Προς το περιεχόμενο

Ποιά η μεγαλύτερη διάρκεια πρόβας που έχετε κάνει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειάαααα... Όπως λέει και ο τίτλος ποιά είναι η μεγαλύτερη διάρκεια πρόβας αλλά όχι γενικής πρόβας διάφορων κομματιών αλλά ενός συγκεκριμένου κομματιού σας. Για παράδειγμα σήμερα έσπασα προσωπικό ρεκόρ σε ένα δικό μου κομμάτι, το έπαιξα 4 ώρες και 1 τέταρτο συνεχόμενες το πρωί, το ίδιο κομμάτι και τίποτα άλλο και 1 ώρα και ένα τέταρτο το απόγευμα πάλι το ίδιο κομμάτι, το βράδυ στον ύπνο μου θα βλέπω αυτό το κομμάτι να με κυνηγάει. ;D ;D

 

Αύριο σκοπεύω να το παίξω 6 ώρες και αν προσθέτω μισή ώρα κάθε μέρα θα χτυπήσω 8ωρο και υπερωρίες μαζί το Σ/Κ. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις φίλε ,αν είναι και δικό σου ,δωστου να καταλαβει.Μάλον προκειται για κάτι δύσκολο φαντάζομαι η απλό και πολύ ωραίο για να σε έχει αποροφήσει τόσο.Προσωπικά πάνω από μισάωρο δεν παιδεύω τπτ.Τα βρίσκω ευκολα και τα γράφω κατευθείαν.Αλλά γενικά δεν παίζω και καμιά υπερδύσκολη μουσική.Κουπλε ρεφρεν σολο φινάλε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις φίλε ,αν είναι και δικό σου ,δωστου να καταλαβει.Μάλον προκειται για κάτι δύσκολο φαντάζομαι η απλό και πολύ ωραίο για να σε έχει αποροφήσει τόσο.Προσωπικά πάνω από μισάωρο δεν παιδεύω τπτ.Τα βρίσκω ευκολα και τα γράφω κατευθείαν.Αλλά γενικά δεν παίζω και καμιά υπερδύσκολη μουσική.Κουπλε ρεφρεν σολο φινάλε.

 

Βασικά είναι απλό κομμάτι αλλά μάλλον έχω εθιστεί σε αυτό, είναι τόοοοσσοοο ωραίο που δεν μπορώ να σταματήσω να το παίζω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6-8 ώρες πρόβες σε σκυλάδικο και πιό παλιά που επαιζα με τουλαχιστον 5 μπάντες μου έτυχε να κανω 4 προβες σε μια μέρα. Αυτά όμως τα έκανα κάποτε. Αν η πρόβα είναι συγκροτημένη και οι μουσικοί διαβασμένοι δεν θέλει πάνω απο 2 με 4 ώρες αναλόγος τη δουλεία και το διαθέσιμο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι απλό κομμάτι αλλά μάλλον έχω εθιστεί σε αυτό, είναι τόοοοσσοοο ωραίο που δεν μπορώ να σταματήσω να το παίζω ;D

 

Μιας και είναι τόσο ωραίο, δεν το ανεβάζεις να το ακούσουμε κι εμείς; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο σκοπεύω να το παίξω 6 ώρες και αν προσθέτω μισή ώρα κάθε μέρα θα χτυπήσω 8ωρο και υπερωρίες μαζί το Σ/Κ. ;D ;D

 

Ευχομαι και στους ολυμπιακους αγωνες ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Υπερβολή οι 6-8 ώρες πρόβας. Πόσο μάλλον για ένα δύο κομμάτια..!!

 

Το ανώτερο είναι 4 ώρες και αυτές με δύο διαλείμματα του ενός τετάρτου. Το σώμα και το μυαλό δεν αντέχουν τόσες ώρες και δεν πρέπει (νομίζω) να ταλαιπωρούνται τόσο πολύ. Η μνήμη (η μουσική) είναι τόσο έντονη που δεν είναι αρεστό να παίζεις ένα κομμάτι τόσο πολύ. Με ξεκούραση και μικρά διαλείμματα (συχνά) το κομμάτι/ο ρυθμός/η μελωδία αφομοιώνεται καλύτερα.

 

 

:)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος και 6 ώρες ένα δικό σου (τελειωμένο και σχετικά εύκολο όπως λες) κομμάτι είναι ανούσια υπερβολή και δεν είναι πρόβα (αφού πρόβα θα ήταν να το δοκίμαζες μαζί με τους μουσικούς που θα σε πλαισίωναν).

 

Γράφτο, άκου το, πάλεψε την παραγωγή του και άστο λίγο για να μην το βαρεθείς αλλά και για να το δεις με φρέσκια ματιά λίγο αργότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόνος και 6 ώρες ένα δικό σου (τελειωμένο και σχετικά εύκολο όπως λες) κομμάτι είναι ανούσια υπερβολή και δεν είναι πρόβα (αφού πρόβα θα ήταν να το δοκίμαζες μαζί με τους μουσικούς που θα σε πλαισίωναν).

 

Γράφτο, άκου το, πάλεψε την παραγωγή του και άστο λίγο για να μην το βαρεθείς αλλά και για να το δεις με φρέσκια ματιά λίγο αργότερα.

 

+1

 

Όταν ήταν να πάω με τη μπάντα μου στις auditions του Schoolwave πέρσι,έπρεπε να έχουμε προετοιμάσει 2 κομμάτια.

 

Μια μέρα πριν,κάναμε 5,5 ώρες πρόβα,μόνο αυτά τα 2 κομμάτια με 1 μισάωρο διάλειμμα πάνω στις 3 ώρες.Μάλλον κακό μας έκανε,παρά καλό γιατί ναι μεν ξέραμε άριστα τα κομμάτια,σε σημείο να μη γίνεται λάθος,αλλά τα είχαμε σιχαθεί.

 

Πήγαμε στην audition,κοπήκαμε και τα κομμάτια αυτά τα ξαναπαίξαμε μετά από 5 μήνες! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου