Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα 2 X 12'' για λαμπάτο


serres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θλω να κατασκευάσω μία καμπίνα 2 Χ 12 για έναν Bugera 333XL Infinium, χωρίς όμως να μου κοστίσει "ένα χέρι και ένα πόδι".

Έχω τον τεχνικό που μπορεί να κάνει την καμπίνα, αν έχετε την καλοσύνη τί μεγάφωνα να χρησιμοποιήσω;

Τί να προσέξω... και ότι άλλο θεωρείτε ότι θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε. Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα τι μουσική παίζεις και πιο είναι το budget;

 

 

 

Το budget ας πούμε πάνω - κάτω στα 200 ευρωπαϊκά για τα δύο μεγάφωνα. Τώρα όσο για το υφος της μουσικής κυμαίνεται μεταξύ έντεχνο έως rock, αυτό όμως δε μπορεί να το ρυθμίσει ένα petalboard εάν τα μεγάφωνα της καμπίνας δώσουν έναν καθαρό ήχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα !!Κρινοντας απο το υφος της μουσικης που προανεφερες προτεινω 2 Eminense 12'' για καλυτερη αποδοση των μεσαιων !!Δεν χρειαζονται ''περιεργα ''Pedal boards '' για να βγαλεις γκαζια (παντα στα πλαισια της μουσικης που παιζεις) 1ον:ο Buggera εχει αρκετα και 2ον ενα -δυο πεταλια καλης ποιοτητος +τα δαχτυλα σου= Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ θα κανουν την διαφορα!!

Τα eminense κανουν καλα την δουλεια τους τα εχω χρησιμοποιησει σε 2-3 περιπτωσεις κατασκευης Καμπινων για Fender Rhodes πιανα!!Τωρα για τον ακριβη τυπο θα ρωτησω τον τεχνικο μου στους ενισχυτες και θα σε ενημερωσω!Υπ'οψη οτι δεν ειμαι κιθαριστας τεχνικος στα πιανα rhodes ειμαι και ντραμμερ!

Επισης τα Jensen που χρησιμοποιει η Fender (στα παλια μοντελα) στους twin ,rhodes cabinets κλπ ειναι αξιοπιστα ,γερα και με αφθονα μεσαια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις καθαρο και "ουδετερο" ηχο χρειαζεσαι μεγαφωνα υψηλου wattage,με 2 EMINENCE SWAMP THANG ή EMINENCE  ΤΟNKER θα εισαι μια χαρα.

Αν η κιθαρα σου εχει διπλους μαγνητες σου προτεινω τα πρωτα,αν εχει μονους τα δευτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις καθαρο και "ουδετερο" ηχο χρειαζεσαι μεγαφωνα υψηλου wattage,με 2 EMINENCE SWAMP THANG ή EMINENCE  ΤΟNKER θα εισαι μια χαρα.

Αν η κιθαρα σου εχει διπλους μαγνητες σου προτεινω τα πρωτα,αν εχει μονους τα δευτερα.

 

 

 

ωραία μεχρι εδώ, ειλικρινα ευχαριστω πάρα πολύ, τώρα... επειδή δεν έχω εμπειρία απο ενισχυτες, βλέπω ότι ο 333xl έχει δυο εξόδους, για ποιον λόγο;5997798.jpg και επίσης ποια είναι η καλύτερη σύνδεση στα 4-8 ή 16Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα !!Κρινοντας απο το υφος της μουσικης που προανεφερες προτεινω 2 Eminense 12'' για καλυτερη αποδοση των μεσαιων !!Δεν χρειαζονται ''περιεργα ''Pedal boards '' για να βγαλεις γκαζια (παντα στα πλαισια της μουσικης που παιζεις) 1ον:ο Buggera εχει αρκετα και 2ον ενα -δυο πεταλια καλης ποιοτητος +τα δαχτυλα σου= Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ θα κανουν την διαφορα!!

Τα eminense κανουν καλα την δουλεια τους τα εχω χρησιμοποιησει σε 2-3 περιπτωσεις κατασκευης Καμπινων για Fender Rhodes πιανα!!Τωρα για τον ακριβη τυπο θα ρωτησω τον τεχνικο μου στους ενισχυτες και θα σε ενημερωσω!Υπ'οψη οτι δεν ειμαι κιθαριστας τεχνικος στα πιανα rhodes ειμαι και ντραμμερ!

Επισης τα Jensen που χρησιμοποιει η Fender (στα παλια μοντελα) στους twin ,rhodes cabinets κλπ ειναι αξιοπιστα ,γερα και με αφθονα μεσαια !!

 

Σ' ευχαριστω πολύ Περικλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότεροι μου 'χουνε πει ότι τα 8Ω είναι η προτιμότερη σύνδεση, να βαλω δυο 16Ω μεγάφωνα σε παράλληλη σύνδεση=8Ω ή 2 8Ω μεγάφωνα εν σειρά=16Ω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι ενα θεμα!!Η αποψη μου ειναι οτι για να εχεις πιο ''γλυκο'' ηχο χρησιμοποιησε τα 2 16αρια ωστε σε παραλληλη συνδεση να εχεις 8 ωμ και να παρεις και καλα γκαζια !!ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΣΦΑΤΟ!!

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου η αποψη καποιων αλλων με περισσοτερη εναχοληση σε τετοιου ειδους θεματα θα μετρησει πιο πολυ!!Υπαρχουν εδω στο forum καποια μελη που ειναι τεχνικοι σε ενισχυτες ,κιθαρες κλπ.Αλλα λογω των ημερων ειναι ξαμολημενοι δεξια -αριστερα!Κανε λοιπον λιγο υπομονη ,συντηρησε το post και θα τα βρεις!!Καλη χρονια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου