Προς το περιεχόμενο

Jason Lollars Blackface ...κατι δε μου καθεται...


greg76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ,

ειπα πριν λιγο καιρο να κανω μια καλη αναβαθμιση τους μαγνητες στην strat μου μια απλη standard usa κι ετσι αφου ψαχτηκα οσο μπορουσα απο βιντεακια μιας και δεν εχω ευχαιρεια να δοκιμασω καποιους απο κοντα παραγγειλα τους Lollars με αρκετη σιγουρια θα ελεγα..αυτο που ζητουσα ηταν το κατι παραπανω απ αυτο που ειχα στα χερια μου..τους περασα λοιπον και το αποτελεσμα ειναι το εξης..η κιθαρα ανεπνευσε σε ολα τα επιπεδα ,"εσφιξε",και γυαλισε σαν να ηταν οργανο των 2000ε και βαλε...

...αλλα εχασε αρκετο σωμα και εχασε αυτο το λιγο "αερα" που ηταν ολος ο τσαμπουκας της.

αυτο που ρωταω ειναι αν καποιος εχει εμπειρια στο θεμα η οποιες αλλες σκεψεις για το τι μελει γεννεσθαι..εγω ειμαι σχεδον αποφασισμενος να γυρισω στους μανησιους μιας και απ οτι βλεπω απο handwired ακριβους μαγνητες(τωρα που ξερω τι κοιταω) ολοι την ιδια δουλεια κανουν ..δινουν πολλα πριμα λογω του random τυλιγματος.

..ουφ ..τα πα και ξαλαφρωσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πειραματιστηκες με το υψος των μαγνητών; Με τη διαφορα υψους μπασσας/πριμας μεριας των μαγνητών (μηπως να τη μειωνες) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματι εκατσα κι αχοληθηκα με το υψος και οντως με πολλυ finetuning αρχιζει και στρωνει το πραγμα οπως επισης και με σκοτωμα των μεσαιοπριμων απ τον ενισχυτη αρχιζω και βλεπω διαφορα..αλλα το πιο βασικο μαλλον ειναι το οτι θελει συνηθεια..αποφασισα να μη τους αλλαξω μεχρι να τους συνηθισω..και προς θεου δεν λεω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους..τ αξιζουν και με το παραπανω απλα με ξενισε που εχασε λιγο την αλητεια της η κιθαρα αλλα πηρε χαρακτηριστικα ποιοτητας που ουτε να τα φανταστω δε μπορουσα...

ευχαριστω για τις απαντησεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ειναι καπως σα να περιγραφεις το ταξιδι τοσων φιλων που ξεκινωντας απο fender και περνωντας απο μαρκες και μαρκες.. κατεληξαν πισω στη fender (εγω σιγουρα ;) ) Και σε ενισχυτες, και σε κιθαρες, και σε μαγνητες.  Αν σου αρεσει αυτος ο ηχος, ειναι αυτος ο ηχος, τι να κανεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ με τον alter πιο πάνω.

Αυτές οι κιθάρες με αυτόν τον ήχο φτιάχτηκαν, ηχογράφησαν και έμειναν, με όλα τα καλά και κακά που έχουν' και strat χωρίς 'αλητεία' δεν είναι strat...

Αν κάτι δεν σου πάει απ'την αρχή, δεν νομίζω πως το συνηθίζεις όσο κι αν το προσπαθήσεις.

 

Ολα τα παραπάνω, αν θες τον κλασσικό strat ήχο, γιατί αν ψάχνεις κάτι άλλο, αξίζει η αναζήτηση αλλά θέλει πολύ υπομονή και τύχη...

 

Καλές Γιορτές σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Lollar (όπως και άλλοι καλοί μπουτικάδες) παλιούς καλούς Fender ήχους συνήθως αναπαράγουν. Υπό μία έννοια fender είναι και αυτοί.  ;D

 

Χαζή ερώτηση. Ποιος φόρεσε τους μαγνήτες; Σίγουρα γίναν όλα σωστά; Φάσεις, κολλήσεις κλπ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολα οκ απο κολλησεις κλπ..η κιθαρα ειναι στην καλυτερη κατασταση που την ειχα ποτε..εχει κανει εναν πολλυ PRO ηχο μορφης crystal clear και το κουακ της ειναι πλεον πιο τσιγγινο κι οχι τοσο σωματωδες και γλυκο οσο την ειχα συνηθισει με μανησιους στο γλυκο της rosewood μανικακι...κλαψ..λυγμ..ουααααα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απλη standard usa

 

οι οποια φοραει ΜΟΝΤΕΡΝΟΥΣ μαγνητες με περισσοτερα μεσαια και ΕΞΟΔΟ απο τους Lollar Blackface οι οποιοι ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ vintage strat μαγνητες δεκαετιας 60 (1962-65) με πιο αδεια μεσαια και περισσοτερα πριμα...

 

απλα προτιμας τον μοντερνο ηχο απο τον vintage...βεβαια μπορεις ρυθμιζοντας σωστα το υψος και την ΚΛΙΣΗ τους (χαμηλωσε τους κατω απο τις τυλιχτες χορδες και σηκωσε τους κατω απο τα καντινια) να εχεις πιο ισοροπημενο ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απλη standard usa

 

οι οποια φοραει ΜΟΝΤΕΡΝΟΥΣ μαγνητες με περισσοτερα μεσαια και ΕΞΟΔΟ απο τους Lollar Blackface οι οποιοι ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ vintage strat μαγνητες δεκαετιας 60 (1962-65) με πιο αδεια μεσαια και περισσοτερα πριμα...

 

απλα προτιμας τον μοντερνο ηχο απο τον vintage...βεβαια μπορεις ρυθμιζοντας σωστα το υψος και την ΚΛΙΣΗ τους (χαμηλωσε τους κατω απο τις τυλιχτες χορδες και σηκωσε τους κατω απο τα καντινια) να εχεις πιο ισοροπημενο ηχο.

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα.

Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο θέμα μάρκας.

 

Αν πχ ο OP είχε επιλέξει τους cs'69 (που είναι fender) μάλλον θα του άρεσαν ακόμα λιγότερο κι απο τους lollars που έχει τώρα γιατί είναι πιο πρίμοι, με λιγότερο body κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου