Προς το περιεχόμενο

Επιλογη groovebox/sampler Pls help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κ χρονια πολλα

Θελω να παρω ενα all in one groove box /station δεν ξερω ακριβως την ορολογια τους μονο κ μονο το ξεκαθαριζω αρχικα για να κανω το κεφι μου στο σπιτι μαζι με το notebook μου κ τα ηχεια μου

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θελω να εχει δυναντοτητες ή οτι δεν θελω να ψαχτω.Απλα θελω να ειναι κ ευκολο για αρχη γιατι ειμαι ασχετος

Αυτα που ειδα σε forum , youtube  κτλ ειναι τα εξης κ θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ποιο να επιλεξω

 

-Arturia spark le (248€ )

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/arturia-spark-le.html

 

-Native instruments Maschine Micro mk2 (το εχω βρει 250€ μεταχειρισμενο)

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/native-instruments-maschine-mikro-mk2.html

 

-Akai mpc studio (339€ τσουζει λογο η τιμη του για τα οικονομικα μου)

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/akai-mpc-studio.html

 

Τελος υπαρχει κ η σειρα volca της korg που φαινονται ωραια μπλιμπλικια στα 135€ το καθενα αλλα δεν ξερω αν ειναι standalone ή το ιδιο ευκολα με τα παραπανω ή αν θελουν κ μικτη κτλ

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/korg-volca-beats-analogue-drum-machine.html

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/korg-volca-keys-analogue-loop-synth.html

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/electronic-instruments/samplers-grooveboxes/korg-volca-bass-analogue-bass-machine.html

 

Οποιος εχει την διαθεση να με ξεμπλεξει λιγο κ να προτεινει θα του ημουν ευγνωμων

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia να εχεις ενα all around sampler με την εννοια οτι θα μπορεσεις να κανεις ολοκληρη παραγωγη εκει πρεπει να δωσεις τουλαχιστον χιλιαρικο. Τα παραπανω που εχεις δεν ειναι ολα stand alone.

Επισης , αν θες να κανεις ολοκληρη παραγωγη δεν ειναι απαραιτητο να εχεις  sampler , αφου το daw σου κανει τη δουλεια . Το sampler(σαν μεσον εξ ολοκληρου παραγωγης κομματιου) ηταν μεχρι τη δεκαετια του 90 το μεσον για να ενορχηστρωσουν τις παραγωγες τους οι rappers ,σαμπλαροντας βινυλια .Ετσι χωριζαν ,εκοβαν/εραβαν τους ηχους κ γι αυτο οι old school παραγωγες εχουν αυτο το ηχητικο αποτελεσμα.Τα τελευταια samplers εχουν αναβαθμιστει και δεν εχουν καμια επαφη με την τοτε εποχη,αλλα δεν μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα και μονο σε αυτο το μηχανημα,εκτος αν θες να κανεις μια ραπ παραγωγη με old school υφος. Ολα αυτα για samplers με sequencer (βλ mpc) και οχι για τα απλα σαμπλερς που ειναι και για αλλη χρηση.

 

Απο οτι καταλαβα θες κατι απλα να γραφεις ενα ρυθμο και μια μπασογραμμη,καλυτερα κατα τη γνωμη μου να δωσεις τα λεφτα σου για ενα καλο κοντρολερ και να το συνδυασεις με το daw σου.Ή αν θες οπωσδηποτε groovebox δωσε κατι παραπανω και παρε ενα μεταχειρισμενοπ NI maschine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν θες να μπλέξεις καθόλου με daw μπορείς να δεις και τα πιο παλιά Korg ESX (με onboard sampler), Korg EMX & Roland MC909 & 808, αρκετά εύχρηστα μηχανήματα για ολοκληρωμένες παραγωγές on the fly.

 

Βέβαια ο ήχος τους αρκετά παλιός σε σχέση με αυτών των daw αλλά για πειραματισμό ειναι ότι πρέπει μπορείς να τα βρεις σε καλές τιμές μεταχειρισμένα. Από τα volca series καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα τα EMX/ESX.

 

Σε όλα υποστηρίζεται pc editor αν θες μπορείς να επεξεργαστείς κια από pc/mac αλλά η φιλοσοφία τους είναι για δουλειά αποκλειστικά πάνω στο μηχάνημα με μεγάλη αμεσότητα σε filters & effects. Τώρα από sampler μη περιμένεις κια πολλά πολύ περιορισμένες δυνατότητες μνήμης.

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γνωμες

Ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι πιο πολυ για ενα ευκολο παιχνιδι ψαχνω

Γενικα ψαχνω στο ιντερνετ ολη μερα να βρω πληροφοριες

Τι κανει ο αλλος εδω δειτε

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Machine mikro 2 απο δυνατοτητες...δαγκωτο.

(ειχα το 1. το πουλησα πριν 1 χρονο...διοτι ηθελα τα λεφτα για κατι αλλο

αλλα το μικρο 2 ειναι πολυ καλο για grooves, σε λιγο καιρο θα το παρω και εγω)

 

 

και καποια στιγη αργοτερα volca! για πιο hands on fun....  :)

(φτηνο οποτε... ευκολο στην αποκτηση ανα πασα στιγμη και ακομα καλυτερα used!)

 

θα σου ελεγα να αφηνες τα roland grooveboxes μιας και εινα λιγο μουφες.

(σαν σαμπλερ ειναι μη χρηστικα, και οι ηχοι ειναι..., να μην μιλησω για το ελλεινο φιλτρο.)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο αποφασισα στο παρακατω setup

Mini lab με το προγραμματακι του κ τους ηχους του + sparkle

Βγαινει στα 350€ κ πιστευω θα με κρατησει για πολυ καιρο για παιχνιδι

(τωρα το ψαχνω πως θα συνδεονται αυτα τα 2 μεταξυ τους κ αν θα την παλευει το

acer w700 μου σε αποδοση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να αφηνες τα roland grooveboxes μιας και εινα λιγο μουφες.

(σαν σαμπλερ ειναι μη χρηστικα, και οι ηχοι ειναι..., να μην μιλησω για το ελλεινο φιλτρο.)

 

Ε όχι και μούφες η εταιρία η οποία εισήγαγε το όρο "groovebox" στη μουσική βιομηχανία, εντάξει καλό είναι να σεβόμαστε και την ιστορία και να γνωρίζουμε κάποια πράγματα, όλη η dance δισκογραφία με TB, TR και MC 307/505 κτλ έχει γραφτεί. Αυτό βέβαια ήταν στη δεκαετία του 90. Σαφώς μιλάμε για μηχανήματα του 2003(mc909) και 2006(mc808) κάποιοι δουλεύουν ακόμη 505 ο ήχος τους ήταν αξεπέρστος, σίγουρα πιο old skool oriented αλλά για την εποχή που βγήκανε ήτανε πολύ μπροστά.

 

Το ότι ακούγονται παλιά να σαφώς έχουν βγει καινούργια μπλιπλίκια αλλά όχι ότι ήτανε και μούφες μηχανήματα σαν τα MC....

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον mamonu.

Ωραια τα arturia εχω το minilab αλλα για groovebox καλυτερα το machine 2  πολυ μεγαλες τραπεζες ηχους,ωραια ποιοτητα και ωραιο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να αφηνες τα roland grooveboxes μιας και εινα λιγο μουφες.

(σαν σαμπλερ ειναι μη χρηστικα, και οι ηχοι ειναι..., να μην μιλησω για το ελλεινο φιλτρο.)

 

Ε όχι και μούφες η εταιρία η οποία εισήγαγε το όρο "groovebox" στη μουσική βιομηχανία, εντάξει καλό είναι να σεβόμαστε και την ιστορία και να γνωρίζουμε κάποια πράγματα, όλη η dance δισκογραφία με TB, TR και MC 307/505 κτλ έχει γραφτεί. Αυτό βέβαια ήταν στη δεκαετία του 90. Σαφώς μιλάμε για μηχανήματα του 2003(mc909) και 2006(mc808) κάποιοι δουλεύουν ακόμη 505 ο ήχος τους ήταν αξεπέρστος, σίγουρα πιο old skool oriented αλλά για την εποχή που βγήκανε ήτανε πολύ μπροστά.

 

Το ότι ακούγονται παλιά να σαφώς έχουν βγει καινούργια μπλιπλίκια αλλά όχι ότι ήτανε και μούφες μηχανήματα σαν τα MC....

 

 

 

Πρόσεχε γιατί κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για ασχετοσύνη. Ως γνωστόν, μόνο συγκεκριμένα άτομα κατέχουν τα περί ήχου, φίλτρων κλπ κλπ κλπ. Οι υπόλοιποι δεν δικαιούμαστε ίνα ομιλούμε. Όταν λένε μούφες, είναι μούφες. Τελεία και παύλα._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο αποφασισα στο παρακατω setup

 

Πολυ καλη επιλογη. Και με το software, εχεις το πλεονεκτημα της επεκτασιμοτητας, ακόμα και με free προγραμματα, χωρις περιορισμο...

 

Αν αποφασισεις προς hardware βεβαια, τα electribe της korg, ειναι μια καλη επιλογη, και αρκετα ευχρηστα (τοσο η παλια, οσο και η πιο νεα σειρα, αν και η τελευταια είναι πιο all around).

 

Επισης εμενα μου φανηκε πολυ πολυ ευχρηστο το Yamaha RM1X. Με 16 καναλια, τα οποια μπορουν να γίνουν και MIDI tracks, με 4 μεθοδους εγγραφης, automation, και 3 fx σε κάθε track, είναι ακριβως αυτο που ζητουσα. Το εμαθα σχεδον αμεσως (βγαζω live πλεον με αυτο ως κυριο οργανο, και το έχω μόλις λιγους μήνες), αλλα νομιζω πως καποιος εντελως άπειρος στα groovebox θα δυσκολευτει λίγο στην αρχη.

 

 

Οπως και να'χει, με τα arturia, you can't go wrong, που λενε. Το Sparkle (που το χρησιμοποιήσαμε σε ενος φίλου το project), είναι ότι καλυτερο εχω δει απο drum machine. Σχεδον παιζει μονο του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου