Προς το περιεχόμενο

Προσαρμογή αντιστάσεων εξόδου ενισχυτή και φορτίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο άρθρο για reference.  8)

 

Εύγε!

 

μηδενικό φορτίο (δηλαδή βραχυκυκλωμένη έξοδος) σε ενισχυτή λυχνίας είναι ασφαλής, το πολύ πολύ αν εφαρμοστεί σήμα να στρεσαριστούν λίγο οι τελικές

 

Δεν το έχω δει προσωπικά αλλά μου έχουν πει οτι σε twin reverb τσιτωμένο, βγήκε (κάπως/κάποιος...) το speaker jack και επειδή αυτά τα jacks στους 7εndεr βραχυκυκλώνουν όταν δεν έχουν βύσμα (switching), οι 6L6 άρχισαν να ...τρίζουν!

 

 

αν τα Watt του φορτίου είναι λάθος υπάρχει κίνδυνος βλάβης των μεγαφώνων και όχι του ενισχυτή.

 

Σωστά, αλλά θα το "απλώσω" λίγο δίνοντας μια ψιλοαπίθανη περίπτωση που κινείται στα όρια της βλακείας.

 

Αν σε έναν, ας πουμε HIWAT Custom100 ο σκανταλιάρης γιός του "studiάρχη" πάει και βάλει ένα ...pc speakerάκι και τερματίσει το master, τα τυλίγματα του μεγαφώνου λογικά θα ψηθούν και θα κοπούν, άρα έχουμε άμεσα open output.

Τότε νομίζω οτι ο HIWATT...GOODBYEWATT

 

;D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν σε έχω πείσει δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντικαταστήσεις κάτι, η διαφωνία μας καταγράφεται και αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει πολύ περισσότερο στη βιβλιογραφία

Δεν έχω πρόβλημα να πεισθώ αλλά θα ήθελα να με βοηθήσεις. Για ποιο λόγο πχ γονατίζει ένα τροφοδοτικό και δεν δίνει τα ρεύματα σε έναν ιδανικό τελικό ώστε να μην διπλασιάσει την ισχύ του αν γίνει το φορτίο μισό;

 

Ωραίο και κατατοποστικό άρθρο για τα πλέον  συνηθισμένα ερωτήματα ενισχυτών - μεγαφώνων και όχι μόνο, μπράβο στον αρθογράφο!

Να'σαι καλά!  :)

 

Δεν το έχω δει προσωπικά αλλά μου έχουν πει οτι σε twin reverb τσιτωμένο, βγήκε (κάπως/κάποιος...) το speaker jack και επειδή αυτά τα jacks στους 7εndεr βραχυκυκλώνουν όταν δεν έχουν βύσμα (switching), οι 6L6 άρχισαν να ...τρίζουν!

Είπαμε βρε alderbody να εφαρμοστεί σήμα, όχι και τσιτωμένο Twin κατάσταση. ;D

 

Φυσικό είναι μιας και το φορτίο μηδενίστηκε άρα οι τελικές θα "τρίξουν" σε full power. Αλλά χωρίς σήμα στην είσοδο δεν θα καταλάβουν τίποτα μιας και βλέπουν το πηνίο του πρωτεύοντος αλλά και με ελάχιστο σήμα το πολύ να στρεσαριστούν λίγο, όπως και ανέφερα. Όσο όμως αυξάνεται το σήμα εισόδου θα αυξάνεται και το ρεύμα ανόδου οπότε θα αρχίσουν να ζορίζονται περισσότερο και φυσικά αν αυτή η κατάσταση παραμείνει για μεγάλη διάρκεια τότε θα έχουμε ακριβώς το πρόβλημα που συμβαίνει με το "mismatch προς τα κάτω".

 

Αν μπορεί κάποιος moderator να το διορθώσει για να μην έχουμε θύματα?!  :)

 

Θα έπρεπε να γράψω,

α) μηδενικό φορτίο (δηλαδή βραχυκυκλωμένη έξοδος) σε ενισχυτή λυχνίας είναι ασφαλής όσο ΔΕΝ εφαρμόζεται σήμα στην είσοδο, αντιθέτως σε έναν τρανζιστοράτο θα είναι καταστροφικό ανεξάρτητα από το σήμα εισόδου

 

Σωστά, αλλά θα το "απλώσω" λίγο δίνοντας μια ψιλοαπίθανη περίπτωση που κινείται στα όρια της βλακείας.

 

Αν σε έναν, ας πουμε HIWAT Custom100 ο σκανταλιάρης γιός του "studiάρχη" πάει και βάλει ένα ...pc speakerάκι και τερματίσει το master, τα τυλίγματα του μεγαφώνου λογικά θα ψηθούν και θα κοπούν, άρα έχουμε άμεσα open output.

Τότε νομίζω οτι ο HIWATT...GOODBYEWATT

 

;D

 

χμμ, είναι ένα πιθανό σενάριο!

 

Μήπως να διορθωθεί και αυτό?

Εδώ να σημειωθεί ότι,

α) αν τα Ohm του φορτίου είναι λάθος υπάρχει κίνδυνος βλάβης του ενισχυτή και όχι των μεγαφώνων

ενώ

β) αν τα Watt του φορτίου είναι λάθος υπάρχει κίνδυνος βλάβης των μεγαφώνων και όχι του ενισχυτή.

 

Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις μετά την βλάβη (α)του ενισχυτή ή (β)του φορτίου και υπό τις κατάλληλες συνθήκες πάντα υπάρχει το σενάριο να προχωρήσει η βλάβη και στο φορτίο ή τον ενισχυτή αντίστοιχα.

 

Γιατί για σκέψου αν ο ίδιος γιος μετά πάει και συνδέσει σε έναν τρανζιστοράτο της κακιάς ώρας Marshall 100W στα 4Ω οχτώ καμπίνες Marshall 4x12 των 4Ω η κάθε μία και τον βάλει τέρμα! Θα ψηθεί ο τελικός και αν όλα πάνε στραβά και βγάλει dc στην έξοδο τότε πάνε και μερικά Celestions!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα να πεισθώ αλλά θα ήθελα να με βοηθήσεις. Για ποιο λόγο πχ γονατίζει ένα τροφοδοτικό και δεν δίνει τα ρεύματα σε έναν ιδανικό τελικό ώστε να μην διπλασιάσει την ισχύ του αν γίνει το φορτίο μισό;

 

Θα σου δώσω δύο αιτίες που συχνότατα εξηγούν το παραπάνω:

 

1. Ο μετασχηματιστής δεν είναι επαρκώς μεγάλος

2. Η χωρητικότητα των  πυκνωτών του τροφοδοτικού δεν είναι επαρκής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα, read the fucking manual. Αν όλοι αφιέρωναν λίγο χρόνο να διαβάσουν δέκα γραμμές δεν θα πάθαινε κανείς τίποτα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ βοηθητικό άρθρο, ευχαριστούμε !!!

Τίποτα! Να'σαι καλά!  :)

 

Θα σου δώσω δύο αιτίες που συχνότατα εξηγούν το παραπάνω:

 

1. Ο μετασχηματιστής δεν είναι επαρκώς μεγάλος

2. Η χωρητικότητα των  πυκνωτών του τροφοδοτικού δεν είναι επαρκής

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Ας πάρουμε μία μία τις περιπτώσεις και ας ξεκινήσουμε από την πρώτη που είναι και η πιο συνηθισμένη γιατί το να προσθέσεις χωρητικότητα είναι το πιο εύκολο αλλά Μ/Σ για να κατεβαίνει ο τελικός κάτω από τα 2Ω αρχίζει να γίνεται τεράστιος και πανάκριβος.

Τι γίνεται όταν ο τελικός τραβάει ρεύματα και ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας δεν είναι επαρκώς μεγάλος. Γιατί δεν μπορεί να τα δώσει και τι γίνεται όταν τον ζορίζεις?

 

Συμπέρασμα, read the fucking manual. Αν όλοι αφιέρωναν λίγο χρόνο να διαβάσουν δέκα γραμμές δεν θα πάθαινε κανείς τίποτα.

Manual? Τι είναι αυτό?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται όταν ο τελικός τραβάει ρεύματα και ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας δεν είναι επαρκώς μεγάλος. Γιατί δεν μπορεί να τα δώσει και τι γίνεται όταν τον ζορίζεις?

 

Σίγουρα υπερθέρμανση, ως συνέπεια της αδυναμίας του Μ/Σ να ανταπεξέλθει, και όχι ως αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δεν έχει το απαραίτητο μέγεθος (πυρήνας, τυλίγματα, διατομή καλωδίων και λοιπές προδιαγραφές που διακρίνουν έναν "μικρό" από έναν "μεγάλο")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει το απαραίτητο μέγεθος ποιος είναι ο λόγος που δεν μπορεί να αντεπεξέλθει πχ ο πυρήνας, το τύλιγμα, κτλ στις απαιτήσεις μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου