Προς το περιεχόμενο

Επιλογη groovebox/sampler Pls help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας

Ωραιο κ χρυσο το maschine αλλα πανακριβο

Μονο το micro που καινουριο εχει οσο ολο σχεδον το arturia setup αλλιως μεταχειρισμενο στα 250€

??? Χμ θελει σκεψη το πραμα

Παντως το minilab εκλεισε

Μενει να αποφασισω sparkle new vs mascine micro mk2 used

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης εμενα μου φανηκε πολυ πολυ ευχρηστο το Yamaha RM1X. Με 16 καναλια, τα οποια μπορουν να γίνουν και MIDI tracks, με 4 μεθοδους εγγραφης, automation, και 3 fx σε κάθε track, είναι ακριβως αυτο που ζητουσα. Το εμαθα σχεδον αμεσως (βγαζω live πλεον με αυτο ως κυριο οργανο, και το έχω μόλις λιγους μήνες), αλλα νομιζω πως καποιος εντελως άπειρος στα groovebox θα δυσκολευτει λίγο στην αρχη.

 

 

Πολυ καλο και το yamaha rm1x εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια  ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να αφηνες τα roland grooveboxes μιας και εινα λιγο μουφες.

(σαν σαμπλερ ειναι μη χρηστικα, και οι ηχοι ειναι..., να μην μιλησω για το ελλεινο φιλτρο.)

 

Ε όχι και μούφες η εταιρία η οποία εισήγαγε το όρο "groovebox" στη μουσική βιομηχανία, εντάξει καλό είναι να σεβόμαστε και την ιστορία και να γνωρίζουμε κάποια πράγματα, όλη η dance δισκογραφία με TB, TR και MC 307/505 κτλ έχει γραφτεί. Αυτό βέβαια ήταν στη δεκαετία του 90. Σαφώς μιλάμε για μηχανήματα του 2003(mc909) και 2006(mc808) κάποιοι δουλεύουν ακόμη 505 ο ήχος τους ήταν αξεπέρστος, σίγουρα πιο old skool oriented αλλά για την εποχή που βγήκανε ήτανε πολύ μπροστά.

 

Το ότι ακούγονται παλιά να σαφώς έχουν βγει καινούργια μπλιπλίκια αλλά όχι ότι ήτανε και μούφες μηχανήματα σαν τα MC....

 

 

 

δηλαδη συγκρινεις τωρα τα TR & TB με τις υπερμουφες τα MC-303/307/505 που ειναι ενα

jv1080 σε αλλο κουτι.!!!

 

πολυ καλα για ενορχηστωση κλπ. πιανα.κλπ

 

αλλα οχι groovebox. εχει το ονομα και το καθιερωσε...

αλλα και τοτε που βγηκε ολοι ειχαν φριξει.

 

διοτι ειταν. σε σχεση με αυτο που προσομειωνε.. πατατα..

τα KORG απεναντιας ποτε δεν κοροιδευαν τον κοσμο διοτι ειναι βγαλμενα απο εταιρια που παντα σεβεται τους μουσικους. σε αντιθεση με τη ROLAND

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να αφηνες τα roland grooveboxes μιας και εινα λιγο μουφες.

(σαν σαμπλερ ειναι μη χρηστικα, και οι ηχοι ειναι..., να μην μιλησω για το ελλεινο φιλτρο.)

 

Ε όχι και μούφες η εταιρία η οποία εισήγαγε το όρο "groovebox" στη μουσική βιομηχανία, εντάξει καλό είναι να σεβόμαστε και την ιστορία και να γνωρίζουμε κάποια πράγματα, όλη η dance δισκογραφία με TB, TR και MC 307/505 κτλ έχει γραφτεί. Αυτό βέβαια ήταν στη δεκαετία του 90. Σαφώς μιλάμε για μηχανήματα του 2003(mc909) και 2006(mc808) κάποιοι δουλεύουν ακόμη 505 ο ήχος τους ήταν αξεπέρστος, σίγουρα πιο old skool oriented αλλά για την εποχή που βγήκανε ήτανε πολύ μπροστά.

 

Το ότι ακούγονται παλιά να σαφώς έχουν βγει καινούργια μπλιπλίκια αλλά όχι ότι ήτανε και μούφες μηχανήματα σαν τα MC....

 

 

 

δηλαδη συγκρινεις τωρα τα TR & TB με τις υπερμουφες τα MC-303/307/505 που ειναι ενα

jv1080 σε αλλο κουτι.!!!

 

 

Συμφωνω απολυτα για 303 και 307, δεν εχω χρησιμοποιήσει το 505. Ηταν τοσο δυσχρηστα για σοβαρή δουλεια, και με τοσο μετριο ήχο, που μονο για παιχνιδια ηταν καλα. Λίγο πιο fun to play with, ήταν το D2, που ειχε πλακα για το λίγο που το χρησιμοποιησα, αλλα παλι στην κατηγορία "παιχνιδι". Electribe και RM1X, είναι μακράν πιο καταλληλα για σοβαρή χρήση.

 

Δεν εχω χρησιμοποιήσει αλλα, για να τα βάλω στη σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα TB & TR είναι άλλη κλάση, αλλά και τα MC ήταν κορυφαία μηχανήματα, ειδικά μετά το 505 και το 909 & το 808 ήταν μηχανηματάρες, όποιος δεν τα έχει ακούσει live σε σετάπ και δεν τα έχει δουλέψει (πχ Mikro πριν αρκετά χρόνια...) δεν μπορεί να το καταλάβει.

 

Επειδή έχω στην κατοχή μου και το mc909 και τα EMX & ESX παρόμοια φιλοσοφία τελείως διαφορετικός ήχος ειδικά εάν αλλαχτούν λάμπες στα electribes και βγουν οι κινέζικες εργοστασιακές τα φίλτρα τους τα σπάνε, αλλά από πλευράς χρηστικότητας είναι δύσκολα με την μικρή οθόνη. Από την άλλη το 909 είναι πολύ εύχρηστο, βολικό αλλά ο ήχος του πίσω στο 2003 όπως και αυτός των electribes παρόλο που έχουν βγει καινούργια factory patterns.

 

Για πειραματισμό στο σπίτι  πάντως είναι ότι καλύτερο, +το RMX1 λίγο πιο δύσχρηστο πιστεύω όμως, τώρα από ήχο εντάξει δεν συγκρίνεται το δεκαετίας με το vst του τώρα με το 10-15 χρόνια πριν.

 

Ας μην φεύγουμε από το θέμα και ας αποφασίσει ο φίλος τι του ταιριάζει καλύτερα υπάρχει το youtube, αλλά εάν μπορούσε και από κοντά να δει ακόμη καλύτερα.

 

Ο όρος groovebox έχει  εγκαταλειφθεί έτσι και αλλιώς είναι κάτι ξεπερασμένο την θέση τους σαφώς την έχουν πάρει τα vst.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+το RMX1 λίγο πιο δύσχρηστο πιστεύω όμως

 

Και όμως, το μονο δύσκολο (ή καλυτερα παραξενο), είναι η ορολογία του. Ο τρόπος εγγραφης και realtime παιξίματος ειναι απο τους πιο ευκολους που υπαρχουν.

 

Εχει δε, κάποιες λειτουργιες, όπως αλλαγή μέτρου σε κάθε διαφορετικό section (ή pattern οπως το αναφερουν αλλες εταιρίες), ή η δυνατότητα διαφορετικού αριθμου μετρων σε καθε track (πχ τα drums να λουπαρουν καθε 1 μετρο, το μπασο 8, το pad 16 κτλ), τα οποία βολεύουν παρα πολυ ορισμένες φορες.

 

Ο ήχος του είναι καπως ξεπερασμένος, αλλα αν θες minimal καταστασεις, οι analog κυματομορφες του, το φιλτρακι και τα fx που εχει, ειναι παραπανω απο μια χαρα. Οπως και η προσομοίωση του 808.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου