Προς το περιεχόμενο

Low Gain Fuzz


marioG542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Ψαχνω ενα low gain fuzz πεταλι για blues καταστασεις! Με ενδιαφερει να εχει καλη αποκριση στις δυναμικες και να ειναι σχετικα οικονομικο! Δεν ειναι εποχες να δινεις 200€ για πεταλια! Καμια δοκιμασμενη προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάριε μάλλον για γερμανίου ακούγεσαι αλλα δεν κατέχω το θέμα. Υπάρχει πληθώρα απόψεων στο νοιζ πάντως, κοίτα ενδεικτικά αυτό το thread αν θες

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200514.msg761205#msg761205

 

 

 

edit : το dunlop mini fuzz face ffm2 germanium (το κοκκινο) το ζαχαρωνα και γω καιρο αλλά το χω βαλει στην ακρη για την ώρα, παντως ακουγεται πολύ "γλυκο" σε σχέση με τα άλλα fuzz πυριτίου. Το πρόβλημα ειναι η ιδιοσυγκρασία του σε σχέση με τη θερμοκρασία και (το μεγάλο ερωτημα) το consistency του ήχου τους γιατί δεν υπάρχει παντα η δυνατότητα να πάρεις σβάρνα τα μαγαζια για να το ακούσεις :)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για το κόκκινο dallas arbiter.Και εγώ αυτό έχω.Πιστεύω πως είναι αυτό που ζητά.

Σε διαστήματα μπορείς να το βρείς στις αγγελίες σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για το κόκκινο dallas arbiter.Και εγώ αυτό έχω.Πιστεύω πως είναι αυτό που ζητά.

Σε διαστήματα μπορείς να το βρείς στις αγγελίες σε καλή τιμή.

 

ierissiotis, σου κανει πολλά νερά με τη θερμοκρασία?  :D ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε, με όλα τα πιο vintage fuzz με germanium  μπορεις με το volume της κιθάρας, να βρεις ακριβως το low gain sweet spot που θελεις (πολυ αγγλικα ρε γ***το). Hendrix style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας την περιγραφή σου (low gain fuzz, blues καταστάσεις και χαμηλή τιμή) μου ήρθε αμέσως στο μυαλό το Höfner Fuzz.

 

Άκουσέ το εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=hpak3SjqfJY&list=PLF9E2769AFDD065AA&index=1&feature=plpp_video

και εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=nXCjPkkzoAQ

 

Στην ίδια σειρά βέβαια υπάρχει και το Blues Overdrive αλλά αφού θες fuzz...

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το κοιτούσα, νομίζω ότι με 49€  :o αξίζει ακόμα και μόνο για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ierissiotis, σου κανει πολλά νερά με τη θερμοκρασία?   :D ;D

 

Οχι συχνά.Σε ακραίες καταστάσεις. Πολύ κρύο ή πολύ ζέστη. Αλλά συνήθως δεν έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από fuzz μου έχει κολλίσει ο jam μπορείς να το βρείς και στις αγγελίες σε πιό καλή τιμή αλλά πρέπει να είναι πάνω από κατοστάρι.

 

Πάρε μια ιδέα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Hofner μου είχε κινήσει κι εμένα το ενδιαφέρον..

Είχα ανοίξει και >θέμα< μπας και ήξερε κανείς τίποτα παραπάνω ή το χε δοκιμάσει, αλλά πήγε άκλαφτο.. ;D

 

Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση πάντως και με vintage προσανατολισμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου