Προς το περιεχόμενο

Mακροσκελες ποστ με πολλες ερωτησεις....strat project


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ζητω την υπομονη σας...........πηρα την αποφαση να φτιαξω ενα project αφενος λογω της ευχαριστησης που προσφερει αφετερου διοτι ηταν παντα μεσα στις επιθυμιες μου ενας συγκεκριμενος χρωματικος συνδυασμος σε στρατ.......η κιθαρα θα εχει την ακολουθη μορφη:

regularstrat.jpg

 

Τα κομματια θα αγοραστουν ως εξης: ολο το body καθως και οτιδηποτε βρισκεται πανω σε αυτο απο rockinger....με εξαιρεση τους μαγνητες μια και εχω αρκετους spares της αρεσκειας μου και θα χρησιμοποιησω αυτους.....

Οσον αφορα στον λαιμο (o οποιος θα ειναι maple) τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολοτερα......οι απαιτησεις ειναι οι ακολουθες:

1)Απαραιτητως 9,5' radius

2)Aπαραιτητως ΟΧΙ vintage frets

3)Απαραιτητως tinted maple (μισω τα ασπρα χλωμα maple necks)

4)Προτιμωνται vintage κλειδια αλλα δεν ειναι αναγκαιο αυτο μια και μπορω αν παραστει αναγκη να βγαλω τα τυχον μοντερνα κλειδια και με καποια bushings να βαλω τα vintage

5) οχι πολυ παχυ μπρατσο

 

Με βαση τα παραπανω κατεληξα στο εξης: strat deluxe v neck........Η rockinger εξακολουθει να υπαρχει στο μυαλο μου ως λυση αναγκης μια και απ οτι βλεπω δεν ικανοποιει το 3 κυριως ενω δεν ειμαι πολυ σιγουρος και για καποια αλλα στοιχεια τους που δεν ειναι του παροντος......

 

Ερχομαι λοιπον στις ερωτησεις μου και ζητω κατανοηση για τον αριθμο τους:

-Κοιτωντας τα bodys της rockinger διαπιστωσα πως το μαυρο ειναι αφενος routed gia 3 single coils αφετερου δεν εχει τις τρυπες για τις βιδες του pickguard k jack......Το project prokeitai να εχει 3 μονους μαγνητες αλλα θελω να εχω την ελευθερια αν παραστει αναγκη να μπορω να βαλω στη γεφυρα ενα διπλοπηνιακο.......κατα συνεπεια γνωριζετε καποιο μερος εδω στν Αθηνα που να μπορει να σκαψει για ενα διπλοπηνιακο την κιθαρα και να ανοιξει τις τρυπες για τις βιδες στο σωμα με λογικο κοστος χωρις να το καταστρεψει ??Δυστυχως οι γνωριμιες μου σε αυτον τον τομεα εμειναν στη Κερκυρα :( :( :(

 

Υπαρχει καποιο προβλημα συμβατοτητας του fender λαιμου με το σωμα τις rockinger????......ειμαι σιγουρος πως στην πορεια θα προκυψουν και αλλες ερωτησεις αλλα προς το παρον αυτες αρκουν....... :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ζητω την υπομονη σας...........πηρα την αποφαση να φτιαξω ενα project αφενος λογω της ευχαριστησης που προσφερει αφετερου διοτι ηταν παντα μεσα στις επιθυμιες μου ενας συγκεκριμενος χρωματικος συνδυασμος σε στρατ.......η κιθαρα θα εχει την ακολουθη μορφη:

regularstrat.jpg

 

Τι μου θυμίζει αυτό...Το μου θυμίζει....???

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=65850

 

:wink: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα καλή επιτυχία με τα projects σας και περιμένουμε εντυπώσεις φωτός με την εξέλιξη τους! :wink:

 

@fenderarhs: Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας του fender λαιμού με το σώμα της rockinger αφού οι προδιαγραφές τους είναι μάλλον οι ίδιες...

 

Για το θέμα του routing σε κατανοώ απόλυτα καθώς κι εγώ αυτής της άποψης είμαι (hss για παν ενδεχόμενο). Οπότε το είχα ψάξει και είχα καταλήξει στον Οικονομάκη στη Ν.Σμύρνηhttp://www.enigmagt.gr/ όπου έχει μηχάνημα και στο κάνει για πλάκα χωρίς πιθανότητες λάθους (έτσι μου χε πει εκείνος). Η χρέωση είναι 15€ μου είχε πει πριν 2 μήνες περίπου. :wink:

 

Όσο για το λαιμό μπορεί της Rockinger να σου φανεί χοντρός (λίγο πιο χοντρός από της Fender είναι μη φανταστείς και LP neck). Γι'αυτό ρίξε μια ματιά όπως είπε κι ο Superfunk στο wd ή στο allparts

 

Good Luck to everyone, Gilmour lovers!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το λαιμό μπορεί της Rockinger να σου φανεί χοντρός (λίγο πιο χοντρός από της Fender είναι μη φανταστείς και LP neck). Γι'αυτό ρίξε μια ματιά όπως είπε κι ο Superfunk στο wd ή στο allparts

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο...Το δικό σου πχ ίσως είναι λίγο πιο χοντρό από το δικό μου (αν θυμάσαι εσύ έχεις 7.25" ενώ εγώ 9.5")

 

 

Good Luck to everyone' date=' Gilmour lovers![/quote']

 

Εγώ ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να έχω νέα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O ΜΟλις με εσωσες απο 170$.....ο fender US deluxe V strat neck που ειχα βρει ηταν στα 299$.......

 

Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η διαφορα ομως αναμεσα σε αυτους τους δυο???

 

http://www.wdmusic.com/replacement_strat_neck_vintage_maple_30041_prd1.htm

 

http://www.wdmusic.com/std_fender_strat_reg_guitar_24283_prd1.htm

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

replacement_strat_neck_vintage_maple_b30041.jpg

 

To trus rod ρυθμίζεται από κάτω (πιο όμορφο αλλά και πιο άβολο)

 

 

std_fender_strat_reg_guitar_b24283.jpg

 

To trus rod ρυθμίζεται από το headstock (λιγότερο όμορφο αλλά ΠΟΛΥ βολικό)

 

Δε νομίζω να έχουν άλλη διαφορά...

 

(Παρεπιπτόντως μάλλον μάλλον για την ίδια photo, απλά έχει πέσει Photoshop γιατί τα νερά και στα 2 μπράτσα είναι ΟΛΟΪΔΙΑ! :lol:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου