Προς το περιεχόμενο

Fender προβλημα ηλεκτρικων η οχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους...

 

Νομιζω οτι εχω ενα προβλημα ηλεκτρικων με την fender μου... Μολις της τοποθετησα 2 μαγνητες humbuckers in a sinlge coil size... Δηλαδη τυπικα το configuration ειναι hsh... Στις θεσεις 2 και 4 ηθελα ως ενα βαθμο να εχω τον κλασσικο ηχο στρατ , ομως και στις 2 θεσεις απο την στιγμη που τοποθετησα τους 2 μαγνητες παρατηρω οτι ακουγεται πολυ ανεμικα και πολυ σιγα...

 

Στις θεσεις 2 και 4 θεωρητικα πρεπει να παιζει ο μονος στο κεντρο και ο μισος humbucker... Ξερω οτι παντα οι hb ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους μονους αλλα εδω ακομα και ο μονος μαγνητης μονος του παιζει δυνατοτερα απο οτι ο συνδυασμος του μονου με τον μισο HB...

 

Νομιζω οτι στην προκειμενη κατι δεν παει καλα... Δειτε το βιντεο παρακατω και πειτε μου αν αυτο που ακουτε ακουγεται σωστο η οχι...

 

http://www.youtube.com/watch?v=HDh4ewrAtP8

 

Ευχαριστω και καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι μαγνητες που εβαλες ειναι SD τοτε εχουν διαφορετικη πολικοτητα απο τον Fender & βγαινουν out of phase,γυρισε αναποδα τα καλωδια του μαγνητη Fender ή των SD  για να διορθωθει το προβλημα (βαλε δηλ το live στη γειωση και τη γειωση στο live)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι μαγνητες που εβαλες ειναι SD τοτε εχουν διαφορετικη πολικοτητα απο τον Fender & βγαινουν out of phase,γυρισε αναποδα τα καλωδια του μαγνητη Fender ή των SD  για να διορθωθει το προβλημα (βαλε δηλ το live στη γειωση και τη γειωση στο live)

 

Nαι ειναι sd... Οκ θα το κανω αυτο που μου ειπες.. Να εισαι καλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το out of phase!

 

Στις θεσεις 2 και 4 θεωρητικα πρεπει να παιζει ο μονος στο κεντρο και ο μισος humbucker... Ξερω οτι παντα οι hb ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους μονους αλλα εδω ακομα και ο μονος μαγνητης μονος του παιζει δυνατοτερα απο οτι ο συνδυασμος του μονου με τον μισο HB...

Αν έχεις κάνει το ανάλογο wiring για auto split ναι αλλιώς θα παίζει ολόκληρος ο bucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το out of phase!

 

Στις θεσεις 2 και 4 θεωρητικα πρεπει να παιζει ο μονος στο κεντρο και ο μισος humbucker... Ξερω οτι παντα οι hb ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους μονους αλλα εδω ακομα και ο μονος μαγνητης μονος του παιζει δυνατοτερα απο οτι ο συνδυασμος του μονου με τον μισο HB...

Αν έχεις κάνει το ανάλογο wiring για auto split ναι αλλιώς θα παίζει ολόκληρος ο bucker.

 

To wiring ειναι για να σπλιταρει ο HB οταν παιζει θεση 2 και 4 αλλα ακουγεται ετσι. Δεν εχω κανει ακομα αυτο που προτεινε ο SF... Μολις το κανω θα σας ενημερωσω... !!! Ευχαριστω για τον χρονο σας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου