Προς το περιεχόμενο

Και ο ντράμερ στην απ'έξω... (Ζητούνται ιδέες)


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα απανταχού μουσικοί και DIY-δες.

 

Εν όψη Χριστουγέννων και αφου μου αρέσει να παίζω με ηλεκτρονικά κυκλωματάκια, αποφάσισα να φτιάξω 2 little gem amps και να τα κάνω δώρο στους κιθαρίστες του συγκροτήματος μου.

 

Ναι αλλα ο ντράμερ? Στην απ'έξω θα μείνει??? Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Θέλω να φτιάξω κάτι και για τον ντράμερ μας, αλλα δε ξέρω τι! Άλλωστε ως γνωστόν, ο ντράμερ είναι ο καλύτερος φίλος ενός μουσικού!  ;D

 

Θέλω κάτι μικρό και φθηνό, που να είναι χρήσιμο σε έναν ντράμερ και κατα προτίμηση να έχει σχέση με ηλεκτρονικά.

 

Έχετε καμιά ιδέα?

 

ΥΓ. Ο ντράμερ μας μαμεί και δέρνει και είναι πιο σταθερός και απο μετρονόμο, οπότε προτάσεις τύπου φτιάξε του έναν μετρονόμο, δε παίζουν.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα ντραμοκούτι;

 

Τώρα σοβάρα κάποια θήκη για τις μπαγκέτες του ίσως; Ή μια γκόμενα να βρει σπίτι ο άνθρωπος επιτέλους; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ντραμοκούτι;

 

Τώρα σοβάρα κάποια θήκη για τις μπαγκέτες του ίσως; Ή μια γκόμενα να βρει σπίτι ο άνθρωπος επιτέλους; ;D

 

Χαχαχα! Παντρεμένος με παιδί είναι ο άνθρωπας :)

 

 

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο"περιεργο" αυτο που ζητας μιας και τα μερη μιας ντραμς δεν εχουν ηλεκτρονικα/ηλεκτρικα  :-\

 

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι ενα counter για τα χτυπηματα :-[ :-[

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρόφωνο σαν αυτά του Ρουβά (ή της Μαντόνα) να μπορεί επιτέλους να σας κάνει δεύτερα φωνητικά που πάντα ονειρευόταν?  ;D ;D

 

Βεβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να φτιαχτεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω κάτι μικρό και φθηνό, που να είναι χρήσιμο σε έναν ντράμερ και κατα προτίμηση να έχει σχέση με ηλεκτρονικά.

 

 

O ORISM;OW TOY METRONOMU

 

ΥΓ. πάρτου ένα stylophone beatbox :)

http://www.amazon.com/Stylophone-Beatbox-classic-updated/dp/B00233VCBS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς να του φτιάξεις ένα trigger pad για να έχει ότι άλλο ήχο, πέρα απο τους φυσικούς, θέλει. Υπάρχουν έτοιμα αλλά το 80 τους έφτιαχνα μόνος μου και τους συνέδεα με κάποιο συνθ που είχα φτιάξει ήχους πίου-πίου αλα ντίσκο και αργότερα με sampler.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις ιδέες σας.

 

@blue: Δε θέλω να αγοράσω κάτι. Θέλω να φτιάξω κάτι. Αλλα είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα αυτό το stylophone :) Θα δώ αν μπορώ να φτιάξω κάτι παρόμοιο

 

@yameth: Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ αλλα δε νομίζω να το χρησιμοποιεί.

Επίσης σκεφτόμουν τίποτα που να έχει σχέση με φώτα. Πχ όταν κάνει σόλο, κάθε τι που θα χτυπάει να φέγγει. Αλλά μου κάνει λίγο κιτς αυτό :P

 

 

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δωσατε μια ιδεα για τον δικο μας ντραμμερ που ωρες ωρες προσπαθει να τα βαρεσει ολα μαζι ταυτοχρονα και μου ανεβαινει η πιεση. Οταν βαραει πολλα μαζι αυτοματο ηλεκτροσοκ.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου