Προς το περιεχόμενο

pipityri-34, ένα κομμάτι για φλάουτο.


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παίρνω το θάρρος λοιπόν, και με αφορμή διάφορα ωραία πράγματα που άκουσα εδώ πρόσφατα, να μοιραστώ μαζί σας ένα μικρό κομμάτι για φλάουτο γραμμένο πριν κάμποσο καιρό. Το εν λόγω τεμάχιο ήταν η συμμετοχή μου σε μια συναυλία που είχε γίνει στο κλείσιμο μιας ετήσιας συνάντησης για τα πνευστά που γινόταν (γίνεται?) στα Καλάβρυτα. Εκτός από εργαστήρια για τους πνευστούς είχαν γίνει και κάτι σεμινάρια σύγχρονης σύνθεσης και είχε ζητηθεί από όσους θα τα παρακολουθούσαν να έφερναν μαζί τους και ένα έργο για σόλο φλάουτο ώστε να παιχτεί στην τελική συναυλία.

 

Είχα λοιπόν την απίστευτη τύχη να ακούσω αυτό το κομμάτι παιγμένο από την Iwona Glinka-όποιος ξέρει ξέρει, για όποιον δεν ξέρει να πω πως πρόκειται για τρομερή κωλοφαρδία, επικών διαστάσεων, δεν αστειεύομαι-η οποία και το έπαιξε σχεδόν prima vista. Έχω μια ηχογράφηση της εκτέλεσης εκείνης, αλλά δεν είναι καλής ποιότητας. Αυτός είναι και ο λόγος που μοιράζομαι μαζί σας την midi εκδοχή που ετοίμασα όσο το έγραφα.

Φτιαγμένη πριν το τελικό proofreading, περιέχει ένα χαμηλό Bb εκτός της έκτασης του οργάνου-δείγμα του ερασιτεχνισμού μου, αναμφίβολα.

 

Τέλος, το έγραψα την ημέρα που έγινα 34, γι αυτό και ο τίτλος. Στο κοινό ήταν και ο πατέρας μου, ιδιαίτερα περήφανος πρέπει να πω. Τώρα, 10 χρόνια μετά, και μέρες που'ναι,

ας μου επιτρέψετε να αφιερώσω αυτήν εδώ την παρουσίαση στη μνήμη του.

 

Χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία

34.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε παλικάρι μου ανέβασε και την "εμμονή", να γίνει της π@υ..νας.

 

Πάρα πολύ ωραίο (δεν φαντάζομαι να περίμενες εμένα να στο πω)! :D

 

Καλές Γιορτές!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτα τα μιντια δεν ειναι καλα πραματα,του σατανα ειναι,θα συμφωνησω με οτι ειπε ο αποπανως ::) ανθρωπος.

Ειναι πραγματικα πολυ πολυ ωραιο.

 

Χρονια πολλα και καλα,καλες γιορτες!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους αγαπητούς από πάνω!  :D

 

Πάρα πολύ ωραία σύνθεση που θα ήταν ακόμα ωραιότερη αν την ακούγαμε από φυσικό φλάουτο. Αν ποτέ σου δοθεί η ευκαιρία να ηχογραφήσεις το real thing μη μας ξεχάσεις.  ;)

 

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε οτι θέλεις εμείς ακούμε

Ποιος σύγχρονος συνθέτης σ επηρέασε και το έγραψες?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε και τη ζωντανή εκτέλεση, κι ας μην είναι άρτια η ηχογράφηση.

Ναι, ναι. 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρίλιες μ'ενοχλούν λίγο αλλά μπορεί να φταίει το midi. Επίσης, τα γρήγορα περάσματα

δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ακούγονται από το φυσικό όργανο. Χρειαζόμαστε λοιπόν

και το live για να έχουμε εικόνα. Πάντως, υποψιάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ ωραίο.

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ τους φίλους που μπήκαν στον κόπο να ακούσουν και να σχολιάσουν.

 

@nasokosm...πάει αρκετός καιρός, δεν θυμάμαι τι άκουγα εκείνη την περίοδο. Το κομμάτι είναι δωδεκάφθογγο, οπότε Schoenberg, Webern, Berg και θυμάμαι πως άκουγα και διάβαζα και για τον Σκαλκώτα. Η σημειογραφία είναι proportional άρα και συνθέτες όπως ο Penderecki. Υπάρχει κι ένα έργο του Varese  για σόλο φλάουτο που μου αρέσει πολύ, το 21,5. Γενικά μιλώντας, είχα διάβασει κάτι που είχε πει ο Debussy, πως είναι καλό η γραμμένη μουσική να έχει μια ποιότητα αυτοσχεδιαστική, είναι κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα.

 

@haris, fusion και voyager...δεν ξέρω αν είναι κομψό να ανεβάσω τη ζωντανή εκτέλεση χωρίς την άδεια της ερμηνεύτριας. Η ηχογράφηση είχε γίνει για το αρχείο.

Οι τρίλιες όντως ακούγονται πολύ καλύτερα. Τα δε γρήγορα περάσματα είχαν παιχτεί λίγο πιο αργά, όπως είπα ήταν σχεδόν prima vista.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενίοτε με συνάρπαζε αυτή η μουσική και ευχαριστήθηκα πολύ το κομμάτι σου χωρίς να είμαι γνώστης ή έστω σχετικός.Μακάρι να μπορέσουμε να ακούσουμε και τη live version!

 

Συγχαρητήρια!! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου