιγραφή μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση και πάλι προς τους πολύπειρους του forum.

Σε καμπίνα 2Χ12 με δύο υποδοχές, χωρίς επιλογή ΜΟΝΟ -STEREO με διακόπτη αλλά με την ένδειξη  ΜΟΝΟ στα 8Ω (στο αριστερό input) και την ένδειξη STEREO κάτω και από τις δύο, στα 16Ω η καθεμία  συνδέω την έξοδο 1Χ8 του ενισχυτή με την 1 ΜΟΝΟ των 8Ω. Καλά μέχρι εδώ;

 

Μια χαρά.

 

Μπορώ να συνδέσω με δύο καλώδια που θα φεύγουν από τις 2Χ16 εξόδους του ενισχυτή στις 2 εισόδους της καμπίνας (STEREO) ή η επιλογή STEREO είναι μόνο για την περίπτωση που θα συνδέσω δεύτερο ενισχυτή;

 

Μπορείς απλά δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που και πάλι mono θα παίζεις. Δλδ είτε ένα βάλεις είτε δύο, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

 

Εάν αντικαταστήσω τα μεγάφωνα με δύο των 8Ω έκαστο (αντί των 16Ω που έχει τώρα και που κατά τας γραφάς είναι μάλλον παράλληλα συνδεδεμένα) και τα συνδέσω σε σειρά προκειμένου να πάρω σύνολο 16Ω, θα ισχύει η ίδια επιλογή στα input jacks? Δηλαδή θα μπορώ να έχω MONΟ στα 16Ω και τα δύο μαζί και STEREO στα 8Ω το καθένα, η αλλάζει τελείως η συνδεσμολογία και δεν ισχύουν όλα αυτά, οπότε πρέπει να τα πάω όλα σε ειδικό για να μη ρισκάρω κάποια βλάβη;

 

Γίνεται απλά όπως λες θα πρέπει να αλλάξεις την συνδεσμολογία στα jacks ώστε να έχεις 16Ω mono και 8Ω stereo.

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να βγαίνει άκρη από την περιγραφή μου..

 

Μια χαρά άκρη βγαίνει από την περιγραφή σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου