Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καμπινας 4x12 ... απο τα πιο δυσκολα πραγματα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και Καλη χρονια (και παλι)...

 

Εκανα προχτες ενα threadακι για μια συγκεκριμενη καμπινα αλλα δεν ειχα ανταποκριση και ειπα να το γενικευσω λιγο το θεμα.

 

Ειμαι κατοχος μιας κεφαλης Peavey JSX και μιας Bugera 6260 και προχτες εκανα μια γυρα ολη την Αθηνα με τον JSX παραμασχαλα και επωμου ... με πεθανε , για να δοκιμασω καμπινες (κυριως με V30).

 

Δοκιμασα :

Peavey 6505 4χ12 (εκατσε σχεδον τελεια)

Μesa Boogie 2x12 (παιζει να ηταν η πιο χαλια καμπινα ,πολυ χαμηλη ενταση και οτι και να καναμε ΕΞΥΝΕ)

VHT FB 2x12 (ηταν καλη αλλα απιαστη σε τιμη)

Laney 4x12 (με vintage Seventy 80 ... ηταν ερωτας ,μια απο τις δυο επιλογες μαζι με την Peavey)

Orange 1x12 και 2x12 (με vintage 30 ... δεν ξετρελλαθηκα)

ENGL 1x12 (με vintage 30 ,και ομως η orange μου ακουστηκε καπως καλυτερη)

 

Και εχω γινει ΣΑΛΑΤΑ εν τελη με το τι θελω.

 

Καμια γνωμη?

 

Θελω ουστιαστικα καμπινα μεχρι 600+ ευρα

Θελω καταπροτιμηση με V30 αλλα ισως καταληξω στα Vseventy80

 

Αλλες επιλογες ειναι στο Γερμανο :

Marshall 4x12 VSeventy80 σε ωραια τιμουλα 

Harley Benton 4x12 με V30 αλλα μου εχουν πει οτι σαν ξυλα - καμπινα ειναι χαλια.

 

Και υπαρχει και στα 600+ η Laney με V30

 

Βοηθεια!!!

Πειτε καμια γνωμη!!! Δωστε ενα χερι ,ενα ποδι... βοηθειας.

Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Oblivion,ο JSX σου φοραει el34 η 6l6 τελικες??

Αν φοραει el34,ειναι πιο λογικο να σου κατσει μια καμπινα με μεγαφωνα τα οποια θα μετριαζουν τις εντονες upper midrange συχνοτητες του ενισχυτη σου,οπως η laney που δοκιμασες η καποια marshalloκαμπινα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Oblivion,ο JSX σου φοραει el34 η 6l6 τελικες??

Αν φοραει el34,ειναι πιο λογικο να σου κατσει μια καμπινα με μεγαφωνα τα οποια θα μετριαζουν τις εντονες upper midrange συχνοτητες του ενισχυτη σου,οπως η laney που δοκιμασες η καποια marshalloκαμπινα.. :)

 

Φοραει el34. Αρα ειναι πιο προσιτη επιλογη τα Vseventy80 απο τα V30 ε?

Απο την αλλη ομως η 6505+ φοραει 6l6 ,και η καμπινα της ταιριαξε τελεια. Αρα εκει τι παιζει? Αναιρει οτι προανεφερες (και σε ευχαριστω για την απαντηση σου).

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου και καλή χρονιά!

Πλέων με την εμπειρία που έχω, έχω να πω ότι η καμπίνα παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο στον τελικό ήχο που θα πάρουμε από τον ενισχυτή.

Να τα βάλουμε ένα ένα κάτω. Μην έχεις την εντύπωση ότι η 2x12 και η 1x12 θα ακούγονται  το ίδιο με τις αντίστοιχες 4x12 (άλλες διαστάσεις-άλλος όγκος, άλλη κατασκευή, άλλο πάχος ξύλων κτλπ).

 

Αφού σου έκατσε η Peavey 6505 4x12, στη θέση σου αυτή θα ήταν και η τελική απόφαση (συν ότι ταιριάζει γάντι και με τον 6260 ;)

Να πας επίσης να τσεκάρεις και τις Randall οι οποίες βγαίνουν και με v30 και με Seventy80 (μπορείς να τις βρεις και να τις δοκιμάσεις εύκολα στο Ελλαδιστάν).

 

Θα σου πω επίσης εμένα ποιες καμπίνες μου είχαν αρέσει αρκετά, πολύ συνοπτικά πάνω κάτω. (δεν βάζω την τιμή ως κριτήριο γιατί μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες κάτω από τη μισή τιμή)

 

Mesa Boogie 4x12 Oversized (Μεταλοκαμπίνα!! Μπασάτος και μεγάλος ήχος με λεπτομέρεια, αλλά θέλει ένταση για να αποδώσει σωστά, διαφορετικά ξύνει. Κόψε πρίμα και δώσε ένταση!! Ολες οι mesa καμπίνες φοράνε ναι μεν ν30.. αλλά v30 mesa oem με λίγο ποιο χοντρό χαρτόνι από τα υπόλοιπα v30 και γι αυτό έχουν χαρακτηριστική χροιά οι καμπίνες τους)

 

Laboga 4x14 Custom (Ο ποιο ισορροπημένος ήχος με v30 που έχω ακούσει θυμίζει Bogner με v30. Μπασάτη με αρκετά μεσαία χωρίς να ξύνει για v30, το eq του εκάστοτε ενισχυτή κόβει απίστευτα και έχει μεγάλη απόκριση στις εκάστοτε αλλαγές, κάτι που δεν έχω βρει πουθενά σε άλλη καμπίνα!! Απίστευτη λεπτομέρεια και σε χαμηλές και σε υψηλές εντάσεις)

 

Engl 4x12 xxl (Μεταλοκαμπίνα!! Σφικτός μπασάτος και στα μούτρα ήχος, αλλά κάπως ξερός. Ιδανική για χαμηλά κουρδίσματα και 7χορδές)

 

Diezel 4x12 G12K-100 Front Loaded (Σφικτή και ισορροπημένη, scoop χωρίς να ξύνει, με τρομερή λεπτομέρεια και σε χαμηλές εντάσεις. Η ιδανική-βελτιωμένη "Marshall 1696 G12-75T" κατά την άποψη μου.  Ιδανική και αυτή για χαμηλά κουρδίσματα 7χορδές κτλπ..)

 

VHT 4x12 Fattbotom (Αυτό που λέει η περιγραφή. Πολύ μοντέρνος σφιχτός αλλά και ανοιχτός συγχρόνως ήχος, με χαρακτηριστική χροιά και αυτή λόγο Eminence P50 αν μοιάζουν αρκετά με τα v30)

 

Randall 4x12 XL (Θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά στην mesa αλλά δεν έχει την χροιά της και είναι νομίζω λίγο ποιο μπασάτη (ισώς φαταίει και ο Uber που την δοκίμασα για αυτό το συμπέρασμά). Αλλά παίζει καλύτερα και σε ποιο low εντάσεις.)

 

Και ξαναλέω :P με λίγη υπομονή και τύχη μπορείς να τις βρεις όλες αυτές που ανέφερα κάτω από τη μισή τιμή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον JSX και ταιριαξε για τα δικα μου γουστα τελεια με μια Marshall 1960AV (V30s).

 

Ισως τελικα η πιο "απλη" και "μη εξεζητημενη" επιλογη να ειναι και η καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας

 

ΑΛΛΑ

 

@Consigliere089 : τα ονοματα των καμπινων που ανεφερες σιγουρα ξεπερνανε το μπατζετ που διαθετω για καμπινα. Αν λαβουμε υποψην οτι η VHT πχ 2x12 εχει καινουρια 800-900 και μεταχειρισμενη χτες την ειδα 500 (λογικη τιμη) ,τοτε μεταχειρισμενη η 4x12 παει σιγουρα πανω απο 700.

 

Για τις mesa μετα απο αυτο που ακουσα ... μακρια (και ας ειναι απο τις καλυτερες καμπινες για τους περισσοτερους).

Τις αλλες μαρκες δυστηχως δεν τις βρισκουμε ευκολα για δοκιμη, σωστα?

Οσον αφορα την Randall ,διπλα στο σπιτι μου ειναι ο Telesound και ομως μονο Randall δεν πηγα να ακουσω (γιατι Randall καμπινα εχω με μαμα ηχεια και δεν). Λες να δω διαφορα στα αλλα ηχεια της?

 

Αυτο που ειπε ο φιλος απο πανω (Χτες) αποκλειεται να ιφισταται ωστε οντως να μην μου κανουν πχ τα V30 αλλα καποια τυπου VSeventy80? Το λεω αυτο γιατι ολες οι αναφορες ηταν με ηχεια V30. Ενω η Peavey φοραει Sheffiield 1200.

 

@georgekz750 : υπαρχει δυνατοτητα ακροασης? Ποσο σου πηγε? Νομιζω οτι δεν βγαινει ετοιμη με V30 ε?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@georgekz750 : υπαρχει δυνατοτητα ακροασης? Ποσο σου πηγε? Νομιζω οτι δεν βγαινει ετοιμη με V30 ε?

 

 

Βγαινει ετοιμη με V30's

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1960av_gitarrenbox.htm

 

Εγω την ειχα προλαβει περιπου 100 ευρω φθηνοτερη απο την τωρινη της τιμη.

 

Αν βρισκεσαι Θεσσαλονικη με μεγαλη μου χαρα να κερασω καφε στο στουντιο της μπαντας μου και να την δοκιμασεις με τον jsx μου οσες ωρες θελεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πετύχει απίστευτες ευκαιρίες εδώ στο forum, και την καμπίνα που έχω αυτή τη στιγμή από τις αγγελίες την βρήκα. Και ο κολλητός μου μία diezel πάλι από εδώ την βρήκε σε τρομερή ευκαιρία μέσα στο μπάτζετ σου.. Γνωστός μου πάλι είχε βρει VHT 2x12 Fattbotom 380!! Είχα δει πάλι, πάει καιρός μια Marshall με Celestion Greenback 4x12 300 ευρώ!!!!! (οπότε αυτό που σου είπα αν δεν βιάζεσαι και έχεις τύχη πετυχαίνεις τρελές ευκαιρίες.)

 

Η peavey που ανέφερες δεν ξέρω που την έχεις βρει, άλλα ήξερα ότι κάνει πάνω από χιλιάρικο. Αν σου άρεσε και την βρήκες σε καλή τιμή μην το σκέπτεσαι η γνώμη μου!!

 

Nα τις ακούσεις και τις Randall και με V30, αλλά και με Seventy80 ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!! (έχω μια με 212 με Seventy 80)

Αν θες μία μέρα και βρεις χρόνο πολύ ευχαρίστως να έρθεις με την κεφαλή σου σπίτι μου, να ακούσεις και τις δυο και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. στειλε pm (Εχω μια laboga 2x12 με ν30 και μια randall όπως προανέφερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@georgekz750 : υπαρχει δυνατοτητα ακροασης? Ποσο σου πηγε? Νομιζω οτι δεν βγαινει ετοιμη με V30 ε?

 

 

Βγαινει ετοιμη με V30's

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1960av_gitarrenbox.htm

 

Εγω την ειχα προλαβει περιπου 100 ευρω φθηνοτερη απο την τωρινη της τιμη.

 

Αν βρισκεσαι Θεσσαλονικη με μεγαλη μου χαρα να κερασω καφε στο στουντιο της μπαντας μου και να την δοκιμασεις με τον jsx μου οσες ωρες θελεις  ;)

 

Σε ευχαριστω πααααααααρα πολυ φιλε μου για την καλη σου προθεση για εξυπηρετηση και βοηθεια... αλλα για κακη μου τυχη στην συγκεκριμενη περιπτωση βρισκομαι Αθηνα.

 

Ειδα την καμπινα σε καινουρια ,αλλα ησουν τυχερος που την ειχες βρει τοσο. Γιατι στο νεο ποσο και ξεφευγουμε ... και να πεις οτι τα διαιθετα μετα θα πελαγονα με το ποσες παραπανω επιλογες θα ειχα σε καμπινες.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουνε πει ολα οι παραπανω φιλοι..

Για μενα περιμενε και μαζεψε κανενα φραγκο παραπανω και παρε μια που θα σου μεινει.

Βεβαια στις αγγελιες κατα καιρους εχει πολλα καλουδια.

Η καμπινα κανει την διαφορα!!

Τσεκαρε και αυτες,δυστυχως δεν τις εχω ακουσει αλλα λενε πολυ καλα λογια.

Ετσι εγκυκλοπαιδικα  ;) ;) ;)

http://www.hesu.eu/

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου