Προς το περιεχόμενο

Jason Lollars Blackface ...κατι δε μου καθεται...


greg76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο την σελίδα μου στο soundcloud, στο κομμάτι "A Gloomy State of Mind",  2:29-2:58.  ;D

 

Καλός ήχος αλλά κάπως generic (ωραίο παίξιμο όμως). Είναι και λίγο πίσω στη μίξη. Δεν μου έκανε κούκου πολύ. Ο "άλλος" ήχος όμως στο κομμάτι είναι γλύκα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήχος αλλά κάπως generic (ωραίο παίξιμο όμως). Είναι και λίγο πίσω στη μίξη. Δεν μου έκανε κούκου πολύ. Ο "άλλος" ήχος όμως στο κομμάτι είναι γλύκα.

Ίσως εδώ ακούγεται καλύτερα... http://www.noiz.gr/index.php?topic=199750.0

(είχες κάνει και σχόλιο...)

 

Ο "άλλος" ήχος είναι ο neck της tele (twisted tele pickup).

 

 

Back on topic...

Τόσες σελίδες στο thread αλλά ο greg76 δεν μας είπε ούτε με ποιόν ενισχυτή παίζει, ούτε περίπου τι μουσική παίζει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προερχομαι απο τη heavy σχολη αλλα περνωντας τα χρονια ακουσα κι επαιξα σχεδον ολα τα στυλ..τωρα εχω ηρεμησει πολλυ παντως..εξ ου και το ψαξιμο με τον ηχο.

Σπιτι παιζω με το Blackheart to πενταβατο που με 2 καινουριες λαμπιτσες τα σπαει..απο κατω BB+RC+Splash  kai gia pio polly drive exw to sanz psa1...πριν λιγο καιρο πηρα και το Riot αλλα την πατησα κι εκει...

Live στησιμο δεν ειχα ποτε γιατι παντα μου φερνανε ωραια μαρσαλια κι εβγαζα ολο μου το αχτι πανω τους(if u catch my drift)!!!

...A..!!!...ευχαριστω προκαταβολικα για τα συγχαρητηρια σας μιας και σημερα χτυπησα ενα ταυρακι faded..!!!!!...o αη βασιλης ξηγηθηκε μετα απο τοσα χρονια ατερμονης αλληλογραφιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυρακι faded??? .Ωχχχχχ...θα εχεις θεμα με τους μαγνητες αλλα καλυτερα να μη στα πω. Καλη χρονια φιλε

 

xaxaxaxaxa φυγε απο το θρεντ μου ρε..δικο μου ειναι..!!!χαχαχαχαχαχαχαχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για να κάνω και την κλασσική μου ερώτηση, το ποτενσιόμετρο του Volume πόσα πραγματικά ΚΩ είναι?

Αν είναι αρκετά πάνω απο τα ονομαστικά 250Κ, είναι λογικό να σου ακούγονται πολύ πριμαριστοί.

 

Απ' την άλλη αν έχει tonecap 0.022μF (ως Am.Std), βάζοντας έναν 0.047μF ή ακόμα και 0.1μF θα δείς διαφορά (για να μην πάμε και στα πιο state of the art διηλεκτρικά και ξεφύγουμε...).

 

για σκέψου κι αυτό...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δηλαδή τι να πω κι εγω που έχω τους tweed?

στα κλιπάκια του Lollar οι tweeds είναι απείρως πιο "καθαροί" απο τους backface

 

βέβαια αν κάνω καιρό τα παίξω τη Strat με τους tweeds, μερικές φορές στην αρχή μου φαίνονται "λίγοι", αλλά όταν προσαρμόσω το EQ του ενισχυτή πάνω τους κάνουν παπάδες και διάκους μαζί (σε συσκευασία δώρου_μέρες που είναι...).   ;D

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για να κάνω και την κλασσική μου ερώτηση, το ποτενσιόμετρο του Volume πόσα πραγματικά ΚΩ είναι?

Αν είναι αρκετά πάνω απο τα ονομαστικά 250Κ, είναι λογικό να σου ακούγονται πολύ πριμαριστοί.

 

Απ' την άλλη αν έχει tonecap 0.022μF (ως Am.Std), βάζοντας έναν 0.047μF ή ακόμα και 0.1μF θα δείς διαφορά (για να μην πάμε και στα πιο state of the art διηλεκτρικά και ξεφύγουμε...).

 

για σκέψου κι αυτό...  ;)

 

 

 

 

Οσον αφορα στο Vol πραγματικα δε ξερω και ειναι κατι που το σκεφτομαι απ την αρχη μιας και πανω στην αλλαγη εβαλα το S1 σε 250ρι χωρις ομως να μου κοψει να το μετρησω απο πριν..αλλα δε φταιει αυτο γιατι και με το vol ριχνοντας λιγο λιγο μπορει να αρχιζει να ερχεται σε ανεκτα πριμα lvl αλλα δε κερδιζει τιποτα σε σωμα...Ειναι απλα το στυλακι τους τετοιο που δε μου ταιριαζει.

Αυτο υστερα με το πυκνωτακι που λες μου ακουγεται πολλυ ενδιαφερον αλλα με βαζεις σε τρελλο τριπ τωρα να κατσω να δοκιμασω ποσους caps ,εκτος κι αν κανω καμια πατεντα με κανα μινι τρι8εσιο και τους δοκιμαζω τρεις-τρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρα το Volume αλλά ΚΑΙ τα Tone.

 

Ένα χαμηλής τιμής Tone pot θα bleedάρει  :P περισσότερα πρίμα προς τη γη στο 10 απο ένα υψηλής τιμής που θα "αποκόπτει" περισσότερο τον πυκνωτή.

 

Όσον αφορά στους πυκνωτές, κάνε απλά μια αλλαγή σε 0.047 ή 0.1 και δες τη διαφορά. Μετά αμα είναι ψάχνεσαι καλύτερα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου